ساخت مترو پردیس امسال آغاز می‌شود

0 349

محمدرضا توکلی با بیان این‌که ساخت مترو پردیس امسال آغاز می‌شود، گفت: قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء برای ساخت این خط به‌صورت مشارکتی اعلام آمادگی کرده و امیدواریم عملیات اجرایی این پروژه به‌زودی آغاز شود.

محمدرضا توکلی با بیان این‌که مترو پردیس یکی از مهم‌ترین پروژه حمل‌ونقل شرکت عمران شهرهای جدید ایران در سال ۹۹ است، اظهار کرد:‌ مترو پردیس، پروژه ویژه‌ای است که بخش زیادی از مسیر آن به شکل تونل احداث خواهد شد. قرار است عملیات اجرایی آن از امسال آغاز شود تا بخش زیادی از سفرهای جاده‌ای پردیس به تهران و بالعکس به ریل منتقل شود.

وی با بیان این‌که حفظ محیط زیست، کاهش تصادفات و کاهش مصرف سوخت از جمله آثار مهم احداث این خط مترو است، افزود: قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء برای ساخت این خط به‌صورت مشارکتی اعلام آمادگی کرده و امیدواریم عملیات اجرایی این پروژه به‌زودی آغاز شود.

وی تکمیل خط مترو پرند را دیگر اولویت سال جاری شرکت عمران شهرهای جدید اعلام و تصریح کرد: هم‌اکنون دستگاه اجرایی ساخت و تکمیل این خط مترو، شهرداری تهران است و این خط تا فرودگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) کار شده و از آنجا تا پرند نیمه‌تمام باقی‌مانده است. طی دو سال گذشته به شهرداری تهران برای تکمیل این خط، اعلام آمادگی کرده‌ایم تا سرمایه‌گذاری در این خط که با هدف نهایی جذب مسافران شهر جدید پرند انجام شده است کارایی لازم را داشته باشد.

مدیرکل دفتر حمل و نقل و ترافیک شرکت عمران شهرهای جدید ایران گفت: خط مترو از شهر آفتاب تا فرودگاه امام کارایی لازم را ندارد و باید به شهر پرند متصل شود تا اثربخش شود و سهم کافی از ترافیک ورودی تهران را کاهش دهد. حومه تهران نیازمند اجرای چنین خطوط حومه‌ای است.

توکلی با اشاره به اینکه، اعتبارات عمرانی که در بودجه برای تکمیل این خطوط دیده شده، رقم ناچیزی است در حالی‌که هزینه قطارهای برقی بسیار سنگین است، تاکید کرد: برای مترو پرند در حال رایزنی و انجام مذاکره با شهرداری تهران هستیم تا بتوانیم دستگاه اجرایی مسئول ساخت این خط را تغییر دهیم و تکمیل خط را به دو بخش تقسیم کنیم. بدین صورت که تکمیل خط از فرودگاه تا شهر جدید پرند به شرکت عمران شهرهای جدید واگذار شود تا بتوانیم با استفاده از منابع مالی شرکت خط متروی پرند را به بهره‌برداری برسانیم.

منبع: خبرگزاری تسنیم

پیام بگذارید