کشته شدن سالانه ۶۰۰ نفر درتصادفات رانندگی تهران

0 287

رئیس پلیس راهور فاتب گفت: واقعیت این است که خودروسواران تمایلی به استفاده از حمل و نقل عمومی ندارند چرا که حمل و نقل عمومی ما ایمن، پاسخگو و پاک نیست. اگر عدم ایمنی و پاک بودن آن ها را به خاطر فرسودگی‌شان در نظر بگیریم اما در مجموع ضعف آنها، عدم بهنگام بودن است.

سردار محمدحسین حمیدی گفت: در کلان قضیه گروه خودروسوار تمایلی به استفاده از حمل و نقل عمومی ندارند. یکی از دلایل آن، این است که حمل و نقل عمومی ما ایمن، پاسخگو و پاک نیست، اگر عدم ایمنی و پاک بودن آنها را به خاطر فرسودگی‌شان در نظر بگیریم اما ضعف آنها، عدم بهنگام بودن است، اکنون رام های قطار شهری و اتوبوس به تعداد کافی وجود ندارد. در بسیاری از نقاط شهر ایستگاه اتوبوس نیست و مردم باید مسافت زیادی را از منزل تا رسیدن به نخستین ایستگاه اتوبوس یا مترو به صورت پیاده طی کنند و به همین دلایل گرایش به حمل و نقل عمومی آنچنان که باید و شاید وجود ندارد.

وی با اشاره به بیشترین چالش های موجود بر سر راه پلیس راهور در این زمینه اظهارکرد: اکنون نه تنها در تهران بلکه در کل شهرها بیشترین چالش موجود نگاه سنتی در حوزه ترافیک درون‌شهری است. این نگاه از ۵۰، ۶۰ سال گذشته وجود داشته است و ربطی به اکنون ندارد و منجر به خودرو محوری شده است. برای اینکه رانندگان خودروها هم زور بیشتری دارند و هم فشار بیشتری وارد می‌کنند یعنی تمام امکانات زیست شهری به خودروها اختصاص داده شده است و تمام شبکه معابر در کل شهرها مخصوصاً تهران مانندپیاده‌ روها، کانال های آب و … در دهه های اخیر به تردد خودروها اختصاص یافته است.

رئیس پلیس راهور فاتب افزود: اگر اقدامات عمرانی خاص به وجود آمده در شهر تهران مبنی بر احداث تونل ها و پل ها صورت نمی‌گرفت، شهر تهران باید در چند سال گذشته قفل می‌شد زیرا حجم تردد وسایل‌نقلیه با ظرفیت سطح معابر مطابقت ندارد اما این اقدامات عمرانی منجر به جریان و چرخش جریان ترافیک شد البته این مُسکن و اقدام مقطعی است و درمان واقعی نیست محصول این نگاه قدیمی، آلودگی زیست‌محیطی و هوایی است که موجب ترافیک و ترددهای غیرضروری نیز می شود. برای اصلاح این نگاه مقاومت زیاد وجود دارد چراکه باید هزینه زیادی صرف شود البته با شیوع کرونا مشکل دیگری نیز اضافه و تمایل به استفاده از حمل و نقل عمومی کمتر شد. مردم تمایل دارند در این ایام با وسیله ‌نقلیه شخصی تردد داشته باشند اما ظرفیت حمل و نقل عمومی همان ایام پیش از شیوع کرونا است.

حمیدی متذکر شد: محصول این دو اتفاق یعنی عدم پاسخگویی کافی حمل و نقل عمومی و عدم گنجایش سطح معابر در سطح شهرها، منجر به بروز ترافیک شده است و این نگاه همیشه ما را اذیت می‌کند. در زمان انجام هر اقدامی برای رفتن به سمت انسان‌محوری مانند احداث پیاده‌رو یا پیست دوچرخه‌ شده، نخستین مقاومت در خود پلیس وجود دارد زیرا پلیس نیاز دارد که راه باز باشد تا ترافیک را مدیریت کند.

وی همچنین بر لزوم کنترل آنلاین تاکسی های تهران تاکید و تصریح کرد: اکنون تقریباً تاکسی‌ها در تمام سطح شهر می‌توانند تردد داشته باشند. مرکز کنترلی که به صورت آنلاین و برخط تمام تاکسی‌ها را کنترل کند، وجود ندارد و هنوز ناوگان حمل و نقل عمومی مخصوصاً در حوزه تاکسیرانی تقریباً سنتی اداره می‌شود زمانی می‌توانیم بگوییم فعال باشند که عملکرد آنها رصد شود ولی در این حوزه کار جدی صورت نگرفته است.

باید سفرهای زائد را از بین ببریم

رئیس پلیس راهور فاتب افزود: درمان این موضوع آن است که تقاضای سفر در شهرها با وسیله‌ نقلیه شخصی به حداقل برسد و به حمل و نقل عمومی سوق پیدا کند همچنین باید با توسعه الکترونیک و خدمات غیرحضوری بسیاری از سفرهای زائد را از بین ببریم تا بتوانیم از فرصت به وجود آمده برای انسان‌محور کردن شهر اقدام کنیم. به عنوان یک شهروند می‌گویم بسیاری از محله‌های ما هویت فرهنگی خود را از دست داده اند. به طور مثال بین محله اتابک، ده‌ونک و نارمک فرقی مشاهده نمی‌شود و در تمامی آن ها تردد خودرو و موتورسیلکت وجود دارد زیرا ما فضا را به آن ها دادیم یعنی از انسان‌محور بودن فاصله گرفته ایم.

وی با تأکید بر اینکه باید فضای بیشتری را به عابر پیاده بدهیم، تا عابر بتواند در پیاده‌روها راحت تردد کند، گفت: حتی می توان برای پیاده‌روها، خدمات مناسب ایجاد کرد اما در حال حاضر عابر پیاده در بسیاری از مواقع ایمنی کافی را برای تردد از عرض خیابان و حتی پیاده روها ندارد.

جامعه نباید تاوان خودخواهی برخی رانندگان را بدهد

رئیس پلیس راهور تهران بزرگ با اشاره به اینکه با نگاه موجود، زندگی شهری در آینده غیر ممکن خواهد شد و تنها راه پیشگیری از چنین اتفاقی این است که ابتدا نگاه مدیران تغییر پیدا کند،گفت: نگاه مدیران برگرفته از تقاضاهای موجود در کف خیابان است. برخی افراد خودخواه هستند و علیرغم وجود وسایل‌نقلیه عمومی و امکان پیاده‌روی یا دوچرخه‌سواری در مسافت های کوتاه، از وسیله‌نقلیه شخصی استفاده می‌کنند چرا این فرد نباید ساعت ها در ترافیک بماند؟ این فرد باید خودخواهی‌اش را خودش جواب دهد، جامعه نباید تمام امکانات خود را بسیج کند که این فرد به خواسته خود برسد. این نوع افراد با ماندن در ترافیک ناراحتی خود را با پرخاش به دیگران یا بوق‌زدن پشت ترافیک بروز می‌دهند. باید به این نوع افراد گفت تردد، مخصوصاً در فواصل کوتاه باید با پای پیاده یا وسایل‌نقلیه عمومی باشد.

حمیدی با بیان اینکه افزایش و عدم حل موضوع آلودگی هوا ناشی از وجود تفکر مذکور است، اظهارکرد: صدای کسی درنمی‌آید تا مجدداً به فصول وارونگی دما می‌رسیم. آن موقع کنار هم جمع می‌شویم تا برای کاهش آلودگی هوا کاری کنیم. همه مسئولان و رسانه‌ها آن وقت از آلودگی هوا می‌گویند تا مجدداً باد می‌وزد و با برطرف شدن آلودگی هوا موضوع یادمان می‌رود یعنی برنامه‌محور پیش نرفتیم و برنامه‌ها مبتنی بر دیدگاه انسان‌محور نبوده است.

رئیس پلیس راهور تهران بزرگ خاطرنشان کرد: در این اوضاع وقتی که شهر انضباط اجتماعی و ترافیکی درستی ندارد و این موارد مخدوش است، فکر می‌کنیم پلیس مقصر است و می‌گوییم چرا پلیس برخورد نمی‌کند، پلیس باید چه کند؟ مگر پلیس می‌تواند برای همه مردم و رانندگان یک مراقب بگمارد؟ هرچند به لحاظ تصادفات و ترافیک به مدد استفاده از تکنولوژی، فرهنگ‌سازی‌هایی صورت گرفته است، اصلاحات هندسی و توسعه‌ها نسبت به گذشته وضعیت بسیار بهتری دارد و قابل مقایسه با گذشته نیست اما با هدفمان فاصله داریم.

کشته شدن سالانه ۶۰۰ نفر در تصادفات رانندگی تهران

وی با بیان اینکه نرخ کاهش تصادفات در شهر تهران در یک دهه اخیر جزو بهترین نرخ‌ها است اما همچنان ۶۰۰ نفر سالانه در تصادفات شهر تهران کشته می‌شوند، گفت: ایمنی جز با انضباط بیشتر شهری روی نمی دهد. نتیجه اقدامات فرهنگی و آموزشی صورت گرفته بهتر شدن وضعیت نسبت به گذشته است اما آیا به ایده‌آل رسیده ایم؟ خیر! با آن فاصله داریم. زمانی به ایده‌آل می‌رسیم که بگوییم شهرمان انسان‌محور شده است، هوای پاکی دارد، حمل و نقل عمومی خیلی خوبی دارد و نیازمندی تمام شهروندان را برطرف می‌کند. قطعاً در آن شرایط ضمن کاهش تصادفات، زندگی در این شهر بسیار بهتر و مناسب‌تر در جریان خواهد بود.

حمیدی به ترافیک تهران اشاره و اظهار کرد: امسال در حوزه ترافیک شرایط متفاوت است و به دلیل عدم بازگشایی مدارس، اتفاقات همه ساله برای ترافیک روی نداد. روز نخست مهر، به دلیل اعلام بازگشایی مدارس، پلیس و تمام سازمانها، طرح های خود را به صورت منسجم اجرا کردند اما برای طرح مدارس، برنامه ما مبتنی بر اعلام وضعیت توسط ستاد ملی مقابله با کرونا است.

کاهش ۳۰ درصدی ترافیک صبحگاهی در روزهای نخست مهر

رئیس پلیس راهور فاتب خاطرنشان کرد: در شرایط برگزاری غیرحضوری مدارس، ترافیک کمتری را شاهد هستیم و جریان پیک ترافیک تغییر کرده است. در صورت بازگشایی مدارس هم ترافیک در صبح ها تا ۳۰ درصد و هم در ظهر و بعدازظهر افزایش پیدا می‌کند اما در حال حاضر ترافیک صبحگاهی در روزهای نخست نیمه دوم سال نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش ۳۰ درصدی داشته البته نسبت به ماه گذشته افزایش یافته است.

وی افزود: سال های گذشته طرح ترافیک ۱۳ ساعت (۶و۳۰ دقیقه صبح تا ۱۹و۳۰ دقیقه) طول می‌کشید اما امسال به دلیل شرایط کرونایی تغییر پیدا کرده و پیک ترافیک نیز دچار دستخوش شده است؛ عملاً از ساعت ۶ صبح تا ۸و۳۰ دقیقه ترافیک شکل می گیرد و به اوج می‌رسد سپس کاهشی می‌شود. از ساعت ۱۴ تا ۱۶ ترافیک پرحجم‌تر می شود و مجدداً از ساعت ۱۶ تردد در معابر مخصوصاً هسته مرکزی افزایش پیدا می‌کند و باعث می‌شود از ساعت ۱۶ تا حدود ۲۱ ترددها در سطح شهر افزایش پیدا کند و در برخی از مقاطع سنگین می‌شود.

حمیدی در ادامه اظهارکرد: البته این در شرایطی است که کاملاً هوا خشک باشد و مشکل خاص جوی نداشته باشیم. اگر یک متغیر مانند بارش باران، برف یا لغزندگی به آن اضافه شود، وضعیت ترافیک کاملاً برهم می‌ریزد زیرا سطح شهر از نظر تردد در حالت عادی کاملاً اشباع شده است و در صورت بارش باران و یا برف، به دلیل عدم ارایه بهنگام سرویس توسط حمل و نقل عمومی و تحرک کمتر تاکسی و اتوبوس ها، مردم مجبور به استفاده از وسیله‌ نقلیه شخصی و بزرگراه‌ها و هسته مرکزی شهر متراکم می‌شود.

وی با بیان اینکه با بارش برف و باران باید انتظار ترافیک طولانی را در سطح شهر داشته باشیم، گفت: برنامه‌ریزی برای حضور کارمندان در محل کار، غیرحضوری و شناور کردن ساعات کار و ارائه فرجه به آنها، عدم برگزاری برخی جلسات در آن ایام می‌تواند جزو راه حل های کاربردی در ایام بارندگی‌ها باشد البته مردم باید آماده باشند که این اتفاقات در نیمه دوم سال در تهران روی دهد.

رئیس پلیس راهور تهران بزرگ درباره غیبت تاکسی و اتوبوس ها در شرایط بارندگی نیز تصریح کرد: با شروع بارندگی، به دلیل سنگین شدن ترافیک در هسته مرکزی شهر و معابر، رانندگان تاکسی و حتی مسافربرهای شخصی که با وسیله‌نقلیه خود کسب و کار می‌کنند، غیرفعال می‌شوند اما اگر حمل و نقل عمومی فعال است و الزاماتی در این مواقع وجود داشته باشد،می توان بار ترافیک را مدیریت کرد.

منبع: شهر فردا

پیام بگذارید