در قانون اساسی جایگاه شوراها در ظرفیت یک قوه دیده شده است

0 322

شهردار تهران گفت: در قانون اساسی جایگاه شوراها و شورای عالی استان ها در ظرفیت یک قوه دیده شده است؛ استناد من برای این حرف این است که در قانون اساسی به دولت و به نظر برخی به قوه قضائیه و شورای عالی استان ها اجازه ارائه لایحه به مجلس داده شده است.

پیروز حناچی در بیست و هشتمین نشست مدیران حقوقی شهرداری‌های کلانشهرها که در ساختمان شهرداری تهران برگزار شد، با گرامیداشت هفته قوه قضائیه و یاد و خاطره شهید بهشتی و شهدای هفتم تیر گفت:  البته ما از این ظرفیت استفاده نکرده ایم شاید به این دلیل که عقبه حقوقی منسجمی نداشتیم. ما باید این جایگاه را حفظ کنیم و از این ظرفیت به درستی برای حل مشکلات نظام مدیریت شهری استفاده کنیم.

وی افزود: از سوی دیگر ظرفیت‌هایی در قوانین عمومی دیده شده است؛ به طور مثال در مواد ۹۹ و ۱۰۰ قانون شهرداری ها، بخشی از وظایف در حاکمیت محلی تعریف می شود. وضعیت مالی شهرداری ها باعث شده تلاشی برای تحقق این وظایف صورت نگیرد. به طور نمونه، ما در کلانشهرها وظیفه حفظ و کنترل حریم را داریم و قانون شهرداری ها ما را در این زمینه موظف کرده است. امروزه اما به دلایل مختلف این ماموریت از سوی حاکمیت و شهرداری ها ضعیف تر اعمال می شود. عوامل دیگری همچون کمیسیون ماده ۱۰۰ وجود دارد که به هر حال همه ما به درآمدهای این کمیسیون چشمداشتی داریم. 

شهردار تهران گفت: هدف اصلی کمیسیون ماده ۱۰۰ در واقع قلع و قمع تخلفات ساختمانی است در حالی که همه شهرداران چشمداشت درآمدی از این کمیسیون دارند که اشتباه است، حتی برخی برای آن در بودجه درآمدی در نظر می گیرند. شایسته نیست که قانونی بگذاریم و اگر کسی از آن تخلف کرد با گرفتن جریمه، آن تخلف را قانونی کنیم. نسبت به این موضوع در دولت، مجلس و قوه قضائیه حساسیت ایجاد شده است و ما هم آن را دنبال می کنیم.

حناچی در ادامه بر ضرورت افزایش درآمدهای پایدار شهرداری ها تاکید و عنوان کرد: دو لایحه در مجلس داریم که یکی لایحه مالیات بر ارزش افزوده است که تلاش شده سهم شهرداری ها در مالیات بر ارزش افزوده حفظ شود و دیگری لایحه منابع مالی پایدار است که نمی دانم در این مجلس مطرح می شود یا نه؟  اما تصویب این لوایح می تواند حداقل نیاز ما برای ماموریت‌مان در مدیریت شهری را تامین کند، هر چند که باید در هزینه های جاری صرفه جویی کنیم. 

وی خطاب به حاضران گفت: شما به عنوان بخش حقوقی شهرداری ها باید از ظرفیت های حقوقی در استان ها برای تصویب این لوایح استفاده کنید تا تصویب شوند. در صورت تصویب این لوایح بسیاری از اتفاقاتی که نتیجه اش به نفع مردم نیست متوقف خواهد شد. همین طور تلاش کنید تبعات مثبت تصویب این لوایح و تبعات منفی احتمال تصویب نشدن آن ها را برای نمایندگان حوزه های انتخابیه خود در مجلس روشن کنید تا آن ها در مجلس تصمیم درستی بگیرند.

براساس گزارش شهرنوشت، شهردار تهران در پایان به ظرفیت های کمیسیون های ماده ۵ اشاره و تصریح کرد: درست است دبیرخانه این کمیسیون در اختیار شهرداری ها نیست، اما شهرداری ها در این کمیسیون ها نقش تعیین کننده ای دارند؛ کمیسیون ماده ۵ موضوع قانون تاسیس شورای عالی شهرسازی برای انعطاف بخشیدن به طرح های توسعه اماکن شهری است نه کسب درآمد. متاسفانه در این زمینه هم از مسیر خارج شده ایم و باید از این ظرفیت درست استفاده کنیم. بسیاری از ناهنجاری های امروز شهری به دلیل همین اشتباه است.

پیام بگذارید