روند ملایم افزایش نسبی دما در استان تهران

0 293

نیکان شهر: روند ملایم افزایش نسبی دما در استان تهران و حاکمیت هوای قابل قبول در بیشتر ساعت امروز (۲ شهریورماه) در پایتخت پیش‌بینی می‌شود.

بر اساس بررسی داده‌ها و نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی، وضعیت جوی استان تهران طی فردا (۳ شهریور ماه)، آسمانی کمی ابری تا نیمه ابری در بعضی ساعات همراه با وزش باد و در دامنه‌ها و ارتفاعات شمالی به‌ویژه ارتفاعات شرقی در ساعات بعدازظهر افزایش ابر، گاهی رگبار پراکنده با احتمال رعد و برق و وزش باد شدید موقت پیش‌بینی می‌شود.

بر اساس اعلام اداره کل هواشناسی استان تهران روزهای چهارشنبه تا جمعه (۳ تا ۵ شهریور ماه) وضعیت جوی استان، آسمانی صاف تا کمی ابری گاهی همراه با وزش باد متوسط تا نسبتا شدید در بخش‌های جنوبی با احتمال خیزش موقت گردوخاک مورد انتظار است. همچنین از امروز تا پنجشنبه (۲ تا ۴ شهریورماه) روند ملایم افزایش نسبی دما پیش بینی می شود.

پیش‌بینی‌های انجام‌شده در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران نیز حاکی از آن است که در صبحگاه روز امروز (۲ شهریورماه) در بیشتر مناطق کیفیت هوا در محدوده قابل‌ قبول قرار خواهد گرفت که ناشی از حاکمیت ناپایداری جوی، وزش باد مؤثر و پراکندگی آلاینده‌ها طی ساعات گذشته است.

کاهش تندی باد در طول روز پراکندگی آلاینده‌ها را محدود خواهد کرد علاوه براین با حضور عوامل کافی جهت تولید آلاینده ازن در برخی مناطق احتمال افزایش غلظت این آلاینده در ساعات بعدازظهر و کاهش کیفیت هوا وجود خواهد داشت. رشد ناپایداری جوی و افزایش تندی باد تا اواخر وقت امروز (۲ شهریورماه) سبب کاهش غلظت ذرات معلق خواهد شد و درنتیجه برقراری وضعیت قابل‌ قبول در بیشتر مناطق دور از انتظار نخواهد بود.

صبح فردا ( ۳ شهریورماه) افزایش ترافیک صبحگاهی و عدم وزش باد مؤثر سبب افزایش غلظت ذرات معلق خواهد شد و کاهش کیفیت هوا در برخی مناطق پرتردد را به دنبال دارد. تداوم این شرایط جوی در طول روز تاحدودی از پراکندگی آلاینده‌ها جلوگیری خواهد کرد همچنین احتمال افزایش غلظت آلاینده ازن و کاهش کیفیت هوا در برخی مناطق وجود دارد.

حاکمیت جو نسبتاً آرام تا اواخر وقت چهارشنبه (۳ شهریورماه) سبب تجمع آلاینده‌ها و به‌تبع آن برقراری وضعیت نامطلوب کیفیت هوا در برخی مناطق خواهد شد، هرچند با افزایش تندی باد در ساعات پایانی تاحدودی از غلظت آلاینده‌ها کاسته خواهد شد.

آلاینده شاخص هوای پایتخت طی ۲۴ ساعت گذشته «ذرات معلق کمتر از ۲.۵میکرون» با میانگین ۸۰ بود و کیفیت هوای پایتخت در وضعیت قابل قبول قرار داشت. آلاینده شاخص هم‌اکنون «ذرات معلق کمتر از ۲.۵میکرون» با میانگین ۷۷ و کیفیت هوا در محدوده ‌قابل قبول است.

منبع: ایسنا

پیام بگذارید