تکذیب افزایش ۲۵ درصدی نرخ کرایه‌های مترو و اتوبوس

0 323

محسن هاشمی در حاشیه جلسه شورای شهر تهران در جمع خبرنگاران گفت: امروز از ساعت ۷:۳۰ جلسه هم‌اندیشی با حضور شهردار برگزار شد و اعضای شورای شهر در خصوص مسائلی همچون انتصابات، نوع مدیریت و کاهش تمرکز در ستاد و درآمدهای شهرداری مسائلی را مطرح کردند.

وی با بیان این که شهردار تهران بدون هماهنگی یک لایحه دو فوریت در خصوص ارائه بسته‌های تشویقی و تخفیفی به بدهکاران حوزه شهرداری به شورا ارائه کرد، گفت: از آن جایی که اعضا در مورد این لایحه اطلاعی نداشتند، به دو فوریت آن رای نداده و یک فوریت این لایحه به تصویب رسید.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران در خصوص عدم موافقت کمیسیون حمل و نقل با لایحه پیشنهادی شهرداری در مورد افزایش ۲۵ درصدی نرخ کرایه اتوبوس و مترو نیز گفت: این موضوع در کمیسیون حمل و نقل بررسی شد و رای نیاورد. چرا که دولت یک بخشنامه دارد که در آن تاکید کرده است افزایش بیش از ۲۰ درصدی نرخ ممنوع است و سازمان تعزیرات نیز به این موضوع حساس است و اگر بیشتر از این نرخ افزایش داشته باشیم حتما هیات تطبیق آن را رد می‌کند.

به گفته وی، البته درآمد حاصل از این لایحه نیز مشکلی از ما رفع نمی‌کرد چراکه ما ۲۰۰ میلیارد تومان کسری داریم و این لایحه در حالت حداکثری ۴۰ تا ۵۰ میلیارد تومان آورده داشت و از آن جایی که بازتاب بدی هم در جامعه داشت، قرار شد که ضمن رد این لایحه مجدد در صحن علنی از دولت بخواهیم که یارانه خود را پرداخت کند.

وی با بیان این که البته دولت هم دنبال تامین منابع است، در خصوص دستاوردهای بسته محرک اقتصادی گفت: اگر می‌بینید که تا الان کار شهر را پوشش داده و حقوق‌ها را پرداخت کردیم به دلیل اثرگذاری بسته محرک است. اما دقت داشته باشید که ما در تامین بودجه غیرنقد مشکل داریم و ۱۰ هزار میلیارد تومان باید از طریق بودجه غیرنقد تامین می‌شد که طی ۷ ماه گذشته آورده‌ای نداشته است.

به گفته هاشمی، گلایه اعضای شورای شهر نیز به مسئله عدم تحقق بودجه غیرنقد است و بعضا معتقدند چون اختیارات به مناطق و غیره داده نمی‌شود دست مدیران بسته است. اما دقت داشته باشید که سازمان‌های نظارتی و بازرسی نیز این روزها مو را از ماست بیرون می‌کشند و برخی مدیران نگران هستند که باید بابت برخی جسارت‌هایشان جواب پس بدهند.

وی ادامه داد: البته از سوی دیگر قیمت‌ها نیز بسیار متغیر است و می‌بینند که یک کارشناسی قیمت‌گذاری می‌کند اما قیمت‌ها ۲۰ روز بعد و یا حتی یک ساعت بعدش تغییر می‌کند. که البته به نظر می‌رسد باید یک کمیته جمعی تشکیل شده و مدیران بر اساس خرد جمعی و تایید مراجع نظارتی کار را پیش ببرند.

هاشمی در مورد انتصابات اخیر شهردار تهران و نارضایتی برخی از اعضای شورا گفت: اولین نکته که در این جلسه هم‌اندیشی مطرح شد این است که همه تاکید کردند که انتصابات جزو اختیارات شهردار است اما چون از همان اول اعلام کرده بودیم که ما یک گروه یک دست هستیم و توافق نانوشته داشتیم که شهردار به خصوص در انتصاب روسای شرکت‌های الف و مدیران درجه یک مسئله را به اطلاع اعضا برساند، این انتقادات مطرح شد، چرا که سرعت عمل در انتصابات اخیر بالا بود و اعضا از نگاه دوگانه شهردار به برخی مدیران انتقاد کردند. چرا که دیده شده برخی مدیران بازنشسته هستند اما عوض نشدند و برخی دیگر با عنوان بازنشسته تغییر می‌کنند.

وی افزود: ما طرفدار ثبات هستیم و دنبال تغییر نیستیم و معتقدیم که معلوم نیست این تغییرات در سال آخر با چه دلیل و چه خروجی باشد و به نظر می‌رسد در شهرداری استراتژی و راهبردی مشخصی برای تغییر مدیران نیست و تغییر یک دفعه چند مدیر درست نبود که البته شهردار تهران به این انتقادات اعضا پاسخ دادند. اما به دلیل ضیق وقت نتوانستم که ببینم آیا اعضا از این سخنان قانع شدند یا نه؟

پایگاه اطلاع‌رسانی شورای شهر تهران نیز نوشت: هاشمی گفت: از طرفی ما طرفدار ثبات مدیریت در شهرداری هستیم همچنان که می‌بینید به رغم برخی انتقادات دنبال تغییر شهردار نیستیم لذا وقتی مدیری در منطقه‌ای منصوب می‌شود بعد از یکسال که تازه کار را یاد گرفته به بهانه اینکه شخص، مدیر موفقی بوده بخواهیم او را برکنار کنیم و در پست بالاتری بنشانیم جای سول دارد. این مواردی بود که اعضای شورا در جلسه هم‌اندیشی با شهردار تهران هم مطرح کردند.

منبع: ایسنا

پیام بگذارید