طرح جالب سخنگوی دولت در روز جهانی ناشنوایان

0 229

در روز جهانی ناشنوایان سخنگوی دولت در طرح و ایده‌ای جالب به صورت هم‌زمان این نشست را با حضور مترجم زبان اشاره برگزار کرد. هشتم مهر (۳۰ سپتامبر) روز جهانی ناشنوایان است و هفته ناشنوایان از دوم تا هشتم مهر ماه با شعار «زبان اشاره حق همه ناشنوایان است» در کشور برگزار شد. بسیاری از کشورها و نهادها با برگزاری سخنرانی، گفت‌وگو و… حقوق این اقلیت زبانی را به دولت‌ها، رسانه‌ها و افکار عمومی گوشزد می‌کنند و اتحاد و همبستگی خود را به نمایش می‌گذارند.

در نشست خبری دوشنبه ۸ مهر ماه علی ربیعی سخنگوی دولت در روز جهانی ناشنوایان و به مناسبت هفته ناشنوایان با حضور مترجم زبان اشاره برگزار و از رسانه ملی پخش شد.

علی ربیعی در ابتدای این جلسه با گرامیداشت روز ناشنوایان گفت: امروز تعداد ناشنوایان کشور ۲۳۳ هزار و ۳۲۴ نفر است و یکصد هزار و ۷۳۵ نفر از این تعداد با سازمان بهزیستی همکاری می‌کنند.

سخنگوی دولت افزود: تعداد واحدهای غربال‌گری جهت تشخیص به موقع ناشنوایی در کل کشور ۶۳۰ واحد و در ۳۲۰ شهر صورت پذیرفته است. بچه‌های ناشنوا کمتر شده اند و اگر هم با ناشنوایی بدنیا آمدند با ناشنوایی دوران خود را سپری خواهند کرد.

وی ادامه داد: برنامه پوشش غربالگری نوزادان از سال ۱۳۹۲ اجرا شد و شیب آرامی که در گذشته داشت با یک شیب بسیار بالا در ۱۳۹۷ به ۹۰ درصد پوشش خود رسید.

ربیعی افزود: تعداد نوزادان پوشش تحت غربالگری در سال ۱۳۹۷ یک میلیون و ۲۱۷ هزار نفر بوده است یعنی ۹۰ درصد موالید زنده.

ربیعی با بیان این که تعداد موالید زنده دچار مشکلات شنوایی ۳۵۰۰ نفر هستند گفت: کاشت حلزون با تکنولوژی‌های سطح بالا از اقداماتی بود که در دولت تدبیر و امید دنبال شد و هزینه این کاشت که حدود ۱۰ هزار دلار هست فقط با یک فرانشیز و برای خانواده های نیازمند هم با پوشش بهزیستی امروز صورت می گیرد. برنامه غربالگری ژنتیک هم در دستور کار است که طراحی آن از چند سال پیش آغاز شده است.

منبع: ایرنا

پیام بگذارید