روزانه بیش از ۲۰هزار لیتر مواد ضدعفونی در شرکت‌های شستا تولید می‌شود

0 312

با شیوع ویروس کرونا در کشور و نیاز مردم به مواد بهداشتی و ضدعفونی‌کننده برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری، شرکت‌های گروه دارویی شستا در یک هفته گذشته توانستند روزانه هزاران لیتر مواد ضدعفونی‌کننده تولید کنند.

محمد رضوانی‌فر – مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا) – در نامه‌ای به محمد شریعتمداری – وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی – گزارشی از اقدامات صورت‌ گرفته در جهت تولید محلول‌های ضدعفونی‌ در هلدینگ‌های دارویی را اعلام کرد.

در نامه رضوانی‌فر به شریعتمداری آمده است: «نظر به تاکیدات ویژه حضرت عالی و با توجه به اخبار اپیدمی بیماری ویروس کرونا، هلدینگ دارویی تامین از اوایل بهمن‌ماه ستادی برای آمادگی مقابله احتمالی با این بیماری سازماندهی کرد و در جلسات مکرر این ستاد، تدابیری برای تامین دارو و ملزومات اندیشیده است.»

طبق گزارشی که مدیرعامل شستا به وزیر کار ارائه کرده است از جمله این ملزومات، محلول‌های ضدعفونی‌کننده دست و سطوح است که بر اساس پروتکل‌های مورد تایید وزارت بهداشت ایران و سازمان جهانی بهداشت (WHO) تولید شده است.

در نتیجه پیش‌بینی شرایط ورود به بحران و نیاز فوری و اضطراری کشور به حجم بالایی از مواد ضدعفونی‌کننده دست و سطوح بود که چند شرکت وابسته به هلدینگ دارویی شستا (تی‌پی‌کو) توانستند اقدامات پیش‌بینی‌شده را به‌سرعت و طی هفته جاری همزمان با اپیدمی کرونا عملیاتی و اجرایی کنند و این محصولات را به مرحله تولید و توزیع برسانند.

دراین‌باره، نامه مدیرعامل شستا به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی حاکی از آن است که: «با همت شبانه‌روزی چهار شرکت تابعه هلدینگ دارویی تامین، ظرف یک هفته اخیر این مهم عملیاتی شده و تاکنون و در فاز نخست، چندهزار لیتر ضدعفونی‌کننده سطوح و دست برای مصرف کارخانه‌های داروسازی و پرسنل گروه، تولید و توزیع شده است و از هفته آتی، با اخذ مجوزها و تامین مواد و اقلام بسته‌بندی، ظرفیت تولید قابل‌توجهی وجود خواهد داشت که می‌تواند جوابگوی بخش عمده‌ای از نیازهای کشور باشد.»

طبق آماری که در این نامه ارائه شده، شرکت “رهاورد تامین” ظرفیت تولید روزانه ۴۰۰۰لیتر ضدعفونی‌کننده (پایه الکل) در بسته‌های ۶۰ و ۲۵۰سی‌سی و یک، چهار و ۲۰لیتری را دارد. “زاگرس فارمد پارس” همین محصول را می‌تواند روزانه ۳۰۰۰ تا ۶۰۰۰لیتر (بسته به حجم ظرف) در بسته‌های ۱۰۰سی‌سی و یک لیتری تولید کند. “شیمی دارویی داروپخش” سومین شرکت هلدینگ دارویی تامین است که روزانه ۶۰۰۰لیتر ضدعفونی‌کننده (پایه الکل) را به شکل لیتری تولید خواهد کرد و شرکت چهارم هم “کلر پارس” است که ضدعفونی‌کننده را از نوع “پایه آب اکسیژنه” روزانه ۵۰۰۰لیتر و در بسته‌بندی حجیم تولید خواهد کرد.

به گزارش روابط‌عمومی شستا، بدین‌ترتیب این چهار شرکت از هفته آینده در مجموع تا ۲۱هزار لیتر ماده ضدعفونی‌کننده را برای بسته‌بندی و توزیع در اختیار کارخانجات داروسازی و مواد بهداشتی قرار خواهند داد که این امر می‌تواند بخش مهمی از نگرانی‌ها درباره کمبود این مواد در بازار مصرف یا سوءاستفاده‌های احتمالی از نیازهای ضروری مردم را برطرف سازد.

منبع: ایسنا

پیام بگذارید