فراهانی: شهرداری از نظر نخبگان درباره بودجه شهر تهران بهره‌مند شود

0 380

عضو شورای شهر تهران گفت: اصلاح مالیه شهری در گروی توجه به اصل بودجه برای مردم نهفته است و بر این اساس باید از نظرات همه مردم، نخبگان، فرهیختگان و کارشناسان و شورایاران محلات بهره‌مند شد.

مجید فراهانی عضو شورای شهر تهران در یکصد و نود و پنجمین جلسه شورای شهر تهران در نطق پیش از دستور خود اظهار داشت: شهرداری تهران سازمانی با ۹ معاونت، ۲۲ منطقه و ۶۸ هزار نیرو است که همه این موضوعات نیاز به اختصاص بودجه و منابع مورد نظر دارند.

وی افزود: بخشی از منابع و مصارف بودجه در سال جاری با مشارکت شهروندان از طریق پرداخت عوارض، بهای خدمات و موضوعات این‌چنینی تأمین شد که رقمی حدود ۱۸۵ میلیارد تومان بود.

وی گفت: شهرداری تهران براساس ماده ۶۷ قانون شهرداری‌ها همه ساله بودجه خود را تا پایان دی برای بررسی و تصویب به شورا ارائه می‌دهد.

عضو شورای شهر تهران با طرح این سؤال که آیا اجرای بودجه و تصویب آن سبب رضایت شهروندان شده است یا خیر،‌ گفت: بودجه‌ریزی مشارکتی بسیار حائز اهمیت است که این روش از بودجه‌ریزی سال ۱۹۸۸ در جنوب برزیل آغاز شد و با آغاز به کار شورای شهر، از دوره اول تاکنون اقدامات جدی در مسیر اصلاح و بهبود بودجه‌ریزی انجام گرفته است و در حال حاضر از همه اعضای شورای شهر می‌خواهم در اصلاح مالیه شهری و ارتقای بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد مشارکتی اقدامات لازم را انجام دهند.

فراهانی با اشاره به اینکه شناخت مشکلات و تعیین اولویت‌های محله در چارچوب سند تحول شورایاری محله و آموزش توانمندسازی برای بودجه‌ریزی مشارکتی ویژه اعضای شورایاری محلات ضرورت دارد، گفت: شورایاران نیز باید در فرایند بررسی و تصویب بودجه اقداماتی انجام دهند و نظراتشان را مطرح کنند.

وی عنوان کرد: شورای شهر پس از اصلاح لایحه بودجه توسط شهردار یک ماه فرصت دارد تا بودجه را بررسی و تصویب کند که خوشبختانه شورای پنجم، بررسی و تصویب لایحه بودجه با مشارکت همه اعضا را درنظر گرفته و برخلاف ادوار گذشته، بودجه محدوده غیرقابل نفوذ یا شخص یا کمیسیون خاصی نبوده است.

فراهانی تأکید کرد: اصلاح مالیه شهری در گروی توجه به اصل بودجه برای مردم نهفته است و بر این اساس از همه مردم، نخبگان، فرهیختگان و کارشناسان و شورایاران محلات درخواست می‌کنم تا با ارائه پیشنهادات،‌ دیدگاه‌ها و نظراتشان را در این زمینه مطرح کنند.

منبع: خبرگزاری فارس

پیام بگذارید