محدودیت‌ها بدون تعطیلی ادارات بازخورد مثبتی نخواهد داشت

0 314

محدودیت‌های جدید کرونایی در استان تهران، شاید بتواند قدری از موج فزاینده این بیماری بکاهد، اما واقعیت این است که این محدودیت‌ها بدون تعطیلی ادارات و…، بازخورد چندان مثبتی نخواهد داشت.

اوج گیری کرونا در استان تهران و البته تعداد دیگری از استان‌های کشور، باعث شد تا ستاد ملی مقابله با کرونا، این اختیار را به استانداران بدهد که با شرایطی که دارند، نسبت به ایجاد محدودیت و تعطیلی در استان مربوطه اقدام کنند. این گونه بود که استانداری تهران نیز از شنبه گذشته، محدودیت‌های جدیدی را اعمال کرده است.

آمارها نشان می‌دهد که بیشترین ترددهای درون شهری مربوط به افراد شاغل در دستگاه‌ها و سازمان‌های مختلف بخش‌های دولتی و خصوصی است. تمرکز ساختمان‌های وزارتخانه‌ها در پایتخت، یکی از علل افزایش ترددهای روزانه است. به طوری که قریب به ۷۰۰ هزار نفر شاغل در دستگاه‌های استانی و ملی، روزانه در تهران رفت و آمد می‌کنند. این در حالی است که سهم دانشگاه‌ها، مدارس و دیگر اماکن و مجموعه‌هایی که شامل تعطیلی یک هفته‌ای شده‌اند، خیلی کمتر از تردد افراد شاغل است.

انوشیروان محسنی بندپی استاندار تهران، گفت: پیشنهادات مختلفی برای کاهش ترددها به وزارت کشور فرستاده شده است چرا که میزان تراکم جمعیت و تردد در تهران باید کاهش پیدا کند.

وی افزود: در این زمینه پیشنهاد دورکاری با توجه به حضور ۴۸۰ هزار کارمند ستادی و ۱۶۰ هزار کارمند ملی ضروری به نظر می‌رسد.

محسنی بندپی همچنین با اشاره به کاهش فاصله گذاری اجتماعی در وسایل حمل و نقل عمومی، گفت: میزان رعایت فاصله گذاری اجتماعی در مترو به طور میانگین ۳۵ درصد و در حوزه تاکسیرانی و اتوبوسرانی ۵۵ درصد است که با این شرایط نیازمند اقدامات مناسب برای کاهش فاصله گذاری اجتماعی هستیم. همچنین، نظارت بر فعالیت اصناف و پاساژها باید تشدید شود چرا که برخی از آنها پروتکل‌های بهداشتی را جدی نمی‌گیرند.

پیش از اینکه محدودیت‌های جدید کرونایی در استان تهران اعمال شود، علیرضا زالی فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، خواستار تعطیلی یک هفته‌ای تهران شده بود.

وی با اشاره به اوضاع خطرناک کرونا در استان تهران، نسبت به افزایش بستری‌ها و مرگ‌های بیماران کرونایی هشدار داده و گفته است که تهران باید حداقل یک هفته تعطیل شود.

در همین حال، ناهید خداکرمی عضو شورای اسلامی شهر تهران، تعطیلی دو هفته‌ای تهران برای گذر از بحران کرونا را خواستار شده است.

به نظر می‌رسد که تعطیلی یک هفته‌ای مدارس، دانشگاه‌ها، حوزه‌های علمیه، آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای، زبانسراها و سایر آموزشگاه‌ها و کتابخانه‌ها، سینماها، سالن‌های تئاتر، موزه‌ها و باغ موزه‌ها، آرایشگاه‌های زنانه و سالن‌های زیبایی، باشگاه‌های ورزشی، کافه‌ها و قهوه خانه‌ها و چایخانه‌ها، مراکز تفریحی، استخرهای سرپوشیده و باشگاه‌های بدنسازی، شاید در نگاه اول باعث شود باور کنیم که با این محدودیت‌ها، اوضاع بحرانی تهران کنترل خواهد شد. اما، واقعیت این است که در روزهای کرونایی، کمتر شاهد رفت و آمد به مراکز تفریحی هستیم. خالی بودن صندلی‌های سینماها در هنگام نمایش فیلم، گواه بر این ادعا است. در عین حال، وقت گذرانی در مراکز خرید، پاساژها و مجتمع‌های تجاری، بیشتر از سایر اماکن، چشم‌ها را می‌نوازد. یعنی اینکه مردم وقت خود را با حضور در مراکز خرید سپری می‌کنند.

سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت، در تشریح وضعیت کرونایی استان تهران، گفت: پس از گذر از خیز اول بیماری در اسفند ۹۸ و خیز دوم در تیر ۹۹ در استان تهران، از اوایل شهریور نمودار موارد ابتلاء و بستری روزانه در استان مجدداً روند صعودی به خود گرفته و شیب صعودی موارد ابتلاء و بستری در استان تهران به شکل نگران کننده‌ای در حال امتداد است.

وی افزود: مطمئناً در صورت تداوم این روند افزایشی، شاهد بالا رفتن موارد مرگ و میر ناشی از بیماری کووید ۱۹ در استان تهران طی هفته‌های آتی خواهیم بود.

به گفته سخنگوی وزارت بهداشت، میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در استان تهران ۴۶ درصد گزارش شده است که پایین‌تر از میانگین کشوری است. همچنین طبق بررسی‌های صورت گرفته، استفاده از ماسک توسط مردم استان تهران در مراکز و اماکن عمومی ۵۹ درصد و در وسایل نقلیه عمومی ۵۰ درصد است. همچنین میزان استفاده از ماسک توسط کارمندان ادارات و بانک‌ها ۷۹.۴ درصد و صنوف و صنایع ۴۵ درصد گزارش شده است که میزان استفاده در این دو گروه یاد شده در استان، پایین‌تر از میانگین کشوری است.

بر همین اساس، استاندار تهران، از اجباری شدن استفاده از ماسک از درب منزل خبر داده و گفته است که از هفته آینده استفاده از ماسک از درب منازل در استان تهران اجباری خواهد شد و بر اجرای این دستورالعمل به شدت نظارت می‌شود.

اما، سوال اینجاست که چگونه می‌خواهیم بر اجباری شدن استفاده از ماسک از درب منزل نظارت کنیم. یعنی استانداری تهران آنقدر اهرم نظارتی قوی دارد که بتواند تردد تک تک مردم را رصد و با متخلفان برخورد کند. به نظر می‌رسد که امکان برخورد قهری وجود ندارد و می‌بایست بر روی فرهنگ استفاده از ماسک، بیشتر کار کنیم.

منبع: مهر

پیام بگذارید