الزام به حضور در بورس، منحصر به صندوق‌های بازنشستگی نیست

0 345

نشست «کارگروه تحلیل بازار سرمایه و تدوین استراتژی سرمایه گذاری» با حضور “محمدشریعتمداری ” وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد.

در این نشست روندهای بازار سرمایه به تفکیک صنایع و جایگاه سبد سرمایه گذاری های صندوق های بازنشستگی در هر صنعت، بازدهی و ترکیب دارایی شرکت های پورتفوگردان بررسی و معاونت امور اقتصادی وزارت تعاون، کار ور فاه اجتماعی گزارشی از عرضه سهام عدالت و آثار اقتصادی و اجتماعی آن درجامعه ارائه کرد.

محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این نشست، با اشاره به حضور، نقش و اثرگذاری شرکت های زیر مجموعه این وزارتخانه در بازار بورس، بر اتخاذ رویکردی آینده نگرانه و توصیه های سیاستی برای رشد و رونق این بخش تاکید کرد و با اشاره به ورود شرکت های زیرمجموعه این وزارتخانه به بازار بورس، افزود: باید برای سوددهی و بهره برداری مناسب از این حضور، برنامه ریزی عملیاتی کرد به گونه ای که این شرکت ها در جریان تغییرات بازار دچار زیان هنگفت نشوند.

وی با بیان اینکه سیاست های اتخاذ شده در زمینه حضور در بازار سرمایه باید از مصارف کلی به مصارف عملیاتی هدایت شود گفت: باید در کنار پیروی از سیاست های کلان حوزه بورس، به منظور بهره برداری و اثربخشی بیشتر از این بازار، با تشکیل اتاق عملیات متشکل از نمایندگان دستگاه های تابعه، همفکری و تشریک مساعی صورت گیرد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین خطاب به مدیران حاضر در نشست، تاکید کرد: به ازاء میزان سهامی که شرکت های زیرمجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دارند، باید در تصمیم گیری های بازار سرمایه مداخله و نقش آفرینی کنید، همچنین باید سیاست های روشنی در سطح ملی برای مدیریت مناسب بازار سرمایه و در سطح صندوق ها برای نحوه حضور و تاثیر گذاری در این بازار در کارگروه های تخصصی تدوین و پیشنهاد شود.

شریعتمداری افزود: از ۴۵ میلیون نفر دارنده سهام عدالت در کشور تنها ۳ درصد سهم خود را فروخته اند.

وی تصریح کرد: دستور رئیس جمهوری و مصوبه دولت مبنی بر حضور در بازار بورس و عرضه بیشتر سهام منحصر به این وزارتخانه نیست و همه شرکت های دولتی و بخش عمومی غیر دولتی و بانک ها باید در بورس عرضه شوند و سهام شناور خود را افزایش دهند.

معاون امور اقتصادی وزارت تعاون ، کار ورفاه اجتماعی نیز در این نشست به روند رو به رشد سرمایه گذاری و سودآوری بازار سرمایه کشورمان به ویژه در ماه های اخیر اشاره کرد و گفت : این فرایند اگر در بلند مدت ادامه پیدا کند می تواند به شکاف اجتماعی و افزایش فاصله طبقاتی در جامعه منجر شود؛ از همین رو باید با استراتژی درست زمینه حضور دهک های پایین جامعه به ویژه کارگران و بازنشستگان را در این بازار فراهم آورد.

میرزائی، یکی از پیشنهادات مطرح شده برای کاهش ریسک سرمایه گذاری در بازار بورس به ویژه دهک های پایین جامعه را “بیمه سهام” عنوان کرد و افزود: در حال پیگیری این موضوع هستیم، چراکه باعث می شود بدون اینکه باری به سهامداران تحمیل شود ریسک کاهش یابد.

اکبرافتخاری مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری، محمد رضوانی فر مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا)، علی شیرکانی مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر، رضا مسرور مدیر عامل صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد و اسماعیل لـلگانی مدیرعامل بانک رفاه کارگران نیز ضمن ارائه گزارشی تحلیلی-آماری از وضعیت سهام زیر مجموعه های خود در بازار بورس راهکارهایی در زمینه میزان عرضه و سرمایه گذاری در این حوزه پیشنهاد دادند.

منبع: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی

پیام بگذارید