اعلام میزان پاداش کاهش مصرف برق در تهران

0 333

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ گفت: مدیریت مصرف برق به معنای کم مصرف کردن یا مصرف نکردن نیست، بلکه مشترکان در ساعات اوج مصرف که از ساعت ۱۲ ظهر تا ۱۶ و از ساعت ۲۰ شب تا ۲۳ است، از روشن کردن وسایل برقی پرمصرف مثل اتو، ماشین لباسشویی، جاروبرقی و … خودداری کنند.

حسین صبوری، مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ در نشستی خبری اظهار داشت: ۳۰۰ ساعت در سال در بازه زمانی ۱۵ خردادماه تا ۱۰ شهریور هر سال، زمان بحران مصرف برق کشور است که برای تأمین برق در این ۳۰۰ ساعت دو راهکار پیش‌رو داریم.

وی افزود: یکی اینکه با سرمایه گذاری ۵ میلیارد دلاری در هر سال، ۵۰۰۰ مگاوات سالانه به ظرفیت تولید برق کشور اضافه کنیم که منطقی نیست و یا اینکه با مدیریت توأمان مصرف و سرمایه گذاری در بخش تولید، این ۳۰۰ ساعت نیاز بحرانی برق را مدیریت کنیم که راهکار دوم مورد توجه وزارت نیرو است.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ تصریح کرد: در سال ۹۶ شاهد رشد ۴ درصدی پیک مصرف برق تهران نسبت به سال قبل از آن بودیم اما از سال ۹۶ به بعد با مدیریت مصرف صورت گرفته رشد پیک مصرف تهران از ۴ درصد به ۱.۵ درصد کاهش یافته است.

صبوری با بیان اینکه بیشترین میزان پیک امسال تهران تا امروز مربوط به ۳۱ خردادماه و به میزان ۴۱۰۰ مگاوات بود، گفت: پیش بینی ما این است که پیک تهران امسال به ۵۲۰۰ مگاوات برسد و در برنامه داریم که به میزان ۶۰۰ مگاوات مدیریت مصرف صورت گیرد، اما نباید در هر صورت پیک تهران به بیش از ۴۹۰۰ مگاوات برسد.

وی ادامه داد: مدیریت مصرف برق به معنای کم مصرف کردن یا مصرف نکردن نیست، بلکه مشترکان در ساعات اوج مصرف که از ساعت ۱۲ ظهر تا ۱۶ و از ساعت ۲۰ شب تا ۲۳ است، از روشن کردن وسایل برقی پرمصرف مثل اتو، ماشین لباسشویی، جاروبرقی و … خودداری کنند و دمای کولرهار گازی را روی ۲۵ درجه و دور کولرهای آبی را روی دور کند بگذارند که مشترکان با کاهش ۱۰ درصدی مصرف برق می توانند شاهد کاهش ۲۰ درصدی هزینه قبوض خود باشند.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ با بیان اینکه ۷۰ درصد مشترکات الگوی مصرف را رعایت می کنند، گفت: در شهر تهران در فصل گرم سال الگوی مصرف ۳۰۰ کیلووات ساعت و در بقیه سال ۲۰۰ کیلووات ساعت است و تمامی کسانی که امسال نسبت به سال گذشته مصرف خود را کاهش دهند و زیرالگوی مصرف، به مصرف برق بپردازند به ازای هر کیلووات ساعت کاهش مصرف، ۶۰ تومان پاداش خوش مصرفی دریافت می کنند که در همین زمینه در سال ۹۸ به میزان ۶ میلیارد تومان پاداش خوش مصرفی پرداخت شد.

وی افزود: نزدیک به ۴۰۰ میلیارد تومان از مجموع مشترکین طلب داریم اما بدهکار عمده ما شهرداری تهران است اما مردم با پرداخت به موقع هزینه قبوض خود می توانند ما را در برقرسانی پایدار و نگهداری مناسب شبکه برق یاری کنند.

صبوری متوسط مدت زمان خاموشی به ازای هر مشترک در طول سال را در پایان سال ۹۸ به میزان ۱۸۰ دقیقه اعلام کرد و گفت: این میزان اکنون به ۱۲۰ دقیقه رسیده و در برنامه داریم که در پایان سال ۱۴۰۰ به ۸۰ دقیقه در سال به ازای هر مشترک برسد.

وی ادامه داد: در سال گذشته مدت زمان انتظار مردم برای واگذاری انشعاب ۱۸ روز بود که این میزان در پایان سال ۱۴۰۰ به یک روز کاهش خواهد یافت.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ با اشاره به اجرای موفق طرح حذف قبوض کاغذی برق در تهران گفت: سالانه در کلانشهر تهران ۳۰ میلیون قبض کاغذی صادر می شد که اکنون با حذف این تعداد قبض کاغذی، میزان مصرف مردم و هزینه های پرداختی آنها با پیامک به مشترکان اعلام می شود.

وی افزود: در ۴ – ۵ سال گذشته پروژه مهمی به منظور جایگزینی شبکه مسی با کابل‌های خودنگهدار با سرمایه گذاری ۸۰۰۰ میلیارد تومانی در تهران در حال انجام است که این پروژه مهم با جایگزینی ۷۰۰۰ کیلومتر شبکه مسی هوایی با کابل خودنگهدار در سال جاری به پایان می رسد که همین امر موجب کاهش ۳۰ درصدی تعداد خاموشی های شهر تهران خواهد شد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

پیام بگذارید