خودروهای ویژه معلولان وارد ناوگان اتوبوسرانی تهران می‌شود

0 418

برنامه‌های مناسب‌سازی معابر و ناوگان عمومی پایتخت برای معلولان در سال ۹۹ اعلام شد.

برنامه‌های پیشنهادی معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران درباره تسهیلات حمل و نقلی برای معلولان در سال ٩٩ در جلسه مناسب‌سازی معابر شهری با حضور سید مناف هاشمی معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران، مدیرکل ایمنی و ترافیک این معاونت و همچنین مشاور شهردار در امور معلولین ارائه شد.

بر این اساس، نصب دکمه فشاری صوتی (پوش باتن) در تقاطع‌های مجهز به چراغ راهنمایی زمان‌دار و هوشمند که کاربرد آن برای عبور عابران پیاده و افراد نابیناست، نصب و اجرای آسانسور ایستگاه‌های مترو، اجرا و بازسازی مسیر ویژه نابینایان در ایستگاه‌های مترو و اجرای سیستم هوشمند بلوتوثی اعلام نام ایستگاه‌ها در ۲۲ قطار و ۲۲ ایستگاه خط دو مترو، مورد بررسی قرار گرفت.

همچنین پیش‌بینی نصب سیستم اعلام نام هوشمند ایستگاه‌ها در ۴ هزار دستگاه اتوبوس بخش خصوصی تحت نظارت شرکت واحد، نصب تابلوهای راهنمای مسیر مخصوص نابینایان به خط بریل در ۲۷۰ ایستگاه باقی‌مانده خطوط تندرو، نصب راهنمای بریل بر روی دستگاه‌های کارتخوان در ۱۹۹ ایستگاه و پیگیری خرید ۱۰ دستگاه خودروی ویژه معلولان در ناوگان اتوبوسرانی تهران نیز مورد تاکید قرار گرفت.

در این جلسه، مشکلات تردد در خطوط بی آر تی از جمله استاندارد نبودن عرض معابر ورودی ایستگاه‌ها برای عبور ویلچر و همچنین، عدم آشنایی با روحیات معلولان و لزوم آموزش نوع رفتار با این گروه از شهروندان و مناسب‌سازی ارتفاع اتوبوس‌ها و سکوها از سوی مشاور شهردار تهران در امور معلولین، مطرح شد.

ایجاد خطوط جدید برای سرویس‌دهی مطلوب‌تر به معلولان، ساماندهی و تفکیک مسیر سواره از پیاده برای ارتقای ایمنی مسافران و افراد معلول، بررسی و بازطراحی رمپ‌ها، مبلمان شهری، دستگاه‌های خودپرداز، تلفن‌های همگانی، صندلی‌ها و باجه‌های فروش بلیت، مناسب‌سازی مسیر پیشنهادی از نظر شیب‌بندی و نصب علائم راهنمایی، اطلاع‌رسانی رنگ‌آمیزی مسیر و نصب شبکه‌های پیش‌ساخته و بازنگری در پارکینگ‌های عمومی برای پارک خودروی معلولان در دستور کار این معاونت قرار گرفت.

هدف‌گذاری ۵۰۰ کیلومتر از طول معابر شهر تهران برای مناسب‌سازی

بر طبق این گزارش، نشست دیگری در راستای هماهنگی برنامه‌های سال ۹۹ ستاد مناسب‌سازی فضاهای شهری تهران با حضور زهرا نژادبهرام عضو شورای اسلامی شهر تهران، عبدالرضا گلپایگانی معاون شهرسازی و معماری و دبیر کمیته مناسب‌سازی فضاهای شهری، صبوری دیلمی معاون فنی و عمرانی و سید مناف هاشمی معاون حمل و نقل و ترافیک برگزار شد که طی آن خروجی برنامه‌های جامع مناسب‌سازی سال ۹۹ مورد بررسی و تصویب قرار گرفت.

عبدالرضا گلپایگانی معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران در این جلسه با اشاره به اقدامات و فعالیت‌های ستاد مناسب‌سازی، در خصوص مناسب‌سازی معابر شهر تهران گفت: یکی از اقدامات مهم در مدیریت شهری، تأکید شهردار تهران بر مناسب‌سازی معابر جهت استفاده همه شهروندان و افراد دارای شرایط خاص است.

وی افزود: برنامه‌ای در قالب «طرح جامع اقدامات مناسب‌سازی برای اقشار خاص جامعه در شهر تهران» تهیه شده است که طی جلسات متعدد به بحث و بررسی اعضای ستاد مناسب‌سازی فضاهای شهری رسیده است و در روزهای آینده گزارش این اقدامات در تالار گفتگوی پرتال معاونت شهرسازی و معماری در اختیار شهروندان قرار خواهد گرفت و شهروندان می‌توانند با مطالعه برنامه و اقدامات، نظرات و پیشنهادات خود را به مدیریت شهری ارائه کنند و به طور قطع در برنامه جامع مناسب‌سازی شهر تهران از نقطه نظرات شهروندان استفاده خواهد شد.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران از مهمترین مصوبات برنامه جامع مناسب‌سازی سال جاری را هدف‌گذاری ۵۰۰ کیلومتر از طول معابر شهر تهران در بحث مناسب‌سازی اعلام کرد و افزود: این برنامه با مشارکت معاونت‌های مربوطه و با حضور سازمان زیباسازی و سازمان نوسازی شهر تهران اجرایی می‌شود و امیدواریم بتوانیم به حداکثر هدف ترسیم شده برسیم.

گلپایگانی با اشاره به اینکه در برنامه جامع مناسب‌سازی معابر شهر تهران تلاش شده است تا در اجرا، تمامی ضوابط و مقرارت و استانداردها رعایت شود؛ تأکید کرد: همزمان با روند کار، مباحث مربوط به خیابان کامل هم با هماهنگی کلیه ارکان به اجرا درخواهد آمد.

وی افزود: اعتبارات این برنامه در بودجه معاونت‌ها و سازمان‌های مربوطه در سال ۹۹ در نظر گرفته شده است که با تجمیع اعتبارات مشکلی در اجرا نخواهیم داشت.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران در خصوص چگونگی اجرای این برنامه، گفت: طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته، قرار است در معابری که مناسب‌سازی در آن صورت می‌گیرد، چک لیستی جامع با در نظر گرفتن تمامی موارد فنی و مهندسی تهیه شده و گزارش آن به دبیرخانه ستاد مناسب‌سازی نیز ارسال شود.

وی گفت: همچنین طبق این برنامه باید اطلاعات وضعیت مناسب‌سازی ایستگاه‌های مترو جهت درج در سامانه اطلاعات اماکن مناسب‌سازی شده در پرتابل شهرداری تهران و اپلیکیشن رایا ارائه شود، بر این اساس باید نسبت به نصب آسانسور و اجرای مسیر بساوایی ایستگاه‌هایی که مناسب‌سازی نشده‌اند، اقدام شود.

گلپایگانی زمان اجرای این برنامه جامع را تا پایان سال عنوان کرد و افزود: این برنامه در سه فاز همزمان با انجام برنامه‌های مطالعاتی به اجرا درخواهد آمد.

معاون فنی و عمرانی شهردار تهران نیز اظهار داشت: مصالح مصرفی این پروژه‌ها از تولیدات کارخانه‌ها و کارگاه‌های شهرداری تهران که در دوره مدیریت شهری جدید راه‌اندازی شده است، خواهد بود.

وی افزود: این امر موجب کاهش هزینه‌های اجرایی مناسب‌سازی معابر و تحقق کسب درآمد پایدار در شهرداری تهران خواهد شد، ضمن اینکه می‌توان بعد نظارتی را نیز تقویت کرد تا برنامه، با کیفیت بالایی به اجرا درآید.

در این جلسه، زهرا نژادبهرام عضو شورای شهر تهران بر مناسب‌سازی ایستگاه‌های مترو از سوی معاونت حمل و نقل و ترافیک و نصب آسانسور در ایستگاه‌های فاقد آسانسور تأکید کرد و گفت: لازم است با هماهنگی فی‌مابین معاونت‌ها و واحدهای شهرداری تهران پروژه‌های مناسب‌سازی و پروژه‌هایی با ماهیت مشابه از جمله پروژه‌های تحت عنوان خیابان کامل به طور جدی پیگیری شود.

منبع: همشهری آنلاین

پیام بگذارید