شورای شهر درباره ساختمان پلاسکو به شهردار تهران تذکر داد

0 382

عضو شورای شهر تهران در خصوص ساخت ساختمان پلاسکو گفت: آن چه مسلم است حادثه دردناک آتش سوزی و تخریب پلاسکو به دلیل بی‌قانونی و عدم رعایت استاندارد‌های ساخت و ساز شهری رخ داده است و آن چه در حال وقوع است ادامه رویه بی‌قانونی و استفاده از قدرت و ثروت است.

زهرا صدراعظم نوری در جلسه دیروز شورای شهر تهران در تذکری به شهردار تهران در خصوص ساختمان پلاسکو گفت: چطور یک ساختمان به این بزرگی ساخته می شود اما هنوز برای آن پروانه ساخت صادر نشده و نقشه و مهندس ناظر و تامین نیازمندی های آن از جمله پارکینگ صورت نگرفته است.

وی افزود: این در حالی است که در کمیسیون ماده ۵ مصوب می‌شود، بدون رعایت این ضوابط، کار بازسازی پلاسکو آغاز شود. از شهرداری انتظار می‌رود با داشتن بخش‌های فنی و تخصصی مسائل فنی را به خوبی مورد توجه قرار دهند و نظارت کافی نیز وجود داشته باشد تا ایمنی ساختمان رعایت شود.

صدراعظم نوری ادامه داد: نزدیک به ۳۸ ماه از حادثه دردناک آتش سوزی و تخریب ساختمان پلاسکو می‌گذرد؛ حادثه‌ای که علاوه بر جان باختن آتش نشانان و شهروندان تهرانی سبب از بین رفتن سرمایه های ملی و اقتصادی شد ساختمانی که بارها توسط شهرداری تهران بابت عدم رعایت تمهیدات ایمنی اخطارهایی داده شده بود ولی به دلیل عدم توجه به قانون و رفع موارد ایمنی این حادثه رقم خورد.

رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران در بخش دیگری از صحبت های خود به بند ۲۴ ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها اشاره کرد و افزود: شهرداری موظف به صدور پروانه برای کلیه املاک سطح شهر است و مدیریت شهرداری بیش از هر کس باید دغدغه ایمنی در سطح شهر را داشته باشد در تاریخ ۲۶ شهریور ۹۷ مطابق مصوبه کمیسیون ماده ۵ طبقات و سطح اشغال این ساختمان به تصویب رسید. بر طبق همین مصوبه باید اقدامات با همکاری معاونت شهرداری به پیش می رفت.

وی تاکید کرد: مطابق ماده ۱۰۰ قانون شهرداری ها مالکین اراضی و املاک واقع در محدوده شهر و حریم باید قبل از هر گونه اقدامی از شهرداری پروانه اخذ کنند؛ اما شاهد هستیم این ساختمان با سرعت بالا فرآیند ساخت و ساز را انجام می دهد بر خلاف ماده ۳۳ نظام مهندسی بدون اخذ مهندس ناظر و بدون نظارت بر ساخت وساز شاهد بهره گیری از چندین پاور کرین و انتقال قطعات بزرگ فولاد بر فراز آسمان در این پروژه هستیم .

وی ادامه داد: کدام فردی در تهران چنین امتیاز ویژه ای داشته که بدون اخذ پروانه این حجم ساخت و ساز با سرعت بالا را انجام دهد. آن چه مسلم است حادثه دردناک آتش سوزی و تخریب پلاسکو به دلیل بی قانونی و عدم رعایت استانداردهای ساخت و ساز شهری رخ داد و آن چه در حال وقوع است ادامه رویه بی قانونی و استفاده از قدرت و ثروت است از این رو انتظار دارم فرآیند قانونی صدور پروانه برای این ملک رعایت و استانداردهای ایمنی و فنی صدور پروانه رعایت شود.

نوری تاکید کرد: به شهردار تهران تذکر می دهم با این ملک همچون سایر املاک تهران برخورد قانونی داشته باشید همچنین انتظار می رود در جلسه بین شهرداری و بنیاد مستضعفان موضوع صدور پروانه ، وجود مهندسین ناظر، رعایت موارد ایمنی سلامت کارگران ، شهروندان و کسبه، تامین پارکینگ، اخذ استانداردهای آتشنشانی و نقشه های اجرایی تعیین تکلیف شوند.

وی افزود: بی تردید مساله پلاسکو و بازسازی آن مساله ای ملی و دارای وجوه ملی است که اخذ پروانه آن نیازمند پیگیری است.

منبع: ایسنا

پیام بگذارید