۱۵ آذر ماه لایحه بودجه ۱۳۹۹ به مجلس ارائه می‌شود

0 319

لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ روز ۱۵ آذر ماه به مجلس ارائه می‌شود. محمدباقر نوبخت بیان کرد که در این لایحه درآمدهای مالیاتی و دارایی‌های دولت جایگزین منابع نفتی بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور می‌شود و برای نخستین بار نفت از هزینه‌های جاری جدا می‌شود. در این لایحه بخش قابل توجهی از ردیف‌های بودجه حذف می‌شود و درآمد‌های نفتی به طرح‌های عمرانی اختصاص پیدا می‌کند.

محمدباقر نوبخت در دهمین جلسه ستاد تهیه و تدوین لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور افزود: سازمان برنامه و بودجه کشور برای آغاز کار، در بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور، اصلاح ساختار را عملی خواهد کرد تا برای سال‌های آینده نیز کار راحت و روان پیش رود.

وی تأکید کرد: ضرورت دارد ما در کمیته بازبینی هزینه‌ها تصویر روشن و دورنمایی شفاف از منابع و مصارف کشور داشته باشیم تا اصلاح ساختار بدون مانع انجام شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور اظهار داشت: بی‌تردید در تدوین بودجه سال آینده، اصلاح ساختار معیار و ملاک است و آنچه در این سازمان به عنوان برون‌داد تولید می‌شود، محصول و برآیند عقل جمعی مجموعه سازمان خواهد بود.

وی گفت: برای هزینه‌های جاری که از نفت تأمین نمی‌شود منابع دیگری تعریف کردیم که مشخصاً بازبینی در پایه‌های مالیاتی وجود دارد.

نوبخت اضافه کرد: برخی منابعی که قبلاً از معافیت مالیاتی برخوردار بودند، آنها مورد تجدیدنظر قرار می گیرد تا در این شرایط سخت جنگ اقتصادی باز هم باید آنها را به همان مقدار، معافیت مالیاتی داشته باشیم یا می‌توان آنها را حذف یا کاهش داد.

وی گفت: بخشی از پایه‌های مالیاتی وجود دارد که قبلاً آنها را طبق قانون مشمول مالیات نمی‌دانستیم، بنابراین پایه مالیاتی تلقی نمی‌شد، مانند عایدی سرمایه که در بودجه سال آینده تحت چارچوب اصلاح ساختار بودجه به عنوان منابع مالیاتی جدید تعریف می‌ شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود: قرار است سال آینده ضرایب مالیاتی برای بنگاه‌های تولیدی کاهش یابد، در عوض مالیات‌های دیگری جایگزین شود و به درآمد بنگاه‌های تولیدی تمرکز شود، مالیات بر درآمد کل خانوار مبنای عمل ما قرار می‌گیرد.

نوبخت تصریح کرد: بخشی از درآمدهایی که جایگزین نفت می‌شود مرتبط با مولدسازی دارایی‌های دولت است که در این زمینه نیز می‌توان آنچه از نفت کاهش می‌یابد و معطوف به طرح‌های عمرانی می‌شود، برای هزینه‌های جاری بتوان از این منابع استفاده کرد.

وی گفت: دهمین جلسه ستاد بودجه سال ۹۹ به دو موضوع کمیته بازرسی هزینه‌ها و ردیف‌ها و منابع و مصارف پرداخته شد و در کمیته بازرسی، هزینه‌های همه امور و دفاتر و تک تک فعالیت‌هایی که صورت می‌گیرد، باردیگر تأمل شد که این فعالیت‌ها باید صورت گیرد یا نه، و چنانچه لازم است انجام شود، باید به همین شکل که الان وجود دارد، باشد و همین دستگاهی که این فعالیت را انجام می‌دهد باید به کار خود ادامه دهد.

نوبخت گفت: بخش قابل توجهی از ردیف‌های بودجه با توجه به مباحث کمیته بازرسی، حذف می‌شود علاوه بر اینکه یک بازنگری در ردیف‌ها و هزینه‌های موجود شد که برای سال آینده کاهش پیدا می‌کند.

وی افزود: براساس آنچه که منابع ما در سال آینده در چارچوب همین اصلاح ساختار بودجه باید اضافه و جایگزین نفت شود، آنها را بازبینی کردیم، زیرا اکنون نفت در بودجه هیچ جایگاهی در ردیف‌های هزینه‌ای ندارد.

نوبخت افزود: امسال از نظر برنامه زمانبندی کار سازمان برنامه و بودجه جلو است و می‌توان برای ۱۵ آبان ماه بودجه شرکت‌ها و برای ۱۵ آذر بودجه عمومی را با اصلاحات و تغییرات اساسی به مجلس ارایه داد.

منبع: ایرنا

پیام بگذارید