دادستان تهران برای خروج داروهای بیماران کرونایی از گمرک ورود کرد

0 232

نیکان شهر: به دنبال کمبود داروهای بیماران کرونایی، دادستان تهران برای تسریع در روند خروج سریع‌تر این داروها از گمرک فرودگاه امام خمینی(ره) ورود کرد.

در بازدید سرزده صبح امروز سه تن از معاونان دادستان تهران از انبارهای داروهای کرونای گمرک فرودگاه بین‌المللی امام خمینی(ره)، دستورات لازم برای ترخیص هر چه سریع‌تر داروها برای تحویل به شبکه توزیع داروی وزارت بهداشت صادر و با جدیت پیگیری شد.

در این راستا مقرر شد پیگیری‌های دادستانی تهران برای برخورد با متخلفان دنبال شود.

معاون دادستان تهران در حوزه حفظ حقوق عامه و پیشگیری از وقوع جرم اعلام کرد: در برنامه بازدید سرزده صبح امروز شنبه ۲۳ مرداد ۱۴۰۰ جمعی از معاونان دادستان تهران و نمایندگان نهادهای ذیربط، میزان قابل توجهی داروهای کرونا در انبارهای گمرک مستقر در فرودگاه بین‌المللی امام خمینی‌(ره) مشاهده شد که پیگیری‌های لازم برای ترخیص داروها انجام شده است.

در این باره القاصی‌مهر، دادستان تهران با اشاره به بررسی مسائل و مشکلات پیش‌رویی که باعث نگهداری این داروها در انبار گمرک شده بود، گفت: در این بازدید خلیل‌زاده، معاون دادستان و سرپرست دادسرای فرودگاه، صاحبی پسندیده، معاون دادستان در امور پرونده‌های خاص، محمدی، نماینده وزارت بهداشت، فولادی، رئیس انبارهای کشور، ارونقی، معاون فنی گمرک کشور و پناهی، نماینده بانک مرکزی نیز حضور داشتند و مشکلات و موانع بررسی و دستور رفع آنها صادر شد.

دادستان تهران ادامه داد: علاوه بر این رایزنی‌ها در خصوص آسیب‌شناسی موضوع، شناسایی و تعیین تکلیف عوامل تضییع در حقوق عامه و تسریع در ترخیص داروهای مذکور انجام شد.

القاصی‌مهر بر اهتمام دادستانی تهران برای تحویل هر چه سریع‌تر داروهای کرونا به شبکه توزیع داروی وزارت بهداشت، تأکید کرد.

گفتنی است؛ در این بازدید اقلام و تجهیزات پزشکی و درمانی در انبارهای عمومی فرودگاه مشاهده شد که از سال‌های گذشته وارد شده ولی ترخیص نشده بود.

در این خصوص ضعف شبکه انبارداری کشور به‌ویژه در موضوع عدم تکمیل سامانه جامع انبارداری و عدم اتصال شبکه انبارداری به سامانه جامع تجارت مشهود بود.

از جمله نتایج این دیدار می‌توان به ترخیص مواد اولیه تولید دارو و کلیه اقلام و تجهیزات سلامت‌محور با نظارت و پیگیری سازمان غذا و دارو و گمرک اشاره کرد که دستورات قضایی لازم در این باره صادر شد.

هچنین مقرر شد؛ فهرست تمام کالاهای اساسی موجود در انبارهای عمومی تهیه و ظرف یک هفته وضعیت این کالاها تعیین تکلیف شوند.

ممنوعیت واردات هرگونه کالا بدون ثبت سفارش، مطابق مصوبات قبلی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و گمرک از دیگر مصوبات این بازدید بود.

تعیین تکلیف کالاهای متروکه توسط سازمان گمرک و سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی که هر دو زیر نظر وزارت امور اقتصاد و دارایی هستند، نیز مصوبه دیگر بازدید معاونان دادستان تهران بود.

منبع: روابط عمومی دادسرای عمومی و انقلاب تهران

پیام بگذارید