اقدامات پیشگیرانه مترو برای مقابله با ویروس کرونا

0 356

مدیرعامل شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه گفت: برای مقابله با ویروس کرونا و جلوگیری از انتشار این بیماری هماهنگی و همکاری لازم با بازرسان وزارت بهداشت صورت گرفته و جای هیچ نگرانی برای شهروندان و مسافران نیست.

فرنوش نوبخت با اشاره به اینکه تمامی قطارهای شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه به صورت روزانه در سیستم های مکانیزه مترو واش شستشو و ضد عفونی می شود افزود: طبق دستور العمل هایی که از متروی یوهان و پکن و خرد جمعی همکاران و دستور العمل های‌ارائه شده از سوی وزارت بهداشت دریافت کردیم دستور العملی را برای شرکت بهره برداری متروی تهران تعریف و اجرایی کرده ایم که بر اساس آن هندریل های پله برقی، پله های ثابت، صندلی ها، دستگاه های فروش بلیت و تمامی اماکنی که مسافران با آن در تماس هستند روزانه در چند نوبت در ایستگاه های ابتدایی و انتهایی هرخط ضد عفونی می شوند.

مدیرعامل شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه با بیان اینکه در رابطه با ضدعفونی کردن قطارها و ایستگاه های مترو، هماهنگی لازم با شهرداری تهران انجام پذیرفته است، گفت: این کار با هوشیاری بیشتری انجام می شود و تمام تلاش خود را برای مقابله با این ویروس انجام خواهیم داد.

مدیرعامل شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه از تشکیل ستاد مقابله با ویروس کرونا در این شرکت خبر داد و گفت: در این ستاد با ایجاد ارتباطات برون سازمانی و شبکه اطلاعاتی درون سازمانی، تمامی وقایع و اتفاقاتی را که در شبکه مترو اتفاق می افتد را با دقت رصد می کنیم و نسبت به تغییراتی که در شرایط‌ فعلی رخ می دهد، برنامه ریزی های جدیدی انجام می دهیم.

نوبخت افزود: برای مقابله با این ویروس و جلوگیری از انتشار این بیماری هماهنگی و همکاری لازم نیز با بازرسان وزارت بهداشت صورت گرفته و جای هیچ نگرانی برای شهروندان و مسافران نیست در همین راستا نسبت به ارائه آموزش های شهروندی با نصب پوستر، بنر و تابلوهای آموزشی در ایستگاه ها و قطارها، پخش کلیپ های آموزشی از مانیتور ایستگاه ها و قطارها و همچنین پخش پیام های اطلاع رسانی از اتاق های کنترل در تمامی خطوط هفتگانه اقدام کرده ایم.

وی از عملکرد پیشگیرانه شرکت بهره برداری متروی تهران وحومه از بهمن ماه سال جاری خبرداد و گفت: با توجه به شیوع بیماری کرونا دستور العمل های جدیدی از سوی وزارت بهداشت برای شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه ابلاغ شد و این کار با حساسیت و دقت بیشتری روزانه انجام می شود و بر اساس برنامه ریزی انجام شده مواد ضدعفونی کننده برای راهبران و مرکز فرمان تهیه شده و برای پنج هزار پرسنل امور ایستگاه ها مطابق پروتکل ملی که برای صیانت از پرسنل داریم مواد ضدعفونی کننده تهیه گردیده است.

نوبخت گفت: برای افزایش رعایت بهداشت اقدام به جمع آوری آبخوری ها، دستگیره های تبلیغاتی قطارها، تعطیلی اتاق های مادر و کودک، تعطیلی غرفه های ارایه کننده مواد غذایی روباز در ایستگاه ها واجرای تمهیدات بهداشتی در نمازخانه ایستگاه ها، افزایش دفعات تعویض کیسه های زباله در ایستگاه ها و استفاده از تمامی ظرفیت تهویه هوا در قطارها و اصلاح سناریوی هواسازها جهت تهویه فعال هوای ایستگاه ها کرده ایم همچنین با کاهش ۷۰ درصدی مسافران سرفاصله حرکت قطارها را تغییر نداده ایم تا از تجمع افراد جلوگیری کنیم.

نایب رییس هیات مدیره شرکت بهره برداری متروی تهران با بیان اینکه در روزهایی که نگرانی‌ها درباره شیوع و انتقال ویروس کرونا افزایش یافته، برخی مسائل به ویژه استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی به دغدغه‌ای همگانی تبدیل شده، اما برای رفع این نگرانی‌ها تکنولوژی به کمک پیشگیری از شیوع بیماری‌ها در مترو رسیده است. تصریح کرد: خرید آنلاین بلیت تک سفره مترو و شارژ کارت بلیت مترو و اتوبوس یکی از کارآمدترین خدماتی که این روزها با افزایش نگرانی‌ها پیرامون ویروس کرونا در سامانه و اپلیکیشن «تهران من» در دسترس است. و شهروندان و مسافران متروی تهران می‌توانند با خرید و شارژ کارت بلیت مترو و اتوبوس به صورت برخط از طریق سامانه یا اپلیکیشن «تهران من» به نشانی my.tehran.ir و یا از دستگا ه های نصب شده در ایستگا ه ها بلیت تهیه کنند.

وی گفت: در این مدت جلسات کارشناسی و مدیریتی مشترکی برای نحوه نظافت و مقابله با شیوع ویروس کرونا در ایستگاه‌ها و قطارها با همکاری اداره‌کل پیشگیری و‌ مبارزه با بیماری های واگیر وزارت بهداشت و درمان، اداره کل بهداشت محیط و مدیران و کارشناسان شهر سالم شهرداری تهران، معاون حمل ونقل و ترافیک، برگزار شد.

نوبخت گفت: مواد و تجهیزات لازم برای ضد عفونی شخصی کار کنان تامین شده و برای پرسنل آموزش و اطلاع رسانی های عمومی در خصوص ویروس کرونا انجام شده وبرای حفظ سلامت گروهای حساس تمهیدات لازم برای دورکاری بانوان باردار و بیماران خاص اجرایی شده همچنین مرکز پایش موارد مشکوک و قطعی بیماری و تامین در شرکت ایجاد شده است.

نوبخت در پایان گفت: موضوع سلامت شهروندان و مسافران از اولویت‌های مدیریت شهری است و امیدواریم با اقدام های پیشگیرانه بتوانیم آسودگی خاطر آنان را فراهم کنیم تا این ویروس هم از بین برود و کسی از آن آسیب نبیند.

منبع: رکنا

پیام بگذارید