حذف مسیر ویژه نابینایان در پیاده‌روها را به سامانه معبر اطلاع دهیم

0 329

رئیس دبیرخانه ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب‌سازی گفت: شهرداری طی سال‌های اخیر اقدامات بسیار خوبی در ساخت و اصلاح مسیرهای ویژه نابینایان در پیاده‌روها داشته و در صورت از بین بردن این مسیرها، مردم می‌توانند مراتب را به سامانه معبر با شماره ۳۰۰۰۰۱۲۳۲۲۲ پیامک کنند.

طی روزهای اخیر اخباری در فضای مجازی منتشر شده که در آنها آمده است: معاونت فنی و عمرانی شهرداری، دستورالعملی صادر کرده که به موجب آن خطوط حسی ویژه استفاده نابینایان از پیاده‌روها حذف می‌شود.

ابراهیم کاظمی مؤمن سرایی روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود:‌ اخبار منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر حذف مسیرهای ویژه نابینایان به طور رسمی از منبع معتبری اعلام نشده است؛ هر از گاهی اخباری در فضای مجازی در حوزه مناسب سازی منتشر می شود که صحت ندارد.

وی ادامه داد: نباید چندان به این اخبار اعتماد کرد؛ شهرداری در هم سطح سازی مسیر ویژه نابینایان اقدامات خوبی انجام شده و امروز در دورترین استان و شهرستان های کشور مسیر ویژه نابینایان مشاهده می شود و کمتر پیاده رویی یافت می شود که مسیر ویژه نابینایان را نداشته باشد.

رئیس دبیرخانه ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی گفت: ضوابط و مقررات شهرسازی و معماری این اجازه را نمی دهد که مسیرهای ویژه نابینایان از پیاده روها حذف شود؛ ضوابط و مقررات شهری و آیین نامه های قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت اجازه این کار را نمی دهد و از سوی دیگر اقدامات شهرداری در زمینه مناسب سازی روز به روز بهتر می شود.

مؤمن سرایی درعین حال افزود: البته گاهی ممکن است برخی اقدامات اشتباه در حوزه مناسب سازی نیز مشاهده شود که ناشی از ضعف آموزشی است؛ مهندسان در دانشگاه ها درباره اهمیت مناسب سازی برای افراد دارای معلولیت آموزش نمی بینند و همان مهندس، پیمانکار شهرداری می شود و گاهی ممکن است مسیر ویژه نابینایان را گلکاری کند که ناشی از ضعف آموزشی است.

وی اضافه کرد: گاهی نقاط ضعفی در حوزه مناسب سازی دیده می شود که ناشی از ضعف آموزشی و فرهنگی است اما اینکه مسیر ویژه نابینان حذف شود، اینگونه نیست و به چنین اخباری نمی توان اعتماد کرد.

منبع: ایرنا

پیام بگذارید