ابراز نگرانی از وضعیت بحرانی کرونا در تهران

0 323

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با بحرانی خواندن وضعیت کرونا در تهران، گفت: به ندرت تخت خالی در بیمارستان ها پیدا می شود.

هاشمیان، با اشاره به وضعیت بحرانی شیوع کرونا در تهران، افزود: تقریباً تخت‌های بیمارستانی، خصوصاً تخت‌های مراقبت‌های ویژه در اختیار بیماران کرونایی است و به ندرت در بیمارستانی تخت خالی پیدا می‌شود.

وی از افزایش تعداد بیماران کرونایی بستری در بخش مراقبت‌های ویژه خبر داد و اظهار کرد: تخت آی سی یو در بیمارستان قابل اضافه شدن نیست و متأسفانه روز به روز با افزایش بیماران و بار مراجعان روبرو هستیم.

هاشمیان افزود: تخت‌های مراقبت از بیماران بدحال و بیمارانی که به مراقبت‌های ویژه نیازمندند در بیمارستان‌های تهران رو به تکمیل است.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با اشاره افزایش میزان مرگ و میرها بر اثر ابتلاء به کرونا در تهران، گفت: متأسفانه به دنبال شیوع گسترده بیماری کرونا، با افزایش میزان فوتی‌ها نیز روبرو شده ایم.

هاشمیان، بی توجهی به توصیه‌های بهداشتی، عدم رعایت فاصله اجتماعی و تراکم بالای شهر تهران را از جمله مهمترین علل شیوع کرونا دانست و افزود: با توجه به اینکه مردم بیشتر از گذشته از ماسک استفاده می‌کنند ولی رعایت نکردن فاصله اجتماعی به شیوع بیشتر اپیدمی کووید ۱۹ دامن زده است.

این فوق تخصص آی سی یو، نسبت به عدم استفاده از ماسک هشدار داد و گفت: حتی لحظه‌ای استفاده نکردن و برداشتن ماسک هم می‌تواند فرد را به کرونا مبتلا کند.

وی، درمان‌های دارویی و کمک درمانی را برای بهبود وضعیت بیماران مبتلا به کرونا موضوعی بسیار جدی و با اهمیت دانست و توضیح داد: درمان مبتلایان به کرونا کاملاً جدی است و در این میان موضوع حفاظت و اکسیژن رسانی از بیشترین اهمیت برخوردار است.

هاشمیان، تأمین اکسیژن بیماران کرونایی را یکی از مهم‌ترین و مؤثرترین فاکتورهای درمان این افراد دانست و افزود: اکسیژن رسانی در بیماران مبتلا به کووید ۱۹ سطوح مختلفی دارند که باید با دقت انجام شود.

فوق تخصص آی سی یو ادامه داد: در کنار سایر درمان‌ها بحث‌های دارو درمانی نیز از جایگاه ویژه برخوردار است. دسته اول بیماری‌ها مربوط به عفونت‌های شدید باکتریایی می‌شود که برای این افراد آنتی بیوتیک تراپی انجام می‌شود ولی در حال حاضر بحث آنتی وایرال تراپی ها نیز مطرح است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در پاسخ به این سوال که استفاده از داروها تا چه میزان می‌تواند میزان مرگ و میرها را کاهش دهد، گفت: اطلاعات و تحقیقات کامل و جامعی درباره اثر گذاری دارو درمانی بر درمان کرونا وجود ندارد ولی صرفاً بوسیله دارو نمی‌توانیم مرگ و میرها را کاهش دهیم، استفاده از داروهای ضد ویروس توأم با اکسیژن درمانی به میزان قابل توجهی می‌تواند مرگ و میرها را کاهش دهد.

هاشمیان تاکید کرد: در آخرین ژورنال‌های علمی و معتبر دنیا به اثبات رسیده، نیاز ۱۲ درصد از بیماران به آی سی یو بعد از استفاده از برخی داروهای ضد ویروس کاهش یافته، این عدد، عدد قابل توجه و امید بخشی است.

وی استفاده از تجربیات غنی و دانشگاهی پزشکان و متخصصان کشور را برای درمان بیماران مبتلا به کرونا خواستار شد و گفت: برای کنترل این بیماری برخی محدودیت‌های درمانی خصوصاً در بخش‌های آی سی یو می‌تواند چالش‌هایی را ایجاد کرده و یا طول درمان و ماندگاری بیماران را افزایش دهد.

فوق تخصص آی سی یو، از تهیه برخی داروها در درمان و یا بهبود وضعیت بیماران کرونایی در بازار آزاد انتقاد کرد و هشدار داد: این داروها در بازار آزاد خارجی است و احتمالاً به‌صورت قاچاق و تقلبی وارد و باقیمت‌های نجومی به فروش می‌رسد بنابراین باید داروهای مؤثر دردرمان بیماران در پروتکل‌های درمانی بیمارستانها وارد شده و صرفاً با تشخیص پزشک متخصص در بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی و درمانی تجویز و مصرف شود.

وی ضمن اعلام این مطلب که دانشمندان بزرگ جهان و شرکت‌های بزرگ داروسازی در تلاش برای تولید دارو و یا واکسن مؤثر برای درمان ویروس کووید ۱۹ هستند، تاکید کرد: کشورهایی می‌توانند در مهار این ویروس موفق باشند که به توصیه‌ها و آخرین دستاوردهای علمی دنیا اعتماد داشته باشند.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با اشاره به اینکه واکسن کرونا در صورت ورود به بازار جهانی در اختیار عموم قرار خواهد گرفت، توضیح داد: بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهانی ایمنی و امنیت جهانی در برابر این ویروس زمانی ایجاد می‌شود که واکسیناسیون به صورت عمومی انجام شود.

وی در ادامه با بیان اینکه استفاده از ماسک راه مناسبی برای پیشگیری از کرونا و آنفلوانزا است توضیح داد: با رعایت بیشتر توصیه‌های بهداشتی می‌توانیم به میزان قابل توجهی از بار بیماری‌های عفونی و ویروسی شایع فصل سرما بکاهیم چرا که در غیر این صورت همپوشانی کرونا و آنفلوانزا می‌تواند چالش‌های جدی را برای حوزه درمان و بهداشت کشور ایجاد کند.

هاشمیان با اشاره به اینکه واکسینه شدن تمامی گروه‌ها در مقابل آنفلوانزا ضرورت ندارد خاطرنشان کرد: گروه‌های پرخطر همانند زنان باردار، افراد با سن بالا و کودکان زیر ۵ سال و کسانی که دچار نقص سیستم ایمنی بدن هستند باید از این واکسن استفاده کنند.

فوق تخصص آی سی یو با اشاره به اینکه واکسن آنفلوانزا به زودی در مدار توزیع قرار خواهد گرفت، گفت: گروه‌های در معرض به هیچ عنوان نسبت به دیرکرد تزریق واکسن آنفلوانزا نگران نباشند و فقط تا توزیع عمومی توصیه‌های بهداشتی را بیش از پیش رعایت کنند.

هاشمیان در ادامه با بیان اینکه همچنان از دست دادن حس بویایی و چشایی از مهم‌ترین عوارض و نشانه‌های کرونا است، تاکید کرد: زمان دقیق بازگشت حس بویایی و چشایی در افراد مختلف است ولی این احتمال که فردی برای همیشه حس چشایی یا بویایی خود را از دست دهد تقریباً صفر است.

وی با اشاره به اینکه تعطیلی‌های هفته‌های آینده نباید بهانه‌ای برای تردد در سطح شهر و سفر رفتن شود خاطرنشان کرد: مردم با سفر رفتن و رفتارهای پرخطر به چرخش ویروس از شهری به شهر دیگر کمک می‌کنند، تیم درمان بعد از موج گسترده کرونا در هر استان و یا شهری منتظر رسیدن این موج به تهران است.

فوق تخصص آی سی یو، از بهبود اکثر بیماران مبتلا به کرونا خبر داد و افزود: این بیماری، اقلیتی که شامل سالمندان و گروه‌های پرخطر هستند را در دام خود گرفتار می‌کند بنابراین باید مراقب باشیم که یک فرد سالم، جوان و ناقل کرونا می‌تواند فرد دیگری را با بیماری زمینه‌ای و یا کهولت سن به کام مرگ بکشاند.

منبع: مهر

پیام بگذارید