رشد ۳۰ درصدی جعل و کلاهبرداری در تهران

0 467

سردار علیرضا لطفی درباره عملکرد سه ماهه ابتدای سال جاری مأموران پلیس آگاهی تهران بزرگ، اظهار کرد: در سه ماهه ابتدای سال جاری نسبت به مدت مشابه در سال ۹۸، افزایش خاصی در حوزه سرقت نداشتیم.

کشف ۷۶ درصد جرائم در تهران

رئیس پلیس آگاهی تهران به یافته‌های دقیق مرکز ۱۱۰ و عملیات پلیس اشاره و تصریح کرد: در سه ماهه نخست امسال بیش از ۶.۲ درصد افزایش کشف داشتیم و بر اساس آمار ۷۶.۳ درصد کل جرائم را کشف کردیم.

وی درباره جرائم مهم تهران عنوان کرد: در حوزه جرائم مهم کاهش وقوعات را شاهد هستیم؛ در سرقت منزل ۱۴ درصد، سرقت مغازه دو درصد و جیب‌بری بیش از ۶۰ درصد کاهش وقوع گزارش شده است.

این مقام انتظامی درباره سرقت خودرو ابراز نگرانی و بیان کرد: کارآگاهان پلیس آگاهی بر روی این قضیه و شناسایی سارقان خودرو متمرکز شده‌اند، اگرچه نقش پلیس در وقوع آن ۱۸ درصد است و پلیس تنها دستگاه مسئول نیست.

۶۱ درصد خودروهای سرقتی در تهران مربوط به یک برند تولید داخل است

لطفی با بیان اینکه در سه ماهه نخست سال ۸۶.۷ درصد خودروهای سرقتی را کشف کردیم، افزود: در پالایشهای اطلاعاتی توسط کارآگاهان به دست آمد ۶۱ درصد کل خودروهای سرقت شده مربوط به یک برند و تولید داخلی است و جالب‌تر آنکه ۹۲ درصد از ۶۱ درصد مدل خودروی به سرقت رفته متعلق به سالهای قبل از ۸۶ است که این خودروها آن سالها فاقد سیستم ایمنی بودند.

افزایش کیف‌قاپی و موبایل‌قاپی در تهران

رئیس پلیس آگاهی فاتب درباره کیف‌قاپی و موبایل‌قاپی، متذکر شد: بیش از ۹۰ درصد سرقتهای قاپ‌زنی مربوط به سرقت موبایل است که افزایش قیمت تلفن‌همراه و عدم رعایت نکات ایمنی توسط شهروندان در این رابطه از علل رشد این نوع سرقت است.

وی درباره طرحهای عملیاتی کاشف در سال جاری گفت: طرح کاشف در سال جاری با وجود کرونا متوقف نشد و با قوت اجرا شد و در این رابطه ۱۰۱ باند شناسایی و منهدم و ۴۹۶ نفر دستگیر شدند که این افراد نیز به چهار هزار و ۲۹۸ فقره سرقت اعتراف کردند.

این مقام انتظامی درباره سرقتهای خشن، به عنف و مقرون به آزار تحت عنوان مأمور و بستن دست و پا، گفت : خوشبختانه این دسته از سرقتها نیز ۱۴.۵ درصد کاهش داشته است.

به گفته لطفی در سه ماهه نخست سال جاری از مجموع سرقتها ۳۶ درصد سرقت خرد شامل لوازم و قطعات خودرو بوده که به واسطه پارک خودروها در حاشیه خیابانها و پرسه‌زنی معتادان متجاهر رخ داده است.

کاهش جرائم مسلحانه، قتل و آدم‌ربایی در پایتخت

رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ به بررسی‌های تخصصی این پلیس در حوزه جرائم جنایی پرداخت و اعلام کرد: در حوزه قتل عمد سه درصد و آدم‌ربایی ۳۳ درصد کاهش در بازه مذکور نسبت به مدت مشابه سال قبل داشتیم همچنین اقدامات مسلحانه قابل توجهی نیز در تهران نداشتیم و باید گفت ۱۶ درصد در کل جرائم مسلحانه، آدم‌ربایی و قتل کاهش داشته‌ایم.

وی افزود: مجموعاًً ۹۵ درصد جرایم جنائی منجر به کشف شده است.

افزایش ۳۰ درصدی جعل و کلاهبرداری در تهران

این مقام انتظامی یادآور شد: در نرخ قتل در سه ماهه نخست سال جاری و سال ۹۸ جزو استانهای آخر بودیم اما در حوزه جعل و کلاهبرداری با کمال تأسف با توجه به شرایط اقتصادی با افزایش جرم کلاهبرداری در سال ۹۸ و ۹۹ مواجه هستیم و ۳۰ درصد افزایش جرم داشتیم اگرچه در حوزه کشفیات ۳۵ درصد افزایش داشته و ۹۳ درصد جرمهای جعل را کشف کردیم.

منبع: باشگاه خبرنگاران پویا

پیام بگذارید