مرگ یک هزار و ۱۴۴ تهرانی بر اثر سوء‌مصرف موادمخدر

0 356

مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران گفت: یک هزار و ۱۴۴ نفر بر اثر سوء‌مصرف موادمخدر در سال گذشته در استان تهران جان باختند، این آمار در سال ۹۷، ۹۰۰ مورد بود یعنی در سال ۹۸، افزایش ۲۷.۱ درصدی داشت همچنین در سال ۹۸، هفت هزار و ۳۴۵ پرونده در حوزه کمیسیونهای تخصصی در سه حوزه قصور پزشکی، پزشکی قانونی و روانپزشکی مورد بررسی قرار گرفت.

دکتر مهدی فروزش در نشست خبری به مناسبت هفته قوه قضائیه با بیان اینکه رویکرد اداره کل پزشکی قانونی استان تهران، دسترسی سریع مردم به خدمات و ارتقای کیفیت نظرات کارشناسی است، اظهار کرد: حدود ۲۰ درصد از کل خدمات سازمان پزشکی قانونی کشور توسط اداره کل پزشکی قانونی استان تهران انجام می‌شود.

مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران با بیان اینکه در سال گذشته حوادث مختلفی اعم از سقوط هواپیمای اوکراینی و حوادث آبان ماه روی داد، گفت: کاهش مدت زمان رسیدگی به پرونده‌های معاینات سرپاپی و کاهش زمان معایانت متوفیات و تعیین علت مرگ از جمله برنامه‌‌های این اداره کل در سال جاری است.

وی تصریح کرد: احداث سردخانه نگهداری اجساد در شرایط خاص با توان پوشش ۴۰۰ جسد، از دیگر برنامه‌های این اداره کل در سال جاری خواهد بود، در سال جاری با توجه به کمبود فضا در واحدهای شرق و شمال تهران، احداث مجدد در دستور کار داریم.

این مقام مسئول در تشریح عملکرد این اداره کل در سال ۹۸ بیان کرد: در سال ۹۸، کل معاینات سرپایی در این اداره کل، ۲۳۷ هزار و ۴۳۷ پرونده بود که نسبت به سال ۹۷، کاهش ۰.۲ درصدی داشت.

رسیدگی به ۹۹ هزار پرونده نزاع در سال ۹۸

فروزش ادامه داد: از کل معاینات در سال ۹۸، معاینات مربوط به نزاع بیشترین حجم را با حدود ۹۹ هزار پرونده به خود اختصاص داد که نسبت به سال ۹۷ با حدود ۱۰۱ هزار پرونده. کاهش ۱.۴ درصدی داشت، در بحث سقط جنین، هزار و ۸۷۰ پرونده مورد بررسی قرار گرفت که در سال ۹۷، هزار و ۹۰۸ مورد بود.

مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران با بیان اینکه در حوزه روانپزشکی در سال ۹۸ حدود ۱۲ هزار پرونده مورد بررسی قرار گرفت، گفت: در حوزه متوفیات، کل معاینه اجساد در سال ۹۸، در این اداره کل در مجموعه تشخیصی ــ آزمایشگاهی مجموعه کهریزک، ۱۲ هزار و ۸۲۹ فوت شده تعیین علت فوت شدند که این تعاداد در سال ۹۷، ۱۲ هزار و ۱۴۹ مورد بود.

وی خاطرنشان کرد: میزان متوفیات ناشی از سوانح رانندگی در استان تهران در سال گذشته هزار و ۲۴۱ و در سال ۹۷ هزار و ۳۱۹ مورد یعنی کاهش ۵.۹ درصدی متوفیات سوانح رانندگی به ثبت رسید همچنین متوفیات مربوط به گازگرفتگی در سال ۹۸، ۱۳۶ مورد بود.

مرگ ۱۴۴۱ نفر بر اثر سوء مصرف موادمخدر در سال گذشته

این مقام مسئول با بیان اینکه یک هزار و ۱۴۴ مورد بر اثر سوء‌مصرف موادمخدر در سال گذشته در استان تهران جان باختند، متذکر شد: این آمار در سال ۹۷، ۹۰۰ مورد بود یعنی در سال ۹۸، افزایش ۲۷.۱ درصدی داشت همچنین در سال ۹۸، هفت هزار و ۳۴۵ پرونده در حوزه کمیسیونهای تخصصی در سه حوزه قصور پزشکی، پزشکی قانونی و روانپزشکی مورد بررسی قرار گرفت.

فروزش بیان کرد: در حوزه قصور پزشکی، ۴ هزار و ۶۶۳ مورد پرونده در این اداره کل مورد بررسی قرار گرفت که در سال ۹۷، چهار هزار و ۸۸۵ مورد بود یعنی ۴.۵ درصد کاهش داشت.

بیشترین ثبت شکایت قصور پزشکی در حوزه جراحی زنان و زایمان

مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران با بیان اینکه بیشترین پرونده‌ها در حوزه قصور پزشکی در حوزه تخصصی جراحی زنان و زایمان با ۸۹۳ مورد بود، یادآور شد: این تعداد ۳۰۴ پرونده منجر به صدور نظر کارشناسی مبنی بر احراز قصور شد، رشته دندانپزشکی نیز با ۷۳۲ مورد پرونده، رشته جراحی عمومی با ۶۵۱ مورد پرونده و احراز قصور ۳۰۰ مورد و رشته جراحی پلاستیک با ۵۱۶ مورد پرونده و احراز قصور ۲۸۷ مورد در رتبه‌های بعدی قرار داشتند.

مصدومیت ۶۳۹۲ نفر در تصادفات مربوط به بهار ۹۹

وی درباره عملکرد این اداره کل در سال جاری گفت: کل معاینات سرپایی انجام شده در سه ماه نخست سال جاری ۴۸ هزار و ۵۲۶ پرونده بود که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۷.۲ درصد کاهش داشت؛ در زمینه مصدومان ناشی از سوانحد رانندگی در بهار ۹۹، ۶ هزار و ۳۹۲ پرونده بررسی شده که در مدت مشابه ۹ هزار و ۴۳۲ مورد یعنی ۳۲ مورد کاهش داشت.

این مقام مسئول افزود: در سه ماه نخست سال جاری، ۲۲ هزار و ۵۲۷ پرونده درباره نزاع داشتیم که این تعداد در سال گذشته، ۲۵ هزار و ۷۴۵ مورد بود یعنی ۱۲.۵ درصد کاهش داشت، در حوزه روانپزشکی در بهار سال ۹۹، دو هزار و ۷۲۶ مورد پرونده بررسی شد.

فروزش تصریح کرد: در بهار ۹۹، کل معاینات اجساد در حوزه پزشکی – آزمایشگاهی مجموعه کهریزک دو هزار و ۷۵۰ پرونده بود همچنین ۱۸۱ نفر بر اثر سوء مصرف موادمخدر در بهار ۹۹ در استان تهران جان باختند که در مقایسه با سال قبل با آمار ۱۲۳ مورد حدود ۴۷ درصد افزایش یافته است.

مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران با بیان اینکه در سال گذشته در حوزه سم‌شناسی ۶ هزار و ۲۰۶ پرونده مورد بررسی قرار گرفت، اظهار کرد: در بحث پرونده‌های همسرآزاری باید مرجع قضائی در این زمینه به اثبات برسد و در وهله نخست با ادعای این موضوع به ما مراجعه می‌کنند، در سال ۹۸، ۱۷ هزار و ۸۰۴ مورد پرونده و در سال ۹۷، ۱۶ هزار و۴۲۰ مورد ادعا در این زمینه به ثبت رسید یعنی حدوداً ۸.۵ درصد افزایش یافت.

این مقام مسئول با بیان اینکه از این تعداد هزار و ۱۲۱ مورد مرد بودند، گفت: در بحث کودک‌آزاری نیز ۵۲۷ پرونده در سال ۹۸ به ثبت رسید.

مرگ ۲۵۳ نفر بر اثر مصرف الکل در بهار ۹۹

وی با بیان اینکه در بهار ۹۹، ۲۵۳ مورد مرگ ناشی از مسمومیت با الکل متانول به ثبت رسید، گفت: این آمار در مدت مشابه سال قبل ۲۱ مورد بود.

فروزش بیان کرد: در سه ماه ابتدایی سال ۹۹، تعداد پرونده‌‌های همسرآزاری چهار هزار و ۱۹۰ و در سه ماهه نخست سال ۹۸، چهار هزار و ۶۰۹ مورد بود.

بررسی ۱۱۸ پرونده مربوط به اختلال هویت جنسی در سال ۹۸

مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران تصریح کرد: در سال ۹۸، ۱۱۸ مورد پرونده (۸۵ مورد زن و ۳۳ مورد مرد) اختلال هویت جنسی داشتیم که در سال ۹۷، ۱۰۱ مورد بود، از این تعداد، ۸۵ مورد زن و ۳۳ مورد مرد بود.

این مقام مسئول درباره رسیدگی به پرونده‌های ناشی از مرگ بر اثر بیماری کرونا نیز گفت: ما به عنوان یک مرجع کارشناسی در قوه قضائیه، با مواردی مواجهیم که در تعیین علت مرگ آنها شک وجود دارد یعنی علت مرگ مشخص نیست، مرگ مشکوک به مرگی گفته می‌شود که درباره آن شکایتی وجود دارد، فوت به دنبال کرونا به پزشکی قانونی ارجاع نمی‌شود زیرا مرگ طبیعی اطلاق می‌شود.

به گفته وی، ۲۴۲ مورد پرونده درباره تصادفات ساختگی در سال ۹۸ تشکیل شده که نسبت به سال ۹۷ کاهشی ۴.۷ درصدی داشته است.

فروزش درباره پرونده مرگ قاضی منصوری گفت: تاکنون هیچ استعلامی درباره مرگ قاضی منصوری از اداره کل پزشکی قانونی صورت نگرفته، این استعلام باید توسط دستگاه قضائی صورت گیرد اما برای آن و تعیین علت فوت آمادگی کامل داریم.

منبع: تسنیم

پیام بگذارید