همه دستگاه هایی که لکه های سبزی درتهران دارند باید با مدیریت شهری همکاری کنند

0 18,235

شهردار تهران با اشاره به همراهی بنیاد مستضعفان درآماده سازی بوستان پدر گفت : تمام دستگاه هایی که لکه های سبزی در تهران دارند برای ادامه این راه با مدیریت شهری همکاری کنند.

 

پیروز حناچی صبح امروز در آیین بهره‌برداری از پروژه‌های مدیریت شهری و «بوستان پدر» در منطقه ۲ که با حضور محمدرضا تابش نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران برگزار شد، گفت: امروز پروژه‌هایی را افتتاح کردیم که عمدتاً محیط‌زیستی بودند. در آموزه‌های دینی تأکید شده است که «مومن وقتی قول می‌دهد باید به آن وفادار باشد»؛ ما قول داده بودیم جلوی تخریب باغات را بگیریم و شهر را با نگاهی برای همه اداره کنیم. خوشحال هستم که امروز مصادیق آن قول را تعقیب می‌کنیم.

شهردار تهران گفت: تبدیل باغ عبقری به بوستان «پدر» با همکاری بنیاد مستضعفان ممکن شد و هزینه‌های آن نیز پرداخت شده است. از همکارانم برای طراحی بوستان پدر به سبک باغ‌سازی شرقی قدردانی می کنم.

وی با بیان اینکه هم‌قسمی ما با اعضای شورای‌شهر مبنی بر این است که به مردم شریف تهران خدمت کنیم و دوره‌ای را بسازیم که برای شهروندان به یادگار باقی بماند، ادامه داد: عهد بسته بودیم که تهران را به‌عنوان «شهری برای همه» ببینیم تا تمام مردم به‌شکل برابر از مواهب شهر بهره‌مند شوند. تلاش می‌کنیم پروژه‌هایی که بیشتر از جنس محیط‌زیست هستند را تعقیب کنیم. هر چند این پروژه‌ها کم تر مگاپروژه به حساب می‌آیند، شکل محلی آن‌ها می‌تواند بسیار برای مردم کاربرد داشته باشد. ما به مگاپروژه‌هایی که در اسناد بالادستی مطرح شده اند نیز می‌پردازیم، اما در نگاه کلان پروژه‌های محلی اهمیت فراوانی دارند.

حناچی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: مقام معظم رهبری در تاریخ سیزدهم اسفند ١٣٩٣ به تمام دستگاه‌های مرتبط گفتند که جلوی تخریب باغات و زمین‌های کشاورزی را بگیرید؛ ایشان در آن سخنرانی از اصطلاح «جنم داشتن» استفاده کردند؛ امروز خوشحالیم گزارش دهیم که جلوی تخریب باغات را گرفتیم و مصوبه برج‌باغ‌ها را به نتیجه رساندیم.

شهردار تهران گفت: در دوره گذشته حدود ١۴٠ هکتار از باغ‌های تهران زیر بار رفت و آن ایده که ٣٠ درصد بنا ساخته شود و ٧٠ درصد باغ، در عمل به نتیجه نرسید. برای تغییر شرایط همه باید کمک کنند تا این مسیر ادامه پیدا کند چراکه این امر به تنهایی در بضاعت شهرداری تهران و شورای‌شهر نیست.

حناچی با تقدیر از رئیس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی برای ساماندهی باغ وثوق‌الدوله ادامه داد: همه دستگاه‌هایی که لکه‌های بزرگ سبز در سطح شهر دارند مشمول فراگیری این موضوع می‌شوند؛ شورا و شهرداری نیز تلاش می‌کنند به عنوان دستگاه‌های محوری در این زمینه فعال باشند.

شهردار تهران در ادامه به پروژه‌های منطقه ٢ پرداخت و عنوان کرد: اولین پروژه امروز از جنس بازیافت مواد مصرفی بود که به جای حمل زباله به آرادکوه، امکان بازیافت زباله و پسماند با همکاری مردم و آموزش شهروندی در منطقه فراهم می‌شود. پروژه دیگر پارک حشرات غول‌پیکر بود که ایده بسیار خوبی محسوب می شود. پروژه کارامد دیگر اپلیکیشن هایی بود که شرکت‌های دانش‌بنیان برای خدمت‌رسانی به شهروندان ساخته‌اند.

حناچی تأکید کرد: باید با بردارهای هم‌جهت و جلوگیری از موازی‌کاری حداکثر استفاده را از زیرساخت‌های تلفن‌های هوشمند داشته باشیم. سرویس خوب دیگری که امروز افتتاح کردیم دستگاهی بود که مواد زاید مثل شیشه نوشابه و قوطی‌های فلزی را جمع‌آوری و بازیافت می‌کند و مشوق‌هایی نیز در ازای ارائه پسماند به شهروندان می دهد. در دنیا شهروندان را با پرداخت پول تشویق به این گونه رفتارها می‌کنند، ما اما از روش‌های دیگر استفاده می‌کنیم.

شهردار تهران با اشاره به این‌که نگاه ما در موضوع پسماند نزدیک شدن به نگاه جهانی است، گفت: در بسیاری از کشورها سیاست ۳R یا (Reduce، Reuse و recycle ) را بر موضوع پسماند خود حاکم کرده‌اند که ما نیز این مسیر را تعقیب خواهیم کرد.

شهردار تهران در پایان به موضوع انتخابات شورایاری‌ها پرداخت و تصریح کرد: تبلیغات شورایاری‌ها از امروز در ٣۵٠ محله تهران آغاز می شود. این انتخابات برای اولین بار به‌صورت الکترونیکی خواهد بود و امیدوارم افراد کیفی و موثر به‌عنوان شورایار انتخاب شوند.

پیام بگذارید