آخرین وضعیت پروژه‌های مسکن ملی در تهران

0 378

مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران درباره آخرین وضعیت پروژه‌های اقدام ملی مسکن در استان تهران گفت: برنامه‌ریزی ما برای تحویل واحدهای طرح اقدام ملی مسکن ۲ ساله است و امیدواریم این مساکن قبل از پایان سال ۱۴۰۰ با کمک سازنده‌ها به متقاضیان تحویل داده شود.

رضا نگهبان، مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران با اعلام اینکه در استان به دنبال افزایش ظرفیت تولید مسکن در طرح اقدام ملی هستیم، اظهار کرد: بخشی از این اقدام برای بالا بردن میزان تولید مسکن از محل افزایش ظرفیت انجام خواهد شد و بخشی نیز از محل ریزش متقاضیان و کسانی است که از طرح اقدام ملی انصراف داده اند؛ بنابراین منتظر هستیم تا زمان ثبت نام مرحله دوم مختص استان تهران اعلام شود.

وی با اشاره به پروژه‌های تهرانسر که آن را پیشانی طرح اقدام ملی مسکن استان تهران دانست، تصریح کرد: این طرح ۲هزار واحدی در قالب ساختمان‌های ۸ تا ۱۲ طبقه است. از این مجموع ۴ بلوک با حضور رئیس‌جمهوری در شهریور ماه جاری کلنگ زنی شد که در مرحله اجرای فونداسیون است.

وی تصریح کرد: یک هزار واحد دیگر نیز به زودی جهت فراخوان و جذب سرمایه‌گذار در فروردین ماه به روزنامه‌های کثیر انتشار اعلام و آگهی خواهد شد و در مقیاس گسترده اطلاع رسانی می‌شود تا شرکت‌های سرمایه‌گذار ساختمانی در این بخش وارد شوند.

نگهبان همچنین از مذاکره این اداره کل با بسیاری از شرکت‌های بزرگ سرمایه‌گذاری ایرانی و خارجی خبر داد و گفت: به صورت هفتگی جلسات اقدام ملی را با حضور مدیران برگزار می‌کنیم و مورد به مورد مسائل مطروحه مورد تدقیق قرار گرفته است.

مدیر کل راه و شهرسازی استان تهران در ادامه با اشاره به پرسش‌های متداول طرح اقدام ملی مسکن گفت: متداول‌ترین پرسش‌ها در طرح اقدام ملی مسکن مربوط به نحوه واگذاری پروژه‌های تهرانسر است. برخی واحدهایی که از پروژه‌های مشارکتی تهرانسر سهم دولت می‌شود (براساس قرارداد ها) بعد از ۵۰ درصد پیشرفت ساختمانی، در بازار عرضه می‌کنیم و قیمت و نحوه عرضه نیز در همان زمان مشخص خواهد شد.

وی در ادامه گفت: برخی می‌پرسند ما چگونه می‌توانیم برای خرید پروژه‌های تهرانسر ثبت نام کنیم که در این زمینه باید گفت واحدهای تهرانسر در این مرحله از ثبت نام قرار ندارند و آن بخش از اقدام ملی است که در قالب مشارکت تعریف شده است و شرایط و نحوه واگذاری آنها (واحدهای سهم دولت) در زمان تکمیل پروژه‌ها مشخص و از طریق آگهی روزنامه عرضه خواهد شد.

نگهبان تصریح کرد: طرح اقدام ملی مسکن یک پروژه عظیم است و زمین‌های تخصیص داده شده به طرح اقدام ملی مسکن در شهرهای دماوند، صفا دشت، شریف آباد و فیروزکوه، کیلان و پیشوا به بنیاد مسکن تحویل داده شده و مدیران بنیاد مسکن استان تهران در مراحل طراحی و اخذ پروانه هستند.

وی ادامه داد: از نظر پیشرفت فیزیکی، ۱۱هزار واحد قرار است توسط بنیاد مسکن اجرایی شود و ۲هزار واحد نیز توسط ستاد اجرایی فرمان امام عملیاتی خواهد شد. به همین منظور زمینی متعلق به ستاد اجرایی در فرون آباد پاکدشت به وسعت ۳۸ هکتار برای این طرح فراهم شده است که طراحی آن انجام شده و مراحل تصویب قانونی و تعیین کاربری آن در حال انجام است و پیمانکار ساخت آن انتخاب شده و به محض صدور پروانه شروع به کار خواهد شد.

نگهبان با بیان این که برنامه‌ریزی ما برای تحویل واحدهای طرح اقدام ملی مسکن ۲ ساله است، گفت: امیدواریم که باقیمانده پروژه‌های طرح اقدام ملی مسکن تهران نیز در اوایل سال ۹۹ شروع شود و قبل از پایان سال ۱۴۰۰ با کمک سازنده‌ها به متقاضیان تحویل داده شود.

مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران ادامه داد: از متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن تقاضا دارم این طرح را جدی بگیرند. بخش مهم طرح ملی مسکن بر عهده متقاضیان است و بانک مسکن به مرور در مراحل ساخت مسکن، وام و تسهیلات بانکی را تزریق خواهد کرد. بخشی از هزینه ساخت مسکن را خود متقاضیان تعهد می‌کنند. متقاضی باید در نظر داشته باشد این مبالغ را به موقع پرداخت کند. اگر آورده‌های مالی متقاضیان به موقع به پروژه‌ها تزریق نشود، باعث طولانی شدن پروژه می‌شود و خستگی دست اندرکاران و متقاضیان را در پی دارد.

منبع: خبرآنلاین

پیام بگذارید