شبکه فاضلاب تهران تا سال ۱۴۰۳ تمام می‌شود

0 376

وزیر نیرو با بیان اینکه شبکه فاضلاب تهران تا سال ۱۴۰۳ کاملاً تمام می‌شود، گفت: این دولت در ٩۶ ماه عمر خود به طور متوسط هرماه یک تصفیه‌خانه احداث و وارد مدار کرده‌است.

رضا اردکانیان، وزیر نیرو در مراسم آغاز عملیات اجرایی فاز هفت و هشت تصفیه خانه جنوب تهران اظهار داشت: احداث این میزان تصفیه خانه در کشور بیانگر توجه دولت به موضوع بهداشت عمومی و تامین آب کشاورزی است.

وی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران در منطقه گرم و خشک و نیمه خشک قرار گرفته است، افزود: تامین آب کشاورزی به دلیل استفاده از حق آبه کشاورزان در بخش آشامیدنی یکی از اولویت های اصلی دولت بود که با احداث تصفیه خانه ها بخشی از آن جبران شده است.

اردکانیان ادامه داد: کشور در زمان طاغوت به رغم نبود تحریم و ارتباط خوب با غرب فقط چهار تصفیه خانه احداث کرده بود که جمعیت کمی را پوشش می داد ولی پس از پیروزی انقلاب اسلامی با تمام محدودیت‌ها و تحریم‌های ظالمانه ۲۴۲ تصفیه‌خانه فعال فاضلاب در کشور وجود دارد.

این مسئول با بیان اینکه امروز جمهوری اسلامی در بخش تصفیه پساب های صنعتی و فاضلاب شهری جزو کشورهای پیشرو در جهان محسوب می شود، اعلام کرد: احداث تصفیه خانه و اختصاص آب آن به کشاورزی و صنعت موجب جلوگیری از کاهش منابع زیرزمینی و فرونشست زمین می شود.

وزیر نیرو در ادامه با بیان اینکه هم اکنون شهرداری تهران سالانه ۲۰۰ میلیون مترمکعب آب زیرزمینی را از طرق چاه های سطح تهران برای فضای ‌استفاده می کند، گفت: طبق توافقات انجام شده بین وزارت نیرو و شهرداری تهران به زودی آب فضای سبز تهران از محل تصفیه خانه ها تامین می شود.

اردکانیان خاطر نشان کرد: هم اکنون برای تصفیه فاضلاب تهران ۱۲ تصفیه‌خانه در نظر گرفته شده که از این میزان ۶ تصفیه‌خانه در مدار است، کلنگ ۲ تصفیه‌خانه دیگر نیز امروز در جنوب تهران بر زمین زده شد.

وزیر نیرو ادامه داد: چهار تصفیه‌خانه فاضلاب نیز تا پایان امسال در بخش غرب تهران به بهره‌برداری می‌رسد که با راه اندازی آن ۷۰ درصد فاضلاب تهران تصفیه می شود.

این مسئول در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه جمع آوری فاضلاب کلان شهر تهران نیازمند ایجاد ۹ هزار کیلومتر شبکه فاضلاب است، خاطرنشان کرد: ۶ هزار ‌و ۵۰۰ کیلومتر شبکه تاکنون ایجاد شده و تا پایان امسال نیز ۲ هزار و ۱۰۰ کیلومتر نیز احداث می شود، شبکه فاضلاب تهران تا سال ۱۴۰۳ کاملا تمام می شود.

وی در پایان با اشاره به تحریم های ظالمانه دشمنان، اظهار داشت: این تحریم ها بر اساس مفروضاتی بنا شده اند از جمله ایجاد اختلافات داخلی و عدم همکاری بین بخش های مختلف کشور که اگر نیروهای داخلی بنا به فرموده رهبر معظم انقلاب همکاری لازم و هماهنگی داشته باشند تمامی این مشکلات برطرف خواهد شد.

عملیات اجرایی ساخت فازهای هفت و هشت تصفیه‌خانه فاضلاب جنوب پایتخت امروز (دوشنبه) با حضور رضا اردکانیان وزیر نیرو، مسئولان آب و فاضلاب کشور، استاندار و مسئولان استان تهران آغاز شد.

واحدهای هفت و هشت تصفیه‌خانه جنوب تهران با روش تصفیه فعال پیشرفته (با قابلیت حذف نیتروژن و فسفر) با هدف ارتقای سطح بهداشت عمومی، جلوگیری از آلودگی آب‌های زیرزمینی، استفاده از پساب تولیدی جهت مصارف کشاورزی و تغذیه مصنوعی آبخوان اجرا شده و یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر را تحت پوشش قرار می دهد.

منبع: تسنیم

پیام بگذارید