افزایش ۶۵۵ درصدی قیمت هر متر خانه در تهران در پنج سال گذشته

0 170

نیکان شهر: طبق گزارش‌های رسمی قیمت هر متر خانه در تهران در پنج سال گذشته حدود ۶۵۵ درصد افزایش داشته است.

اخیرا مرکز آمار ایران گزارش مفصلی از وضعیت شاخص‌های کلان اقتصادی و اجتماعی کشور در چند سال گذشته تا سال جاری منتشر کرده که بخشی از آن به حوزه مسکن اختصاص دارد.

بررسی جریان شاخص های مسکن در تهران در فاصله ۱۳۹۵ تا بهار امسال نشان می دهد که در سه بخش خانه، زمین و اجاره بها با افزایش چند درصدی مواجه بوده است.

متوسط قیمت هر متر خانه از ۴ به ۳۲ میلیون تومان رسید

بر اساس این گزارش متوسط قیمت هر یک متر زیربنای مسکونی در سال ۱۳۹۵ حدود ۴.۳ میلیون تومان بوده که این رقم در سال جاری به ۳۲.۵ میلیون تومان رسیده است. بر این اساس افزایش قیمت مسکن در پنج سال گذشته حدود ۶۵۵ درصد بوده است.

رشد ۹۲۰ درصدی قیمت زمین

اما در رابطه با تغییر قیمت زمین نیز متوسط قیمت در سال ۱۳۹۵ حدود ۴.۵ میلیون تومان بوده که عمدتا در روندی افزایشی به ۴۵.۹ میلیون در بهار امسال افزایش داشته که نشان دهنده نوسان ۹۲۰ درصدی قیمت زمین در پنج سال اخیر است.

اجاره ۲۷۵ درصد گران شد

در مورد تغییر مبلغ اجاره‌بها نیز متوسط قیمت هر متر در سال ۱۳۹۵ حدود ۲۲ هزار و ۱۰۰ تومان بوده که در سال جاری به بیش از ۸۳ هزار تومان افزایش پیدا کرده است.

بر این اساس متوسط مبلغ اجاره ماهانه به علاوه سه درصد ودیعه پرداختی برای اجاره یک مترمربع زیربنای مسکونی از سال ۱۳۹۵ تا ۱۴۰۰، حدود ۲۷۵ درصد افزایش داشته است.

منبع: ایسنا

پیام بگذارید