تغییرات جدید در جریان اصلاح ساختار شهرداری دردسرساز شد

0 411

روز گذشته شهردار تهران ۹ حکم زد، ۷ شهردار منطقه تغییر کرد، یکی از معاونت هایی که قرار است در جریان اصلاح ساختار شهرداری حذف شود به یکی از شهرداران کنار گذاشته شده رسید و معاون تودیع شده نیز حکم شهردار تهران در امور مناطق را گرفت.

هنوز احکام شهردار تهران برای شهرداران مناطق ۲، ۳، ۵، ۱۰، ۱۴، ۱۷ و ۲۱ همچنین سرپرست معاونت هماهنگی امور مناطق شهرداری تهران صادر نشده بود که نامه ای از سوی یکی از اعضای شورای شهر در صحن می چرخید. در این نامه از هیات رییسه شورای شهر تهران درخواست شده بود تغییرات جدید در جلسه هم اندیشی روز سه شنبه بررسی شود و صدور احکام تا آن روز متوقف شود.

برخی از اعضا موافق این پیشنهاد بودند و برخی مخالف و ترجیح دادند نامه را امضا نکنند، موافقان معتقد بودند وقتی شهردار تهران هر موضوعی کوچکی را در جلسات هم اندیشی مطرح می کند چرا چنین تغییرات گسترده ای بدون اطلاع و نظرخواهی از آنها انجام شده است.

هر چند تغییرات گسترده حناچی یادآور تغییرات و جابه جایی های محمدباقر قالیباف در شهرداری تهران بود، جابه جایی ها که گاهی ۵ صبح نهایی می شد و در جلسه تودیع و معارفه گروهی در ساعت ۶ صبح اجرایی می شد. تصمیم برای برخی از این تغییرات به سال گذشته می رسد و به نظر می رسد این بار حناچی با استفاده از روش قالیباف برای فرار از فشارها و توصیه ها جلسه شورای شهر به پایان نرسیده احکام شهرداران جدید را امضا کرده است.

براساس حکم شهردار تهران، حسن رحمانی به عنوان شهردار منطقه ۲، احمد تواهن به عنوان شهردار منطقه ۳، محمود کلهری به عنوان شهردار منطقه ۵، مجید رباطی به عنوان شهردار منطقه ۱۰، کامبیز مصطفی پور به عنوان شهردار منطقه ۱۴، داود لطفی به عنوان شهردار منطقه ۱۷، رضا رجب زاده به عنوان شهردار منطقه ۲۱ و مصطفی سلیمی به عنوان سرپرست معاونت هماهنگی امور مناطق شهردار تهران منصوب شدندو شاپور رستمی معاون کنار گذشته امور مناطق هم به عنوان مشاور شهردار در امور مناطق حکم گرفت.

محسن هاشمی رییس شورای شهر تهران درباره انتصاب مدیران جدید در شهرداری به خبرنگاران می گوید: اینگونه نیست که اعضای شورا از روند انتصابات بی خبر باشند، روند کار این است که اگر آقای شهردار بخواهند تغییراتی در سطح مدیران ارشد و در حد معاونت های اصلی ایجاد کند ۲۴ ساعت قبل به من اعلام می کند، و من نیز اعضای شورا را در جریان خواهم گذاشت تا موارد مد نظرشان را اعلام کنند. البته می دانید که قانونا شورا نمی تواند در انتصابات دخالت کند ولی اعضا می توانند نظرات خود را اعلام کنند.

او ادامه می دهد: آقای حناچی روز گذشته(شنبه) به من این مساله را اعلام کرد و من نیز موضوع را به اعضای شورا اطلاع دادم. اما در نهایت تصمیم گیر نهایی در مورد انتصابات شخص شهردار است. اعضای شورای شهر تهران هم می توانند حضوری، واتس آپی، تلگرامی و تلفنی نظرات خود را به اطلاع شهردار برسانند. روز گذشته وضعیت بحرانی کرونا در تهران در صحن شورای شهر تهران مورد بررسی قرار گرفت و برخی از اعضای شورای شهر تهران درخواست تعطیلی دو هفته ای شهر تهران را مطرح کردند. هاشمی با اشاه به اینکه باید تعطیلی دو هفته ای به صورت کامل برای تهران در نظر بگیریم که می تواند بسیار موثر باشد و زنجیره را کامل از بین ببرد، می گوید: معمولا می گویند تعطیلات یک هفته ای در کرونا تاثیرگذار نیست چراکه کرونا معمولا دو هفته است و قرنطینه دو هفته است.

هاشمی ادامه می دهد: من متوجه نشدم چرا آقای زالی درخواست یک هفته تعطیلی داشته اند و حالا که این درخواست را داشته اند، بهتر است دو هفته ای کنند تا ان شاءلله مشکل عمیق تر حل شود.ناهید خداکرمی، رییس کمیته محیط زیست شورای شهر یکی دیگر از اعضای شورای شهر تهران بود که به دستورالعمل تعطیلی یک هفته ای تهران اعتراض داشت.

او با بیان اینکه آیا با تعطیلی یک هفته ای تهران می توان اپیدمی را کنترل کرد که پاسخ به این سوال خیر است، می گوید: بیولوژیست ها بر این باورند که تعطیلی یک هفته ای تنها باعث یک فراز و فرود در اپیدمی می شود و اثربخش نخواهد بود و شاهد پیک دیگری می شویم.

به گفته خداکرمی، اگر محدودیت ها برای دو هفته اعمال نشود بهتر است که بیهوده امور شهر متوقف نشود و همان ایمنی کلی پیش برود. اگر وضعیت قرمز است که هست و دیروز شاهد مرگ ۱۳۶ تهرانی بودیم به جای یک هفته باید دو هفته با مقدمات تعطیل شود. این تصمیمات روزمره و بدون پیش بینی سودی ندارد. باید رسانه هم به کمک ستاد تهران بیاید. اگر مسافرت ها محدود نشود مجددا حرکت ویروس از تهران به نقاط پاک کشور اتفاق می افتد. ضمن اینکه به شهرداری پیشنهاد می کنیم محدودیت کاری کارمندانی که می توانند دورکاری کنند را لحاظ کنند. باید توجه کنیم احیای اقتصاد اولویت اصلی است اما جان مردم در درجه اول اولویت قرار دارد و از استانداری درخواست می کنیم تعطیلی دو هفته ای را در دستور کار قرار دهند.آمار خداکرمی چند ساعتی بعد توسط استاندار تهران مورد اعتراض قرار می گیرد.

انوشیروان محسنی بندپی در این رابطه توضیح می دهد: فوتی های قطعی این بیماری نبودند در کل استان تهران در روز گذشته ۶۸ نفر فوتی قطعی کووید ۱۹ داشته ایم.

اما یکی از موضوعات پر حاشیه شورای شهر تهران درخواست دوباره شهرداری برای افزایش قیمت بلیت مترو و کرایه خطوط اتوبوس رانی و مینی بوس رانی بود. معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار تهران درباره این درخواست به اعضای شورای شهر تهران می گوید: هزینه ها در حوزه اتوبوس رانی و شرکت بهره برداری ماهیانه ۴۰ میلیارد تومان کاهش درآمد دارد و از طرف دیگر تعداد مسافران کاهش یافت و خرید قطعات و ضد عفونی نیز هزینه را از بودجه شورای شهر بیشتر کرده است. قیمت بعضی از قطعات ۸۰ درصد گران تر شده است. به هیچ عنوان این بودجه کفاف نمی دهد. این افزایش قیمت بار مالی سنگینی برای شهروندان نیست اما کمک بزرگی برای اتوبوس رانی است.

علی اعطا، سخنگوی شورای شهر به عنوان مخالف این افزایش می گوید: افزایش قیمت ها اولین راه حلی است که به ذهن هر دستگاه تصمیم گیری می رسد که جبران هزینه کند. اگر این لایحه به فوریت برود این معنی را دارد که ما این راه حل را در نظر گرفتیم اما اگر عادی به کمیسیون برود این فرصت در اختیار خواهد بود که به راه حل های دیگری غیر از اینکه بار این هزینه بر دوش مردم باشد، فکر شود.

حجت نظری یکی دیگر از مخالفان این لایحه و فوریت آن می گوید: اینکه بخواهیم در شرایطی که نمی توانیم هزینه ها را تامین کنیم دست در جیب مردم کنیم، اتفاق خوبی نیست نمی توانیم با افزایش هزینه های مردم و افزایش قیمت بلیت هزینه های خودمان را کاهش و درآمد را افزایش دهیم. با توجه به تغییر ساعت کاری ترافیک با افزایش قیمت کاری خواهید کرد که مردم بیشتر از ماشین شخصی استفاده کنند چون صرفه بیشتری خواهد داشت. این افزایش قیمت منجر به افزایش ترافیک خواهد شد.

محمد علیخانی، رییس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران درباره اینکه چرا در وضعیت اقتصادی چنین پیشنهادی از سوی شهرداری مطرح و در شورا بررسی می شود به «اعتماد» می گوید: این لایحه یک فوریت است و در کمیسیون بررسی می شود. ما با افزایش قیمت بلیت موافق نیستیم.

به گفته او وضعیت مترو و اتوبوس بحرانی است و دولت به وظایف خود عمل نکرده و درصدی که افزایش پیدا می کند خیلی زیاد است. با این تغییر کلا ۳۰ میلیارد به درآمد مترو اضافه می شود و ۲۵ میلیارد به درآمد اتوبوس رانی که در مجموعه ۵۰ تا ۶۰ میلیارد است و باید در کمیسیون راهکارهای دیگری پیدا کنیم. آخرین آمار استفاده از اتوبوس یک سوم یعنی ۶۰۰ هزار نفر بوده و مترو هم در روز زیر یک میلیون مسافر دارد. وضعیت بحرانی است و باید درباره آن چاره اندیشی شود.

او ادامه می دهد: قرار نیست کمیسیون پیشنهاد شهرداری را تصویب کند و راهکار ما افزایش قیمت ها نیست. در ادامه صحن شورای شهر تهران، با رای اعضای شورای شهر تهران، شهرداری ملزم به استفاده از نتایج مطالعات عارضه سنجی ترافیک قبل از صدور پروانه برای ساختمان های با نرخ سفرسازی بالا شد.

در جریان این طرح محسن هاشمی در این باره گفت: در مورد بعضی از طرح ها جمله قشنگی می گوییم ولی وقتی ورود پیدا می کنیم با حواشی زیاد همراه می شود. در این مورد تنها می خواهیم بگوییم طرح های بزرگ مقیاس باید طرح های مطالعاتی داشته باشند. این موضوع را به ۱۰ ماده و ۲۰ تبصره تبدیل کنیم و بعد به دست کارشناسان بیفتد و فساد تولید شود. طرح زیباست و باید طرح های بزرگ مقیاس مطالعات داشته باشند. طرح بزرگ مقیاس طرحی است که ۲۰ درصد بیشتر از طرح های عادی باشد.

مجید فراهانی، رییس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران هم در جریان بررسی این لایحه توضیح می دهد: یکی از مشکلات اساسی در ترافیک تهران احداث مجتمع تجاری در برخی فضاهاست. احداث این مجتمع ها مشکلات جدی حمل و نقل و ترافیکی در شهر ایجاد کرده که نمونه بارز آن مگامال کوروش در ستاری و مگامال دیگری در انتهای شهید باکری است.

فراهانی می گوید: وجود چنین مگامال هایی به خاطر بحث های درآمدی است که در گذشته وجود داشته و این مشکلات را ایجاد کرده است. به نظر می رسد امروزه حق عامه مردم ضایع می شود.

به گفته او شهرداری تهران هزاران میلیارد هزینه برای ساخت روگذر و زیرگذر و… می دهد اما یک مگامال نابهنجار درکنار آن، همه زحمات را هدر می دهد.

روز گذشته دو عضو شورای شهر تهران هم به روز تهران اشاره کردند. احمد مسجدجامعی درباره شان انتخاب روز تهران سوالاتی مطرح کرده اند، توضیح داد: درباره انتخاب روز تهران مناسبت های دیگری هم در نظر گرفته شده بود. به عنوان مثال در زمان آقا محمدخان قاجار که تهران به عنوان پایتخت انتخاب شد نوروز بود که انتخاب آن، روز تهران را تحت الشعاع قرار می داد. علاوه بر آن روز ورود امام خمینی(ره) به ایران مطرح شد که این خود یک مناسبت ویژه است، بنابراین بعد از تحقیق های انجام شده به این نتیجه رسیدیم که بهترین مناسبت در بین تمام مناسبت های پیشنهادی همان روزی است که تهران در قانون اساسی مشروطیت به عنوان پایتخت انتخاب شد.

عضو شورای شهر تهران با یادآوری این نکته که شهرداری برای بسیاری از نهادها، خانه ایجاد کرده است اما برای مجموعه افرادی که در حوزه تهران فعالیت دارند جایی درنظر نگرفته است، تاکید کرد: محل تعامل و دیدار افرادی که درباره تهران فعالیت دارند، مدیران شهری و افرادی که نمایندگان مردم تهران و محلات تهران هستند، خانه تهران است. در واقع جمع بین مدیران، سرمایه گذاران، نمایندگان مردم و نظریه پردازان، خانه تهران را تشکیل می دهد. خوشبختانه این موضوع امسال تحقق پیدا کرد، دیروز هم تیتری مشاهده کردم که نوشته بود، تهران آلزایمر ندارد واقعا اهالی تهران یکدیگر را می شناسند. این موضوعاتی بود که در این سال ها مطرح بود.محمدجواد حق شناس، هم در نطق پیش از دستور خود با اشاره به اینکه می توان روز و هفته تهران را فرصتی طلایی برای برندسازی، جهانی سازی و رونق اقتصاد فرهنگ و هنر و تزریق نشاط و سر زندگی در جامعه قرار داد، می گوید: اگر امروز یک نظرسنجی در مورد روز و هفته تهران از مردم شهر انجام شود، خواهیم دید که طی چند سال گذشته در گرامیداشت روز تهران، توجه چندانی به مشارکت و همراهی اهالی تهران نشده و برنامه ها رخنه چندانی در دل مردم نداشته است. لذا لازم است قوای سه گانه به اهمیت موضوع توجه داشته باشند.

به گفته او تهران خانه ماست. نیاز به نگهداشت، زیباسازی، رونق و توسعه دارد. این شهر امروز و آینده باید سمبل پیشرفت و آبادانی و پیشرو در منطقه و جهان و مایه افتخار هر ایرانی باشد. لازم است دولت و مجلس سهم و نقش خود در قبال تهران به عنوان پایتخت را ایفا کنند.

منبع: اعتماد

پیام بگذارید