به حداقل رساندن آلودگی هوای تهران در ۶ سال

0 373

نشست مجمع نمایندگان استان تهران با محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

براساس این گزارش، قالیباف در این نشست ضمن تبریک ایام میلاد هشتمین اختر آسمان امامت و ولایت گفت: جلسات مجمع نمایندگان استان تهران باید زمانبندی مشخص و ثابتی داشته باشد تا از وظیفه اصلی خودمان که نمایندگی مردم شهر است، باز نمانیم؛ بنده هم خودم را موظف می‌دانم به صورت مداوم در این جلسات شرکت کنم.

وی با تأکید بر اینکه امروز بیش از هر چیز نیازمند ارتباط چهره به چهره و مستقیم با مردم هستیم، گفت: ملاقات‌های مردمی بیش از آنکه برای مردم موثر باشد، برای ما اثرگذار است و باعث می‌شود از فضای مردمی دور نشده و مشکلات آنان را فراموش نکنیم.

قالیباف با بیان اینکه نمایندگان استان تهران باید براساس مناطق تهران تقسیم و به مشکلات مردم رسیدگی کنند، گفت: بهتر است مسجدی را برای حضور نمایندگان در ساعت معین از هفته مشخص کرده و به مردم نیز اطلاع‌رسانی شود تا برای بیان مشکلات و مطالبات‌شان به نمایندگان حاضر مراجعه کنند.

رئیس قوه‌مقننه کشورمان درباره مشکلات کلان استان تهران به معضلات آب، هوا، خاک و آلودگی صوتی اشاره و تصریح کرد: تمامی مشکلات شهر تهران به این موضوعات اساسی مرتبط می‌شود. به عنوان مثال آلودگی هوا تا حد زیادی به وسایل حمل و نقلی و خودروها مربوط بوده و کنترل آلودگی‌ها در گرو توسعه حمل و نقل عمومی است.

وی با بیان اینکه براساس مطالعات انجام شده حدود ۸۱ درصد آلودگی هوای تهران مربوط به وسایل نقلیه و خودروهاست، تأکید کرد: اینکه برخی منشأ آلودگی‌ها را پالایشگاه‌ها و کارخانه سیمان عنوان می‌کنند، صحبتی غیرکارشناسی است. بنده معتقدم با برنامه‌ریزی مشخص و مدون می‌توانیم طی ۶ سال آلودگی هوای شهر را به حداقل ممکن برسانیم. برقراری ارتباط ریلی بین شهر تهران با مناطق اطراف ضمن کاهش آلودگی هوا، توجیه اقتصادی بسیار خوبی دارد و در حال حاضر سرمایه‌گذارانی برای سرمایه‌گذاری در این بخش اعلام آمادگی کرده‌اند و می‌توانیم در اولین گام از این ظرفیت استفقاده کنیم.

رئیس مجلس، آلودگی صوتی شهر تهران را از جمله معضلات مهم پایتخت دانست و افزود: آلودگی‌های صوتی شهر همانند فَنی هستند که شبانه روز و بی وقفه در گوش شهروندان روشن است و باید برای کاهش آن برنامه‌‍ای داشته باشیم.

وی با اشاره به آسیب‌های اجتماعی شهر تهران افزود: موادمخدر، طلاق و زنان سرپرست خانوار سه اولویتی است که باید برای کاهش آسیب‌های اجتماعی به آنها پرداخته شود.

قالیباف به وجود ۳ هزار هکتار بافت فرسوده در شهر تهران اشاره کرد و افزود: بافت‌های فرسوده تنها به مناطق جنوبی تهران مربوط نمی‌شود، بلکه بسیاری از مناطق شمالی شهر همچون فرحزاد با این مشکل روبرو هستند. طی مصوبه مجلس مقرر شد هر سال ۱۰ درصد از بافت‌های فرسوده کشور اصلاح شوند تا در نهایت طی ۱۰ سال تمامی بافت‌های فرسوده کشور احیا شود، اما در طول ۷ سال تنها ۱۳ درصد از این بافت‌ها در کل کشور احیا شد در حالی که ۴۱ درصد بافتهای فرسوده تهران بدون هیچ کمکی از اعتبارات ملی در این بازه زمانی اصلاح و احیا شد.

رئیس قوه‌مقننه کشورمان، سنددار نبودن زمینهای شهر تهران را از مشکلات دیگر پایتخت دانست و تصریح کرد: افراد بسیار زیادی در مناطق ۴ و ۱۹ تهران زمین‌ها را به صورت قولنامه‌ای خریداری کرده و بیش از ۲۰ سال است که در آنجا سکونت دارند. با توجه به اینکه به دلیل قولنامه‌ای بودن و نداشتن سند رسمی، پروانه ساخت هم به آنها داده نمی‌شود، به ناچار به صورت شبانه، مخفیانه و خلاف قانون اقدام با ساخت و ساز می‌کنند.

وی ادامه داد: برای حل مشکلات سنددار نبودن زمینها لایحه‌ای را به شورای شهر تهران ارائه کردیم و مصوب شد افرادی که بیش از ۳۰ سال زمین را تحت تصرف بدون معارض داشته باشند، به صورت رسمی متعهد شوند در صورت وجود مالک، رضایت آن را جلب کند و سپس پروانه ساخت دریافت کنند. معتقدم این موضوع باید به صورت طرح در مجلس هم بررسی و در صحن مجلس به قانون تبدیل شود تا تمامی مشکلات زمین‌های بیسند در کشور حل شود.

قالیباف افزود: اگر در ۴ موضوع مدرسه، محله، مسجد و منزل متمرکز شویم، بسیاری از مشکلات مربوط به شهر تهران حل خواهد شد، از این رو پیشنهاد می‌کنم برای بررسی مشکلات استان تهران، مجمع نمایندگان هر ۱۵ روز یک بار پس از نماز مغرب و عشا جلسه‌ای داشته باشد.

منبع: تسنیم

پیام بگذارید