نوسازی اتوبوس‌های تهران نیازمند عزم ملی

0 372

مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی شهر تهران گفت: برای رفع فرسودگی ناوگان حمل و نقل عمومی نیازمند ایجاد عزم و اراده یکپارچه در کلیه نهادها و سازمان های ذیربط دولتی و غیردولتی هستیم.

در مورد برنامه های شرکت واحد اتوبوسرانی در سالجاری با بیان اینکه در راستای نوسازی ناوگان و براساس بودجه مصوب سال ۹۹ ابلاغی از سوی شورای شهر، مقرر است تعداد ۳۰۰ دستگاه اتوبوس از محل اعتبارات شهرداری تهران خریداری و در خطوط اتوبوسرانی سطح شهر بکارگیری شود، گفت: همچنین درنظر است با توجه به تصمیمات اتخاذ شده تعداد ۱۶۵۰ دستگاه اتوبوس نو از محل اعتبارات دولت تهیه و به ناوگان اتوبوسرانی شهر تهران افزوده شود.

وی اظهار کرد: با توجه به متوسط عمر بالای اتوبوس های حمل و نقل عمومی که بالغ بر ۱۱.۵ سال است، در نظر داریم از محل اعتبارات صندوق امید نسبت به بازسازی تعداد ۱۰۰۰ دستگاه اتوبوس فرسوده اقدام کنیم.

ترفع افزود: با توجه به مشکلات پیش روی تامین اتوبوس و در راستای استفاده بهینه از ظرفیت ناوگان براساس تقاضای سفر، اتوبوسرانی تهران نسبت به بازنگری خطوط و شناسایی خطوط کم تقاضا اقدام کرده است؛ چراکه در این خطوط کم مسافر، تغییر مد حمل و نقل عمومی به عنوان یکی از راهکارها در دستور کار قرار گرفته است.

استقرار مینی بوس به جای اتوبوس در خطوط کم مسافر
مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی شهر تهران با بیان اینکه در این خطوط کم مسافر، ناوگان اتوبوس به مینی بوس تغییر یافته است، خاطرنشان کرد: این تغییر نوع ناوگان در حالی است که استفاده اتوبوس در خطوط مورد نظر که مسافر کمی داشتند اصلا توجیه حمل و نقلی نداشت.

ترفع افزود: بر اساس مطالعات انجام شده در بعضی از خطوط به علت تقاضای کم، استفاده از اتوبوس برای این مسیرها توجیه ندارد و مینی‌بوس‌ها را برای خطوط کم تقاضا به‌کار گرفته‌ایم و همانطور که می‌دانید مینی بوس به عنوان یکی از مدهای حمل و نقلی عمومی به شمار می آید و در حال حاضر با ورود مینی‌بوس های با کیفیت، می‌توانیم از این مد حمل و نقلی در خطوط کم مسافر استفاده کنیم.

حل مشکل اتوبوس‌های فرسوده نیازمند عزم ملی
وی در مورد وعده دولت در مورد ورود اتوبوس‌های جدید به تهران، گفت: با توجه به حجم بالای فرسودگی ناوگان حمل و نقل عمومی شهر تهران، حل این مشکل فراتر از توان و امکانات یک بخش یا نهاد خاص همچون شهرداری است و نیازمند ایجاد عزم و اراده یکپارچه در کلیه نهادها و سازمان های ذیربط دولتی و غیردولتی هستیم.

مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی شهر تهران افزود: در همین راستا مصوبات و طرح های متعددی از جمله پرداخت تسهیلات ، کمک دولت و… از سوی هیئت دولت ارائه شده است که متاسفانه با بروز مشکلات جدید و پی در پی اقتصادی و یا بعضاً عدم همکاری سایر نهادهای ذیربط، هیچ یک از این طرح ها بصورت کامل و جامع اجرایی نشده است؛ در این میان با وجود تحولات اقتصادی اخیر همچون تحریم های ظالمانه و تورم و افزایش چند برابری قیمت‌ها، بخش خصوصی نیز توانایی بسیار محدودی در نوسازی ناوگان خود داشته و نوسازی ناوگان در سطح کلان و بصورت جامع مستلزم بهره گیری از تسهیلات و مساعدت دولت است.

ترفع با تاکید بر اینکه از سال ۸۹ تا کنون هیچ اتوبوسی از طرف دولت به شهرداری تهران تخصیص نیافته است، گفت: از دولت انتظار می رود که نسبت به اجرای مصوبات و طرح های معوق در راستای اجرای فرآیند نوسازی ناوگان فرسوده اتوبوسرانی تهران اقدام کند، چرا که حل این مشکل فراتراز توان و امکانات شرکت واحد اتوبوسرانی و شهرداری است و نوسازی ناوگان اتوبوسرانی در سطح کلان و بصورت جامع مستلزم بهره گیری از تسهیلات و مساعدت دولت است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا شاهد ایجاد خط جدید اتوبوس خواهیم بود یا خیر؟ گفت: هرگونه راه اندازی یا حذف خط اتوبوسرانی یا جابجایی ایستگاه‌ها توسط کمیته های محلی – منطقه‌ای پیشنهاد و پس از طرح موضوع در کمیته حمل و نقل عمومی، براساس تقاضای سفر موجود، نسبت به راه اندازی خطوط و اتخاذ تصمیم اقدام می کنیم که در حال بررسی هستیم.

منبع: ایسنا

پیام بگذارید