اهمیت نقش مردم در کاهش مصرف آب در شهر تهران

0 159

نیکان شهر: معاون پایش اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران با تشریح راهکارهای شهرداری برای عبور از سال پرتنش آبی کشور گفت: نقش مردم در کاهش مصرف آب در شهر تهران بسیار حائز اهمیت است.

سعید احمری با اشاره به شرایط کم‌آبی سال جاری، نقش شهرداری‌ها در توسعه فضای سبز سازگار با اقلیم و استفاده از روش‌های نوین آبیاری فضای سبز گفت: نقش مردم در کاهش مصرف آب در شهر تهران بسیار حائز اهمیت است. در سطح کشور حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد آب شیرین در بخش کشاورزی مصرف می‌شود اما در شهر تهران در بخش آب شرب با تنش بیشتری مواجه هستیم و دغدغه کمبود آب پشت سدها بیشتر متوجه مصارف شهروندان در منازل است.

معاون پایش اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران افزود: ایران در کمربند خشک و نیمه‌خشک جهان قرار دارد؛ بنابراین لازم است توجه بیشتری به توسعه فضای سبز متناسب با اقلیم و کاهش مصرف بی‌رویه آب داشته باشیم. از آنجایی که بخش بیشتر مصرف آب در شهر تهران مربوط به آب شرب و منازل است، کاهش مصرف در هر نوعی ضرورت دارد.

او با پرداختن به ضرورت کاهش بهره‌برداری از منابع آب زیرزمینی و سطحی گفت: در این زمینه شهرداری تهران توافقاتی با وزارت نیرو داشته است؛ زیرا توسعه فضای سبز جز قوانین و مقررات شهرداری و نگهداشت فضای سبز موجود جزو سرمایه‌های شهر است. بنابراین کاهش مصرف آب توسط شهرداری نمی‌تواند به این معنا باشد که در شرایط خشکسالی میزان آب در اختیار شهرداری برای آبیاری فضای سبز قرار نگیرد تا برای تأمین آب شرب مورد استفاده قرار گیرد. بلکه مدیریت شهری تلاش کرده راهکارهای مناسبی در این زمینه تدوین کند.

معاون پایش اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران در پایان تاکید کرد: شهروندان همیشه همکاری و همیاری لازم را داشته‌اند. بنابراین با تنظیم فشار دستگاه‌های پمپ آب، استفاده از سرشیرهای کم مصرف و خودداری از مصارف غیرضروری مانند شست‌وشوی خودرو و معابر می‌توانیم در چنین شرایطی تنش آبی را کاهش دهیم.

منبع: همشهری آنلاین

پیام بگذارید