ابلاغ مراتب ثبت ملی ۸ اثر منقول فرهنگی تاریخی تهران

0 379

در نامه‌ای از سوی وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، مراتب ثبت ۸ اثر منقول فرهنگی‌تاریخی از جمله ۶ مجسمه در اماکن مختف تهران به استاندار تهران ابلاغ شد.

در متن نامه علی‌اصغر مونسان وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به انوشیروان محسنی بندپی استاندار تهران آمده است: در اجرای قانون راجع به حفظ آثار ملی، مصوب آبان ۱۳۰۹ مجلس شورای ملی و نظام نامه اجرایی آن، مصوب ۱۳۱۱هیئت وزرا، بند «ج» از ماده واحده قانون تشکیل سازمان میراث‌فرهنگی کشور مصوب بهمن ۱۳۶۴ مجلس شورا و بند ششم از ماده سوم قانون اساسنامه سازمان میراث‌فرهنگی کشور مصوب ۱۳۶۷ مجلس شورای اسلامی، ماده ۲۲ آئین‌نامه حفاظت از میراث‌فرهنگی کشور، مصوب ۱۳۸۱ شورای امنیت کشور، فصل دوم آیین‌نامه مدیریت، سامان‌دهی، نظارت و حمایت از مالکان و دارندگان اموال فرهنگی تاریخی منقول مجاز مصوب ۱۳۸۴ هیئت وزیران، مراتب ثبت ۸ اثر منقول فرهنگی‌تاریخی، محل نگهداری استان تهران به‌شرح زیر، پس از تشریفات قانونی لازم در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

به گزارش میراث آریا، اعلام می‌شود: نسخه خطی هزار و یک شب به شماره ثبت ۱۴۰۶، مورخ ۱۳۹۸/۷/۲۱، محل نگهداری استان تهران، شهر تهران، میدان پانزده خرداد، کاخ گلستان.

پیکره نبرد گرشاسب با اژدها، اثر استاد غلامرضا رحیم زاده ارژنگ به شماره ثبت ۱۴۴۳، مورخ ۱۳۹۸/۱۱/۶، محل نگهداری استان تهران، شهر تهران، خیابان کارگر، میدان حر.

پیکره حکیم ابوالقاسم فردوسی، اثر استاد ابوالحسن صدیقی به شماره ثبت ۱۴۴۴، مورخ ۱۳۹۸/۱۱/۶، محل نگهداری استان تهران، شهر تهران، میدان فردوسی.

پیکره میرزا تقی خان امیرکبیر، اثر استاد ابوالحسن صدیقی به شماره ثبت ۱۴۴۵، مورخ ۱۳۹۸/۱۱/۶، محل نگهداری استان تهران، شهر تهران، خیابان ولی عصر، پارک ملت.

پیکره حکیم عمر خیام، اثر استاد ابوالحسن صدیقی به شماره ثبت ۱۴۴۶، مورخ ۱۳۹۸/۱۱/۶، محل نگهداری استان تهران، شهر تهران، بلوار کشاورز، پارک لاله، ضلع شمال شرقی.

مجسمه میرزا تقی خان امیرکبیر، اثر استاد ابوالحسن صدیقی به شماره ثبت ۱۴۴۷، مورخ ۱۳۹۸/۱۱/۶، محل نگهداری استان تهران، شهر تهران، میدان امام خمینی(ره)، خیابان ناصرخسرو، مدرسه دارالفنون.

سردیس حکیم ابوالقاسم فردوسی، اثر استاد ابوالحسن صدیقی به شماره ثبت ۱۴۴۸، مورخ ۱۳۹۸/۱۱/۶، محل نگهداری استان تهران، شهر تهران، بزرگراه حقانی، کتابخانه ملی ایران، موزه کتاب و میراث مستند.

شیء استخوانی شبیه عینک، یانیق تپه (شماره اموالی: ۷۳۲۹)، به شماره ثبت ۱۲۵۷، مورخ ۱۳۹۷/۱۱/۳، محل نگهداری استان تهران، شهر تهران، خیابان امام خمینی(ره)، نبش خیابان سی تیر، موزه ملی ایران.

تندیس نبرد گرشاسب با اژدها در میدان حر تهران به مناسبت نجات آذربایجان از اشغال شوروی و حزب دموکرات در ۱۳۳۹، توسط غلامرضا رحیم‌زاده ارژنگ ساخته شده است. غلامرضا رحیم‌زاده ارژنگ مجسمه‌سازی اهل آذربایجان ایران است. وی هم چنین سازنده مجسمه انوشیروان دادگر در کاخ دادگستری است. این تندیس روی یک پایه بتنی به نمایش درآمده است. برخی منتقدان برآنند که گرشاسب در این مجسمه نماد انسان و اژدها نمادی از نفس انسانی است. پیچیده شدن اژدها به دور وی نیز نمادی از محاصره انسان توسط شیطان است که دهانی باز در برابر گرشاسب دارد. نیزه گرشاسب نیز به سمت دهان اژدها نشانه رفته است تا این نبرد یادآور پیروزی خیر بر شر باشد.

اژدها در ادبیات ما نماد پلیدی و شر است و در داستان‌های شاهنامه و افسانه‌ها جانوری چند سر که هم پرنده است و هم خزنده، توصیف شده و معمولاً بال‌های عقاب، چنگال‌های شیر، دم مار و نفسی آتشین دارد. کشتن این نماد شر و پلیدی فقط به دست پهلوانان نام‌آور امکان‌پذیر است. یکی از این نام‌آوران اژدهاکش «گرشاسب» است که در شاهنامه فردوسی از خاندان سام و جد پدری رستم و دلاوران بی‌همتاست.
در این داستان ضحاک با دیدن دلاوری‌های گرشاسب مأموریتی خُسر برعهده‌اش گذاشت و آن کشتن اژدهایی سهمگین بود. در این نبرد گرشاسب بر اژدها پیروز شد و جهان را از پلیدی پاک کرد. اژدهای دهان گشاده زیر پای مجسمه گرشاسب با نیزه این قهرمان اسطوره‌ای از بین می‌رود. اسطوره‌ها بازتابی از واقعیت هستند و تأکید و تکرار داستان‌های اژدهاکشی در اسطوره‌ها و داستان‌ها، نبرد با اژدهای نفس، منیت و خودبینی است. این بار که گذرتان به میدان حر و مجسمه مرد اژدهاکش افتاد از زاویه‌ای دیگر به این اثر هنری نگاه کنید.

غلامرضا رحیم‌زاده ارژنگ سال ۱۲۷۹ در شوروی به دنیا آمد و در رشته نقاشی و مجسمه‌سازی تحصیل کرد. سال ۱۳۰۷ به تهران آمد و در زیباسازی بلدیه مشغول کار شد. ۴تندیس برای میدان‌های سپه، راه‌آهن، بهارستان و نقش‌جهان اصفهان ساخت و نصب کرد. اثرماندگار ارژنگ همین مجسمه میدان حر است. مجسمه‌ای ۶ و نیم متری که بر پایه بتونی نصب شده. با نیزه‌ای که گرشاسب به دست دارد ارتفاع مجسمه به ۱۲ و نیم‌متر می‌رسد.

منبع: ایرنا

پیام بگذارید