تحویل ۲ هزار تاکسی جدید تا پایان سال

0 222

نیکان شهر: مدیرعامل سازمان تاکسیرانی شهر تهران با بیان اینکه بیش از نیمی از تاکسی‌های تهران فرسوده است، از تغییر معیار تشخیص فرسودگی تاکسی‌ها خبر داد.

مهدی اسماعیل‌بگی درباره روند نوسازی تاکسی‌های فرسوده و موانع پیش روی این کار، اظهار کرد: ۷۸ هزار تاکسی در حال خدمات‌رسانی در تهران هستند اما بیش‌از نیمی از آن‌ها فرسوده هستند.

او ادامه داد: البته ملاک فرسودگی تغییر کرده‌ و طبق آیین‌نامه جدید ابلاغی ماده ۸ قانون هوای پاک، ملاک فرسودگی خودروها از سن به ویژگی تغییر کرده است زیرا ممکن است یک تاکسی به سن فرسودگی برسد اما فرسوده نباشد و بتواند همچنان خدمات‌رسانی کند؛ بنابراین شرط جدیدی که اعلام‌شده این است اگر تاکسی نتواند دو دوره متوالی از لحاظ آلایندگی و ایمنی، گواهی معاینه فنی اخذ کند فرسوده محسوب می‌شود.

اسماعیل‌بگی گفت: برای نوسازی تاکسی‌های فرسوده اقدام شده اما کاهش تعداد آنها آنقدر نیست که خیالمان را از مسئله نوسازی راحت کند.

مشکل کجاست؟

او افزود: به صورت جدی پیگیر تحقق نوسازی تاکسی‌های شهر تهران هستیم اما متأسفانه چند مسئله در این زمینه وجود دارد که یکی از آن‌ها تأمین منابع مالی است؛ منابع مالی قابل توجهی برای این امر نیاز است و ما نیز منابع محدودی داریم بنابراین یکی از کارهایی که در دستور کار قرار دادیم هدفمند کردن نوسازی است به این معنی که ببینیم کدام تاکسی‌ها بیشترین کارایی را در شهر دارند تا ابتدا آن‌ها را در اولویت قرار دهیم.

اسماعیل‌بگی اظهار کرد: به‌عنوان مثال یک تاکسی ممکن است در طول روز ۲۰ مسافر را به شکل دربستی جابه‌جا کند اما تاکسی دیگری که به صورت خطی فعال است روزانه ۱۰۰ مسافر را جابه‌جا کند، این نوع تاکسی اثر بیشتری برای مردم دارد بنابراین باید روی آنها تمرکز بیشتری داشته باشیم.

وی با بیان اینکه در تلاش هستیم با استفاده بهینه از منابع محدودی که داریم نوسازی بهتر و مؤثرتری انجام دهیم، اظهار کرد: در یک مقطعی تلاش ویژه‌ای در تاکسیرانی شاهد بودیم که منجر به از رده خارج شدن تاکسی‌های پیکان شد، هم اکنون نیز در حال برنامه‌ریزی هستیم تا نوع تاکسی‌ها را مشخص کنیم؛ هنوز ۵۰۰ دستگاه تاکسی کاربراتوری در تهران وجود دارد که بیش از ۱۵ سال عمر دارند و باید در اولویت نوسازی قرار گیرند.

پراید در اولویت نوسازی تاکسیرانی

مدیرعامل سازمان تاکسیرانی شهر تهران تصریح کرد: تاکسی‌های پراید نیز حداقل ۱۳ سال از عمرشان گذشته و باید در اولویت نوسازی باشند علاوه بر این باید نوسازی اساسی تاکسی‌های ون هم مورد توجه قرار دهیم چراکه از رده خارج شدن آنها با توجه به تعداد مسافرانی که می‌توانند نسبت به خودروی سواری جا به جا کنند، به حمل و نقل عمومی آسیب وارد می‌کند.

وی ادامه داد: یکی دیگر از موضوعاتی که با آن مواجه هستیم افزایش قیمت خودروهاست که جزو مصوبات جاری کشور است اما باعث می‌شود منابع مالی فعلی، کفاف نوسازی‌های جدید را ندهد بنابراین لازم است منابع مالی را افزایش داد اما در تلاش هستیم افراد ثبت‌نام شده برای نوسازی تاکسی، مشمول افزایش قیمت نشوند. در این زمینه نیز شهردار تهران با وزیر صمت رایزنی و مکاتبه داشته است.

اسماعیل‌بگی تصریح کرد: مواردی که به آن اشاره کردم موانعی است که با آن مواجه هستیم اما امیدواریم شاهد حل آنها باشیم و تا پایان سال تاکسی حدود ۲۰۰۰ نفری که ثبت‌نام کرده‌اند، تحویل داده شود.

منبع: تسنیم

پیام بگذارید