تهران روزی ۳ بار با بزرگی بیش از یک ریشتر می‌لرزد

0 311

مهدی زارع زلزله‌شناس گفت: تمام زلزله‌هایی که در تهران و اطراف آن رخ می‌دهد، نشان‌دهنده این است که گسل‌های تهران فعال هستند و مانند یک چراغ چشمک‌زن از زلزله بزرگتری خبر می‌دهند.

مهدی زارع عضو پژوهشگاه زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله با اشاره به اینکه زلزله‌های کوچک انرژی زمین را خالی نمی‌کنند، گفت: ممکن است یک زلزله کوچک پیش‌لرزه‌ای باشد برای یک زلزله بزرگ‌تر پس اینگونه نیست که بگوییم اگر زلزله می‌آید انرژی زمین تخلیه شده و دیگر نباید منتظر زلزله بزرگتری باشیم.

وی افزود: البته در نواحی زاگرس مانند تنگه هرمز و بندرعباس تغییر شکل پوسته زمین و حرکت گسل‌ها باعث چندین زمین‌لرزه می‌شود که جلوی زلزله شدید را می‌گیرد اما در منطقه‌ای مانند تهران و تبریز اینگونه نیست و دقیقا برعکس این اتفاق رخ می‌دهد.

زارع با بیان اینکه باید منتظر زلزله بزرگی در تهران باشیم، گفت: از آنجایی که در تهران و تبریز دستگاه‌های لرزه‌نگاری بیشتری وجود دارد، تمام زلزله‌ها ثبت می‌شوند که طبق آن، تهران در روز ۳ بار با بزرگی بیش از یک ریشتر می‌لرزد که برخی از آنها داخل شهر تهران هستند.

وی افزود: تمام این زلزله‌هایی که در تهران و اطراف آن رخ می‌دهد، نشان‌دهنده این است که گسل‌های تهران فعال هستند و مانند یک چراغ چشمک‌زن خبر از زلزله بزرگتری می‌دهند پس این زلزله‌های کوچک نباید خیالمان را راحت کند و فکر کنیم دیگر انرژی زمین تخلیه می‌شود.

این استاد پژوهشگاه زلزله‌شناسی بیان کرد: از آنجا که در اطراف تهران تلاقی گسل‌ها زیاد است، احتمال برخورد آنها بالاست و اگر زلزله ای رخ دهد جمعیت بالایی آن را حس می‌کنند و در خطر آن قرار می‌گیرند.

زارع درخصوص وضعیت آتشفشان دماوند گفت: طی ماه‌های اخیر علائم و شواهد جدیدی مشاهده نشده است و خطری در مورد انفجار مواد مذاب دماوند وجود ندارد بنابراین وضعیت آن مانند قبل است و تغییری نکرده است.

وی افزود: تحقیقات و بررسی‌ها نشان می‌دهد آتشفشان دماوند در حال فعالیت است و ماگما و مواد مذاب آن جابه‌جا می شوند و شواهدی مبنی بر جابه‌جایی گدازه در آن وجود دارد اما این به معنی نیست که همین الان فوران می‌شود بلکه فقط نشان‌دهنده فعال بودن آن است.

این عضو پژوهشگاه زلزله‌شناسی درخصوص آخرین اخبار از دستگاه‌های پیش‌بینی‌کننده زلزله گفت: در حال حاضر در کشور ما هیچ ایستگاه اختصاصی برای پیش‌بینی زلزله وجود ندارد و ما فقط از طریق داده‌ها و خروجی‌های ایستگاه‌های لرزه‌نگاری به مطالعه می‌پردازیم و همچنین از طریق سایتی که در شمال تهران وجود دارد مغناطیس زمین را اندازه‌گیری می‌کنیم.

زارع اظهار کرد: اکنون ۲ کار پژوهشی مفصل در کشور در زمینه پیشگیری از زلزله احتمالی در حال انجام است که کمک فراوانی به تدوین متدهای پیشرفته برای پیشگیری و پیش‌بینی زلزله می‌کند.

منبع: برنا

پیام بگذارید