افتتاح نیمه دوم بزرگراه تهران-شمال تا سال۱۴۰۰

0 295

رئیس بنیاد مستضعفان گفت: تا نیمه سال ۱۴۰۰ مسیر رفت قطعه دوم بزرگراه شمال نیز افتتاح می‌شود و ۱۰۰ درصد عوارض بزرگراه تهران شمال به محرومان تعلق می‌گیرد.

نشست خبری پرویز فتاح جهت ارائه عملکرد یکساله در جمع اصحاب رسانه برگزار شد.

رئیس بنیاد مستضعفان در این نشست خبری گفت: برنامه مصوب سال ۹۸ بنیاد با ۳۴ درصد رشد نسبت به سال ۹۷ محقق شده است. درآمد کل بنیاد در سال ۹۸ نزدیک به ۳۶۰۰۰ میلیارد تومان بوده است. سود عملیاتی ناخالص قبل از کسر مالیات ۷۰۰۰ میلیارد تومان بوده است. حدودا ۱۰۰۰ میلیارد تومان نیز مالیات پرداخت خواهد شد و چهل درصد از مبلغ باقی مانده نیز مربوط به شرکای غیربنیادی این مجموعه است و باقی مانده نیز صرف محرومان می شود.

او افزود: قانون بازنشستگان مصوب مجلس را در بنیاد کاملا عملی کردیم و هیچ استثنایی قائل نشدیم و از سوی دیگر هیچ مالیاتی نیز بدهکار نیستیم. ما با همکاری کلیه نهادها و دستگاه به امور می پردازیم و با هیچ نهادی اختلاف نظر نداریم.

فتاح خاطرنشان کرد: قطعه اول بزرگراه تهران شمال کار بسیار سختی بود اما به لطف خدا اسفند ماه افتتاح شد و یک گره از ترافیک پر حجم تهران باز شد و در مصرف بنزین صرفه جویی شد. تا نیمه سال ۱۴۰۰ مسیر رفت قطعه دوم بزرگراه شمال نیز افتتاح می شود.

او بیان کرد: ۹۲ هزار فقره از اسناد بنیاد علوی را به مردم واگذار کردیم و ده هزار فقره سند را نیز در ادامه که غالبا در شمال کشور است، واگذار خواهیم کرد.

فتاح تاکید کرد: ما منت مردم را می کشیم و اسناد علوی را صادقانه به مردم واگذار می کنیم زیرا حق آن ها است اما از سوی دیگر حق بنیاد را همه جا خواهیم گرفت و اجازه نمی دهیم کسی در حق بنیاد اجحاف کند. قوه قضائیه نیز در این راستا همکاری هایی خوبی داشته است و اجازه نمی دهیم اموال مستضعفین به ناحق مصادره شود و چندین ملک نیز تخلیه شده است و یا تمدید اجاره کرده اند.

رئیس بنیاد مستضعفان گفت: طی سال گذشته ۳۸۰ هزار تن سیمان رایگان به ساخت و ساز در مناطق محروم اختصاص داده شده است. و در حال تخصیص بیشتر به این مناطق هستیم. ۲۵ منطقه در کشور برای طرح آبادانی انتخاب شده اند که نمونه بارز آن ها قلعه گنج است و چهره این مناطق در ۳ سال آینده به صورت کلی تغییر می کند.

او تصریح کرد: ۱۰۰ درصد عوارض بزرگراه تهران شمال که توسط بنیاد مستضعفان اخذ می شود به محرومان تعلق می گیرد.

فتاح در رابطه با مسکن محرومین گفت: دو هفته قبل با مجلس صحبت کردیم. زمین را رایگان در اختیار این طرح قرار می دهیم اما باید مجوز صادر شود و تغییر کاربری نیز انجام شده است. سیمان این طرح نیز رایگان خواهد بود و به دنبال این هستیم هزینه ها را کمتر کنیم. بنیاد شرکت های پیمانکاری قوی دارد و بدون سود این کارها را انجام خواهد داد.

او افزود: ۲۲ هزار میلیارد تومان از منابع بنیاد سرمایه گذاری می شود. این سرمایه گذاری در امور مختلف صنعتی است. تا دو سال آینده پروژه معطل و نیمه کاره نخواهیم داشت.

رئیس بنیاد مستضعفان در ادامه بیان کرد: در بحث احداث مسکن ارزان با قدرت حاضر می شویم و این را به دولت و مجلس گفته ایم و آمادگی خود را به صورت کامل اعلام کرده ایم. در بورس نیز در گذشته با ۳۰ شرکت حضور داشتیم و در یک سال اخیر ۲ شرکت دیگر اضافه شد و در آینده نزدیک ۲۰ شرکت دیگر نیز وارد بورس خواهد شد.

فتاح اظهار کرد: بخاطر تحریم کل شرکت های خارجی پروژه ها را ترک کردند و ما به وزارت نفت اعلام کردیم که آماده پیشبرد اهداف هستیم و دو دکل نیز آغاز به کار کرد که ۴۰۰ میلیون دلار ارزش دارند و توانایی حفر چاه عمودی و افقی نیز دارند. در توسعه میدان نفتی مارون ۱ و ۲ نیز حاضر هستیم و قرارداد توسعه نیز امضا شده است.

او افزود:دکل های ایرانی بنیاد در آنجا اکتشاف را آغاز کرده اند. فاز ۲ فولاد کاوه در بندرعباس در حال تکمیل و آماده افتتاح است.

فتاح در خصوص کاخ مرمر گفت: با هماهنگی کامل با میراث فرهنگی آن را آماده کرده ایم که در آن ۴۰۰ اثر نفیس نمایش داده می‌شوند و بزودی به روی مردم باز خواهد شد. پنج موزه دیگر نیز بزودی بازسازی و افتتاح خواهد شد.

او ادامه داد: زمانی که در کمیته امداد بودم یک شائبه ای بحث های انتخاباتی وجود داشت اما هیچ دخالتی صورت نگرفته است و در بنیاد نیز این اتفاق نخواهد افتاد و در گذشته نیز در انتخابات نقشی نداشته است. سبقه بنیاد اقتصادی و اجتماعی است همانطور که در انتخابات ۹۸ و سال های قبل تر نیز هیچ دخالتی نداشتیم در آینده نیز دخالتی نخواهیم داشت.

فتاح افزود: اتفاقات هپکو و هفت تپه هیچ ارتباطی به بنیاد ندارد و واگذاری های دولتی بوده است. ما در واگذاری های بنیاد هیچ مشکلی نداشته ایم. بنیاد به سمت مردمی شدن در حال حرکت است. کشور در حال حاضر نمی تواند سرمایه خارجی جذب کند پس بنیاد سرمایه گذاری می کند تا امور کشور پیش برود.

رئیس بنیاد مستضعفان در خصوص املاک و فروشگاه های زنجیره ای اذعان کرد: بنیاد تصمیم دارد از تصدی گری و کارهای فروشگاهی خارج شود. من از همه فروشگاه ها بازدید کرده ام و فروشگاه خیابان زرتشت را نیز جلسه اختصاصی برای آن در نظر گرفته ام. این فروشگاه چون پارکینگ ندارد نمی تواند بازگشایی شود و شهرداری مانع می شود. توافق شده است که این ها به اجاره و رهن داده شود تا بازسازی شوند و در ماه های آینده این طرح آغاز خواهد شد.

او خاطرنشان کرد: در بزرگراه تهران شمال از ابتدا درگیر کرونا شدیم و پس از بازگشایی ۴۲ هزار خودرو در روز از آن محل عبور کرد. اخذ عوارض الکترونیکی است و با دولت توافق کردیم که این امر تسهیل شود. تا این لحظه ۷ میلیارد تومان عوارض به حساب بنیاد واریز شده است.

رئیس بنیاد مستضعفان در خصوص بانک سینا گفت: موسس این بانک بنیاد است. همتی رئیس ابتدایی این بانک بوده است و طبق قانون باید ۶۷ درصد از سهام این بانک را ما واگذار کنیم. در حال تلاش هستیم که به این حد برسیم. بنیاد فقط ۳۳ درصد از این بانک سهم دارد و شاید سایر سهامداران موافق اعطای وام قرض الحسنه نباشند برای همین درخواست تاسیس بانک جدیدی را ارائه دادیم. متاسفانه بانک ها در مناطق بالاشهر شعبه احداث می کنند و امروز کمتر شعبه هایی در مناطق محروم وجود دارد. ما می خواهیم برای مردم محروم بانک تاسیس کنیم.

او با‌ اشاره به صادرات این نهاد افزود: در سال گذشته در مجموعه بنیاد نزدیک به ۶۰۰ میلیون دلار صادرات داشته ایم که شامل کالا و خدمات بوده است. تمام ارز آن به کشور بازگشته است و سامانه نیما نیز گواه این امر است.

فتاح تصریح کرد: در فولاد کاوه صدها جوان هرمزگانی مشغول به کار شده اند و تلاش کرده ایم حتی در ایام کرونا کمتر کسی بیکار شود. با توافقی که با دولت داشتیم وام ۸ درصد به مردم و افراد بیکار شده اعطا شده است. این وام ها ۱۸ درصد بوده است و دولت ۵ درصد آن را تقبل کرده است و بنیاد نیز ۵ درصد آن را تقبل کرده است و سبب شده سود وام به ۸ درصد برسد.

فتاح در خصوص پلاسکو گفت: در زمان انتصاب بنده ساختمان در مرحله پی ریزی بود. شهردار و وزیر راه چندین مرتبه در این رابطه با من جلسه برگزار کردند. شورای عالی فصل الخطاب شد و اختلافات را حل کرد. در ایام تعطیل نوروز پلاسکو تعطیل نبود و سبب شد پیشرفت خوبی داشته باشد. اسکلت ۱۰۰ درصد تمام شده است و نمای آن نیز تایید شد و تاسیسات در حال ساخت است. در خصوص پارکینگ نیز گفته شد از اول این مجموعه پارکینگ نداشته است و اگر پارکینگ ساخته می شد باید از مغازه ها کم می کردیم.

او ادامه داد: شورای عالی شهرسازی مصوب کرده است که پلاسکو نمی تواند پارکینگ داشته باشد و تنها مسیر پارکینگ پروانه بود و ما خودمان آن را بازسازی می کنیم و کاری به کسبه آنجا نداریم و حتی پیشنهاد کردیم شما خودتان بازسازی را با هزینه ما انجام دهید. دولت و رئیس شورای شهر نیز این ها را تایید کرده است و بنیاد در چارچوب آن ها جلو می رود. وظیفه ما نبوده است که ۲۰۰ میلیارد تومان برای پلاسکو هزینه کنیم اما این کار را انجام دادیم.

رئیس بنیاد مستضعفان در پایان گفت: پلاسکو تا پایان سال به بهره برداری خواهد رسید.

منبع: برنا

پیام بگذارید