شهرداران نباید از پرداختن به کارهای فرهنگی و اجتماعی غفلت کنند

0 185

نیکان شهر: استاندار تهران گفت: شهرداران استان تهران نباید از پرداختن به کارهای فرهنگی و اجتماعی غفلت کنند و پرداختن به کارهای ذاتی در شهرداری نظیر اجرای طرح های عمرانی با پیوست های فرهنگی و اجتماعی همراه باشد.

نخستین نشست تخصصی شهرداران استان تهران با حضور محسن منصوری استاندار تهران، عابد ملکی معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری تهران و شهرداران استان به همت معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری در محل اردوگاه شهید منتظری شهرستان شهریار برگزار شد.

منصوری در این نشست با بیان اینکه فصل جدیدی از خدمت رسانی در کشور آغاز شده و تغییرات در مدیریت اجرایی و شهری طبیعی است، اظهار داشت: با روی کار آمدن دولت سیزدهم و شروع گفتمان خدمت، مردم توقعات به حقی دارند و با امید به دولت سیزدهم رای داده اند.

وی ادامه داد: مردم همه ارکان دولتی و غیر دولتی اعم از شهرداری ها را در چارچوب دولت می دانند و از این رو شهرداری ها با ارائه خدمات مناسب در افزایش سرمایه اجتماعی بسیار پیشرو هستند.

استاندار تهران خاطر نشان کرد: کمبود سرمایه اجتماعی را که در گذشته به وجود آمده باید جبران کنیم، البته جبران این مموضوع تنها با پول، منابع و اعتبارات میسر نیست.

منصوری خطاب به شهرداران گفت: از شهرداران توقع دارم که در حوزه های فرهنگی و اجتماعی پرچمدار باشند و نباید تنها به کارهای عمرانی و شهرسازی اکتفا کنند.

وی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری بر استفاده از ظرفیت های گروه های مردمی و جهادی در رفع مشکلات بیان کرد: نگاه معظم له همواره به حلقه های میانی نظیر تشکل ها و گروه های جهادی و مردمی معطوف بوده است و شهرداران نیز پیشانی نبرد حوزه اجرایی هستند و در خط مقدم خدمت قرار دارند.

استاندار تهران ادامه داد: در مجموعه شوراها و شهرداری ها ممکن است سلایق سیاسی وجود داشته باشد، اما در سطح شهرداری ها مطلقا نباید کار سیاسی اتفاق بیافتد چراکه جنس کار شهرداری مدیریت شهری و فرهنگی و غیر سیاسی است.

منصوری همدلی بدنه اجرایی و مدیریت شهری در شهرستان های استان را راه غلبه بر مشکلات دانست و افزود: تمام ارکان اجرایی شهرستان اعم از فرماندار بخشدار و شهردار باید با همدلی و هم افزایی شبانه روزی و جهادی به مردم خدمت کنند.

وی همچنین تصریح کرد: در برخی شهرستان های استان تهران شاهد مشکلاتی هستیم که به سبب مشخص نبودن حریم شهرها اتفاق افتاده و برای رفع این مشکل طرح جامع تقسیمات کشوری استان تهران در دست تدوین است.

استاندار تهران تاکید کرد: تشکیل کنسرسیوم های مشترک بین شهرداری ها ضروری است، چرا که منابع دولت برای اجرای طرح های عمرانی و شهری منابع کافی نیست و باید پروژه های بین شهری مشترک بین چند شهر همجوار تعریف کنیم، به عنوان نمونه می توان این طرح ها را در شهرهایی که با هم پیوستگی جغرافیایی و فرهنگی دارند عملیاتی کرد.

منصوری با تاکید بر اینکه اعتبارات ارزش افزوده باید در اجرای پروژه های شهری هزینه شود، اظهار داشت: شهرداری ها باید به دنبال ایجاد درآمد پایدار باشند و به دنبال اجرای طرح های اجتماعی و فرهنگی و شهری باشند.

وی افزود: شهرداران، تعهد دولت در مسکن ملی به مردم را عملیاتی کنند و می توانند با معرفی زمین این طرح را عملیاتی کنند و اجرای این طرح در واقع فرصت بی بدیل برای استان است و به شهرداران در تغییر کاربری زمین های معرفی شده کمک ویژه خواهیم کرد.

استاندار تهران عدم نظارت بر ساخت و سازهای غیرمجاز را پاشنه آشیل شهرداران در استان تهران دانست و ادامه داد: شهرداران نظارت جدی به ساخت و سازهای غیرمجاز داشته باشند و باید در این بخش تشدید نظارت صورت گیرد.

منصوری با بیان اینکه اساسا جنس خدمت در شهرداری ها کارگشایی است و شهرداران ملاقات های بی واسطه با شهروندان را در دستور کار قرار دهند، گفت: به دلیل اشرافی که به شهرستان ورامین داشتم و با ریسک مدیریتی توانستیم مشکل ۱۳۰۰ خانواده عضو در تعاونی فرهنگیان را بعد از ۲۵ سال بلاتکلیفی رفع کنیم و اصلا مردم نباید اسیر بی تدبیری های مدیریتی شوند.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی استانداری تهران

پیام بگذارید