چاره اندیشی برای مشکلات بازنشستگان با ابزار‌های نوآورانه

0 291

محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی امروز در حاشیه افتتاح مرکز ارتباط با بازنشستگان و مرکز نوآوری صبا گفت: طبق مصوبه دولت قرار است شرکت‌هایی که وارد بورس می‌شوند تا پایان سال ۲۵ درصد سهام خود را در بورس ارائه کنند.

وزیر تعاون افزود: ارزش شرکت شستا در روز اول ۱۵۰ هزار میلیارد تومان بود که الان ارزش بازاری آن الان به حدود ۵۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده است و اگر ۲ درصد از سهام این شرکت هم بیشتر در بورس ارائه شود، حجم بالایی خواهد بود و متعهد هستیم تا پایان سال ۲۵ درصد از سهام شستا را در بورس ارائه کنیم.

وی درباره افزایش حق مسکن کارگران هم گفت: این افزایش حق مسکن از اول تیرماه اعمال می‌شود.

شریعتمداری، در مورد دریافت بیمه بیکاری کارگرانی که به خاطر کرونا به صورت اجباری بیکار شدند، گفت: مشکلاتی در سامانه ثبت کارگران ایجاد شده بود که رفع و قرار شد با ثبت‌نام در سامانه کارا، زمینه‌ای فراهم شود تا کارگرانی که در شرایط کرونا به صورت اجباری بیکار شدند، طبق مصوبه ستاد ملی کرونا به میزان ۵۵ درصد حداقل مزد کارگران به علاوه ۵ درصد برای هر سر عائله دریافت کنند و کسانی که از ۲۰ اسفند سال گذشته تاکنون بیکار شده‌اند، مشمول این بیمه بیکاری می‌شوند.

شریعتمداری افزود: مطابق ماده ۶ و ۷ قانون بیمه بیکاری، نیاز به حضور فیزیکی افراد نیست و فقط کافی است در سامانه مربوطه ثبت‌نام کنند و تقاضای خود را اعلام کنند و حق بیمه بیکاری از طریق شماره شبا به حساب افراد واریز می‌شود و در مورد تمدید دفترچه‌های بیمه تأمین اجتماعی نیاز به مراجعه حضوری نیست.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد ۶۰ درصد از جامعه ایران در حال حاضر جوان است، مشکل اول در کشور هم بیکاری است که باید افراد بیکار با مهارت مجهز شوند. از طرفی، به خاطر تغییر جمعیت به سمت پیری به گونه‌ای است که فرصت‌های بزرگی را در حال از دست دادن هستیم و جامعه به سمت جامعه پیر حرکت می‌کند، ما نیازمند به نوتوانی یعنی توانمندسازی بازنشستگان هستیم.

وی افزود: از بازنشستگان که دارای توانایی هستند می‌توان به عنوان مشاوره شغلی استفاده کرد چرا که آنان عصاره توان جامعه هستند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره راه‌اندازی ارتباط بازنشستگان ومرکز نوآوری صبا گفت: دولت که در این زمینه دچار کم‌شنوایی وکم‌بینایی بود، از امروز هم شنواتر و هم بیناتر می‌شود و ارتباط با ذینفعان و بازنشستگان به وسیله استارت‌آپ‌ها و مرکز نوآوری صبا بهتر می‌شود.

وی گفت: به وسیله شرکت‌های نوآور و استارت‌آپ می‌توانیم از توان بازنشستگان هم در راستای نوتوانی استفاده کنیم.

شریعتمداری درباره فروش صندوق دارا یکم و دارا دوم از باقیمانده سهام عدالت مردم هم گفت: این از مواردی است که می‌دانم و نمی‌گویم، چون موضوع تخصصی مربوطه وزیر اقتصاد است و از ایشان سؤال کنید.

شریتعمداری درباره اینکه آیا کارگران مناطق آزاد و ویژه هم باید مشمول قانون کار شوند، گفت: همه کسانی که در جغرافیای ایران زندگی می‌کنند مکلف به رعایت قانون کار هستند گرچه در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی باشند و در هیچ جای ایران و سرزمین و جغرافیای ایران هیچ‌کس نمی‌تواند کمتر از آنچه که در قانون کار و شورای عالی کار برای حداقل دستمزد درنظر گرفته شده، مزد کمتری بدهد و حقوق اساسی کارگر را که همان رعایت حداقل دستمزد کارگر است، زیر پا بگذارد یا از قانون عدول کند. هم قانون کار و هم قوانین دیگر اجازه عدول از این مسئله را نمی‌دهند.

چاره اندیشی برای مشکلات بازنشستگان با ابزار‌های نوآورانه
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: دو مرکز خدماتی جدید صندوق بازنشستگی کشوری، ابزار‌هایی مهم برای شنیدن صدای بازنشستگان، گفتگو با آنان و بسترسازی برای رسیدن به راه‌حل‌های نوآورانه را فراهم می‌کند.

محمد شریعتمداری گفت: نظام اداری ما با عارضه کم‌شنوایی مواجه است و صدای بازنشستگان، محرومان، مستضعفان و افراد دارای درآمد‌های ثابت را به خوبی نمی‌شنویم که برای رفع این معضل، باید به ابزار‌های لازم مجهز شویم.

وی با بیان اینکه “مرکز جامع ارتباط با بازنشستگان در واقع، همان سمعک و عینک ما برای خوب شنیدن صدا و دیدن مسایل بازنشستگان است”، افزود: مرکز نوآوری صبا هم عملا مکمل این مرکز است و کمک خواهد کرد تا با راهکار‌ها و ابزار‌هایی نوآورانه، برای مشکلات بازنشستگان چاره‌اندیشی کنیم.

به گفته شریعتمداری، مرکز نوآوری صبا با اقداماتی، چون بازاریابی، شناسایی و تسهیل فعالیت‌ها، زمینه توسعه استارتاپ‌های حوزه اجتماعی را فراهم خواهد کرد تا از این طریق، بتوان سطح زندگی ذینفعان را ارتقا داد.

وی با بیان اینکه “صندوق بازنشستگی کشوری در سامانه‌های ارتباطی خود، سطح ارتباط با مخاطبان را از مشتری‌مداری (CRM) به ارتباط با ذینفعان (SRM) ارتقا داده است”، از مدیریت این صندوق خواست در گام بعدی به سمت سهیم کردن شبکه‌های اجتماعی در ارتباط با ذینفعان (SSRM) حرکت و پیام‌های بازنشستگان در سطح شبکه‌های اجتماعی نیز منعکس شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، الگوی اجراشده در مرکز جامع ارتباط با بازنشستگان را “ارتباطی کریمانه” خواند که امکان ارائه مشکلات و مسایل هریک از بازنشستگان را فراهم می‌سازد و درعین‌حال، زمینه ارتباط دوسویه و گفتگوی میان آنان با صندوق برقرار می‌شود.

شریعتمداری با ابراز امیدواری از اینکه “راه‌اندازی این دو مرکز خدماتی، موجب تقویت راهبرد ذی‌نفع‌محوری در صندوق بازنشستگی کشوری شود”، تصریح کرد: از مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری و شورای مشاوران ایشان انتظار می‌رود پیشبرد این استراتژی را تعقیب و در چارچوب آن، فرآیند‌های ارائه خدمات به بازنشستگان را بازنگری و اصلاح کنند.

وی همچنین خواستار آن شد تا یافته‌ها و داده‌های حاصل از تماس‌های دریافتی مرکز ارتباط با بازنشستگان، به توصیه‌های سیاستی لازم برای حل مشکلات جامعه بازنشستگان تبدیل شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به سابقه راه‌اندازی “سامانه نوآوری اجتماعی”، گفت: مرکز نوآوری صبا برای حمایت از استارتاپ‌ها و فعالیت‌های نوآورانه اجتماعی می‌تواند با این سامانه نیز مرتبط شود و درعین‌حال، حوزه فعالیت خود را به همه مخاطبان فعالیت‌های اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از جمله زنان بی‌سرپرست، کودکان کار، معلولان و… گسترش دهد.

وی با تاکید بر اینکه “هیچ کار خیری بزرگتر از یافتن راه‌حل برای مشکلات محرومان و آسیب‌دیدگان اجتماعی نیست”، گفت: تحقق این امر، نیازمند اندیشه‌های نو و ابزار‌های نوآورانه است که این مرکز می‌تواند با تکیه بر جوانان بادانش و نیز استفاده از تجربه بازنشستگان گام‌های موثری در این جهت بردارد.

منبع: فارس

پیام بگذارید