سهم زنان از مدیریت شهری تهران چقدر است؟

0 308

رییس شورای شهر تهران گفت: براساس بررسی‌های علمی، عملکرد زنان در دستگاه‌های اداری موجب افزایش نظم، کاهش رانت و فساد اداری و ایجاد رقابت حرفه‌ای می‌گردد و باید ذهنیت جامعه را نسبت به باورهای خرافی، نادرست و جنسیت زده در مورد فعالیت حرفه‌ای بانوان اصلاح کرد.

محسن هاشمی در ابتدای یکصد و نود و هشتمین جلسه شورای شهر تهران در تذکری گفت: روز زن و روز مادر که مناسبت‌های ویژه ای در فرهنگ ایرانی – اسلامی هستند را به جامعه زنان ایران، به ویژه بانوان محترم عضو شورا، همکاران زن شورای شهر تهران و خبرنگاران خانم حاضر در جلسه تبریک عرض می کنم. حضور اجتماعی و تاثیرگذاری زن در جامعه، یکی از اهداف و کارکردهای مثبت اسلام در جامعه بود و نخستین زنان تاثیرگذار در اقتصاد و سیاست جامعه، خدیجه کبرا و دخترش فاطمه زهرا علیهما السلام است که در جامعه ای که دختران را زنده به گور می کرد و به زنان به دیدگاه شرم وننگ می نگریست، بعنوان منتقد پیشرو تحولات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی ظهور کردند و اثبات کردند که هیچ محدودیتی برای فعالیت زنان قابل تحمیل نیست.

او با اشاره به سهم نیروهای زن شاغل در شهرداری گفت: سهم پرسنل زن در مدیریت شهری تهران حدود یک پنجم و کمتر از نصف نسبت بانوان در دولت است و با وجود افزایش نسبت مدیریتی بانوان در این دوره مدیریت شهری هنوز با وضعیت مطلوب فاصله زیادی داریم.

هاشمی ادامه داد: براساس بررسی های علمی، عملکرد زنان در دستگاههای اداری موجب افزایش نظم، کاهش رانت و فساد اداری و ایجاد رقابت حرفه ای می گردد و باید ذهنیت جامعه را نسبت به باورهای خرافی، نادرست و جنسیت زده در مورد فعالیت حرفه ای بانوان اصلاح کرد.

او با بیان اینکه کشور در آستانه برگزاری انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی قرار دارد گفت: انتخابات این دوره مجلس شورای اسلامی، با چالشهای متعددی مواجه شده است، چالش نسبت به تاثیرگذاری و جایگاه واقعی مجلس شورای اسلامی، چالش کارآمدی و عملکرد مجلس دهم، بویژه اکثریت اصلاح طلب و اعتدالی آن، چالش نسبت به عملکرد تایید صلاحیت‌ها و همچنین چالش کلی کشور در برخورد با مشکلات اقتصادی ناشی از تحریم‌ها، موجب شده است تا فضای سردی بر انتخابات حاکم شود.

هاشمی ادامه داد: شاید گروهی از شهروندان نظرات و دلایل مختلفی برای عدم مشارکت و رای ندادن داشته باشند که در جای خود محترم است اما باید بدانیم که با انفعال، تحریم و عدم مشارکت، صدای دیگران اعم از افراطیون داخلی و براندازان خارجی، بجای صدای اکثریت جامعه که خواهان بهبود شرایط زندگی و توسعه کشورند، شنیده می شود.

رییس شورای شهر تهران از شهروندان تهرانی درخواست کرد با حضور فعال در پای صندوق‌های رای در روز جمعه، صدا و خواسته خود را به گوش همه برسانند.

منبع: ایلنا

پیام بگذارید