تامین واکسن آنفلوآنزا؛ چالش‌ وزارت بهداشت در پاییز امسال

0 344

زالی گفت: در شرایط فعلی و محدودیت منابع، طراحی فرایند واردات بدون ارز دارو می‌تواند در تیراژ محدودتر یا به شکل عددی فرمول‌بندی‌شده عرضه شود.

در جلسه ستاد شورای فرماندهی عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران که با حضور جمعی از مسئولان حوزه تولید، تجهیزات و واردات دارو برگزار شد، دکتر علیرضا زالی رئیس این ستاد با اشاره به پیچیدگی وضعیت شیوع کرونا در تهران خواستار ایجاد کمیته تجهیزاتی دارویی مستقل در این ستاد شد.

وی استفاده از خرد جمعی و تجارب گران‌سنگ فعالان دارو و تجهیزات را برای کنترل ویروس کوویدـ۱۹ مورد تاکید قرار داد و افزود: بدون تردید در شرایط سخت تهران به لحاظ افزایش بار مراجعان با علائم کرونا به بخش‌های درمانی و بهداشتی، استفاده از ظرفیت‌ها، راهکارها و میانبرهای این کمیته می‌تواند راهگشا باشد.

زالی ضمن ابراز نگرانی از وضعیت شیوع کرونا در تهران از شکل‌گیری پیک سوم این بیماری خبر داد و گفت: افزایش شمار مبتلایان در مقایسه با بهبودیافتگان، تغییر معنی‌دار آمارها و طولانی‌تر شدن پروسه‌ درمان و ماندگاری بیماران در مراکز درمانی نشان از بروز موج گسترده این اپیدمی جهانی دارد.

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران عدم مراجعه افراد به مراکز بهداشتی و درمانی به دلیل ترس و واهمه از ابتلا به کرونا و در ادامه مراجعه دیرهنگام برخی دیگر از مبتلایان با وضعیت بالینی وخیم و پیشرفت بیماری به مراکز درمانی را از جمله دلایل تغییر الگوی ابتلای کرونا در کشور ذکر کرد.

وی مراجعه مبتلایان کرونایی به مراکز جامع سلامت را راه‌حل مناسبی برای دریافت خدمات موثرتر و کاراتر ذکر کرد و اتصال بیش از پیش بخش خصوصی به مراکز بهداشتی و درمانی دانشگاهی را خواستار شد.

تامین واکسن آنفلوآنزا از چالش‌های پیش روی وزارت بهداشت

زالی در ادامه با اشاره به این که تامین واکسن آنفلوآنزا در پاییز امسال به یکی ازچالش‌های پیش روی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مبدل شده توضیح داد: تا به امروز آنفلوآنزا و تهیه واکسن هرگز به عنوان چالش و یا گفتمان اصلی سلامت کشور در دستور کار نبوده ولی در پاییز و زمستان پیش رو با توجه به افزایش متقاضیان این مشکل می‌تواند به عنوان چالشی جهانی باشد.

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران تامین واکسن آنفلوآنزا را برای گروه‌های حساس، کادر درمان، زندان‌ها، مددجویان سازمان بهزیستی، کارکنان بهشت زهرا و سایر گروه‌های در معرض خطر ضروری ذکر کرد و مواردی همانند افزایش تراکنش‌های بانکی، تامین ارز مورد نیاز واردات دارو، تعامل بیشتر با بخش خصوصی، استفاده از منابع ارزشمند خیرین، تولید و تامین ماسک، استفاده بیشتر از ظرفیت دورکاری کارکنان دولت و ترددهای بین شهری و ایجاد جرائم بازدارنده را برای افراد متخلف تا ریشه‌کنی کامل کرونا ضروری دانست.

وی طراحی فرایند واردات بدون ارز دارو را فصل مشترک این نشست ذکر کرد و گفت: در شرایط فعلی و محدودیت منابع این راهکار می‌تواند در تیراژ محدودتر یا به شکل عددی فرمول‌بندی‌شده عرضه شود.

زالی با اشاره به اعتبارات مناسب اقتصادی و نهادهای پرتوان و اثرگذار واردکننده دارو در کشور، بهره‌مندی از این ظرفیت‌ها را خواستار شد.

تاکید بر ایجاد سازوکارهای تشویقی و حمایتی از تولیدکنندگان داخلی

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران در ادامه حمایت از تولیدکنندگان داخلی را مورد تاکید قرار داد و ارزبری محدودتر، ایجاد اشتغال و مقرون به صرفه‌تر بودن در مقایسه با تولیدات خارجی را وجه تمایز این تولیدات ذکر کرد و گفت: باید سازوکارهای تشویقی و حمایتی از تولیدکنندگان داخلی در دستور کار باشد.

به گفته زالی، تسهیل فرایندها، بازتوزیع ارزی و تعیین تکلیف به موقع مواد اولیه، داروها و تجهیزات وارداتی در گمرک می‌تواند از اقدامات موثر تشکلیل کمیته تجهیزاتی دارویی مستقل باشد.

وی ضرورت حضور مستمر و پایدار بخش خصوصی با هدف ریشه‌کنی پاندمی کوویدـ۱۹ را ضروری دانست.

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران با بیان این که عبور از بن‌بست‌های تامین و تهیه دارو و تجهیزات با خرد جمعی و همگرایی ممکن خواهد بود، گفت: با اتکا به ظرفیت‌های دانشگاهی، شرکت‌های دانش‌بنیان، مشارکت بخش خصوصی و سرمایه اجتماعی فعالان حوزه دارو در داخل و خارج کشور می‌توانیم برای مهار کرونا گام‌های پرتوانی را برداریم.

در جلسه ستاد شورای فرماندهی عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران مواردی نظیر ضرورت و نحوه تامین منابع دارویی، ارائه پروتکل‌های جامع‌تر برای دریافت خدمات به بیمار سرپایی، توزیع منسجم‌تر داروها، نحوه استانداردسازی داروها، ضرورت تامین ارز، تصمیم‌گیری و اطلاع‌رسانی روشن‌تر مسائل مربوط به دارو و تجهیزات، تعریف چارچوب‌های بین‌المللی کمیته‌ها و تامین بودجه به موقع تامین داروهای استراتژیک مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

منبع: ایسنا

پیام بگذارید