افزایش ۵ درصدی دستمزد کارگران از عنایات رهبری به جامعه کارگری بوده است

0 360

نصرالله دریابیگی، رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی استان مازندران بر اجرای قانون همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران تاکید کرد و گفت: ۷۰ درصد بازنسستگان کشورحداقل بگیر هستند و با توجه به شرایط سخت اقتصادی کشور و محدودیت‌های مالی، چرخ زندگیشان به درستی نمی چرخد.

وی با یادآوری اینکه امام راحل و مقام معظم رهبری نیز بر عدالت و تقسیم عادلانه ثروت تاکید کردند اجرایی شدن این مهم را از سوی دولت الزامی دانست و افزود: امسال که هفته کارگر به صورت مجازی برگزار شد صدای حقانیت و مظلومیت کارگران بلند شد، رهبر انقلاب فرمودند که حقوق طبیعی نیروی کار باید رعایت شود.

دریابیگی ادامه داد: یعنی دستمزد عادلانه، پرداخت منظم و بدون تأخیر، ثبات اشتغال یعنی امنیت شغلی از مسائل بسیار مهم است.

دبیر اجرایی خانه کارگر مازندران با بیان اینکه رفع مشکلات جامعه کارگری یکی از مسائل مهم است که باید نسبت به آن اهتمام شود، گفت: افزایش ۵ درصدی حداقل دستمزد کارگران در سال ۹۹ از عنایات رهبری به جامعه کارگری بوده است.

وی با تاکید بر ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی،گفت:طبق قانون میزان افزایش حقوق تمامی مستمری بگیران این سازمان می بایست حداقل یک بار در سال و به میزان تورم افزایش پیدا کند،اما تصمیم دولت در ۲ سال گذشته که شامل ۶ و ۱۰ درصد افزایش بوده است،نشان داد که نرخ رسمی تورم در میزان افزایش حقوق بازنشستگان تاثیری نداشته است.

دریابیگی ادامه داد: تورم در برخی از روزها در استان مازندران سرسام آور افزایش پیدا می کند،اگر کل شستا را هم بفروشند تنها حقوق ۴ ماه کارگران می شود اگر چه شستا حیاط خلوت عده ای شده است.

وی گفت: برای کارگران و بازنشستگان ملاک قانون،مجلس،دیوان و سازمان بازرسی است و آنچه آنان بر اساس مقررات گفتند؛ ما پذیراییم.

دریابیگی با اشاره به اینکه خواسته های بحق کارگران و بازنشستگان در روزهای مختلف سال به گوش مسئولان رسیده است،ادامه داد: همسان سازی دوبار اجرا شد یکبار در دولت گذشته که در داخل احکام نوشته شد.

این نماینده با سابقه کارگری افزود: بر اساس بودجه یارانه بده بین ۱۴ هزار تومان تا ۸۴ هزار تومان و یکبار در قانون سال ۸۸ نوشته شده بود که اجرای قانون همسان سازی باید از محل بودجه دولت تامین شود و باری دیگر در قانون جدید آمده که اجرای قانون همسان سازی از محل درآمد سازمان تامین اجتماعی باید انجام شود.

رئیس کانون بازنشستگان استان مازندران گفت: در قانون جدید که توسط نمایندگان مجلس به تصویب رسید تعریف همسان سازی به مناسب سازی تغییر کرد که از در این دور نیز با دولت مردان اختلافاتی بین ما و آنان وجود دارد.

دریابیگی ادامه داد: اینکه قید شد ۵۰ هزار میلیارد تومان در بودجه جاری گذاشته شود و از این میزان ۳۰ درصد برای همسان سازی باشد، بر اساس برنامه ششم باید این کار انجام می شد و سازمان تامین اجتماعی مکلف بود به انجام آن بود اما محقق نشد.

وی تاکید کرد: اگر با هم حرکت کنیم این مسئله به سر منزل مقصد رسیده و نشاط، آرامش و عدالت هم بر سر سفره بازنشستگان می نشیند.

منبع: ایلنا

پیام بگذارید