۱۵ ملک شهرداری بورسی می‌شوند

0 222

نیکان شهر: معاون مالی و اقتصادی شهرداری تهران راهبردهای مدیریت شهری پایتخت برای انضباط مالی و شفافیت در تامین منابع و درآمدهای شهر را تشریح کرد و گفت: اقداماتی که در این زمینه انجام داده‌ایم منجربه حذف مجاری فساد در شهرداری شده است.

ابوالفضل فلاح در نشست خبری خود همچنین به ورود املاک شهرداری و فروشگاه شهروند به بورس اشاره کرد و گفت: رویکرد جدید مدیریت شهری مبتنی بر شفافیت و انضباط مالی و استفاده بهینه از دارایی‌های مردم در شهر که در اختیار شهرداری است، تهیه شده تا بتوانیم خدمت‌رسانی مطلوبی را به شهروندان داشته باشیم.

او افزود: در همین ارتباط پروژه‌هایی تعریف شد که از آن جمله می‌توان به طرح جامع نظام مالی شهرداری تهران، سامانه مدیریت و بدهی‌ها و ورود به بورس املاک شهرداری تهران اشاره کرد.

فلاح درباره این طرح توضیح داد: این نظام مربوط می‌شود به سال‌های قبل که در واقع استانداردهای لازم را در بر نداشت و یکی از نقاط آسیب‌زا بود که در همین ارتباط نیاز به ایجاد طرح جدیدی بود که تا شهریورماه ۱۴۰۱ به پایان خواهد رسید.

شفاف سازی درآمدهای شهر

معاون شهردارتهران گفت: همچنین به سمت شفاف‌سازی درآمدهای شهرداری تهران حرکت کردیم مثلا تا این دوره از مدیریت شهری حدود ۱۲۷ حساب درآمدی داشتیم که این حساب‌ها تبدیل به ۳۲ حساب درآمدی شده است که با این اقدام کل ورودی منابع شهرداری تهران قابل رصد است و این کار ظرف دو ماه انجام گرفت و هم‌اکنون همه درآمدهای سازمان‌ها و شرکت‌ها به این حساب درآمدی واریز می‌شود و با این اقدام مناسب تمامی منابع و درآمدها شفاف شده است و به قول معروف از ته تاریکخانه خارج شده‌اند.

او با بیان اینکه کاهش حساب‌های درآمدی و واریز درآمدها به حساب خزانه واحد منجر به حذف مجاری فساد می‌شود، گفت: در بودجه سال آینده نیز احکام بودجه‌ای توسط اعضای شورای شهر تهران به اتفاق آرا به تصویب رسیده است و قطعا قدم‌های مهمتری را در ارتباط با خزانه واحد برخواهیم داشت.

مدیریت بدهی‌های شهرداری

فلاح همچنین به سامانه مدیریت و بدهی شهرداری تهران اشاره کرد و گفت: در این بخش نیز ما با آمار دقیقی از بدهی‌های شهرداری روبه‌رو نبوده‌ایم که اقداماتی برای شفافیت در این بخش شروع شد. برنامه دیگری که در دستور کار قرار دارد مولدسازی دارایی‌ها از اموال شهرداری است تا بتوانیم استفاده بهینه‌ای را در این بخش داشته باشیم.

معاون شهردار تهران با اشاره به فروش بورس املاک شهرداری تهران در قالب بخش مولدسازی افزود: در این بخش تعدادی از املاک وسیله‌شان فراهم شده است و با هماهنگی که با مدیرعامل بورس داشته‌ایم طی روزهای آینده فروش املاک شهرداری تهران از طریق بورس رقم خواهد خورد که قرار بود سه ملک وارد بورس شوند اما به دلیل مشکل اداری فعلا متوقف شده‌اند.

۱۵ ملک شهرداری بورسی می‌شوند

معاونت مالی شهرداری تهران ادامه داد: خبر خوب اینکه بیش از ۱۵ ملک شهرداری تهران آماده است تا در بستر بورس قرار بگیرند.تا پیش از این بخشی از فروش املاک شهرداری تهران به جیب کارگزاری‌ها می‌رفت و شهرداری از سود کمتری از فروش املاک بهره می‌برد اما با اقدامی که شهرداری تهران در دوره جدید در دستور کار قرار دارد فروش املاک از طریق بورس انجام خواهد شد.

فلاح گفت: یکی دیگر از اقداماتی که شهرداری تهران اخیرا انجام داده است خرید مصالح از طریق بورس است که هفته گذشته به میزان ۷ میلیارد تومان از طریق معاونت فنی عمرانی میلگرد خریداری شده است و برآورد ما این است که از این محل ۲۵ درصد به نفع شهرداری کار شده است و با حذف واسطه‌ها می‌توان سود بیشتری را برای شهرداری به وجود آورد.

معاونت مالی شهرداری تهران همچنین درباره پرداخت عوارض درآمد پایدار گفت: افراد فرصت دارند تا تاریخ ۲۹ اسفند ۱۴۰۰ عوارض خود را پرداخت کنند.

او با اشاره به اینکه تمامی مناطق و شرکت‌ها و سازمان‌ها موظف هستند طی یک بازه زمانی مشخص تمامی املاک خود را در سامانه املاک شهرداری تهران ثبت و ضبط کنند، گفت: در حال حاضر آمار دقیقی از املاک شهرداری نداریم و ان‌شاءالله با این اقدام می‌توانیم آمار دقیقی از املاک شهرداری تهران داشته باشیم.

ورود «شهروند» به بورس

معاونت مالی شهرداری تهران همچنین با اشاره به ورود فروشگاه شهروند به بورس گفت: فرایند این کار در حال اجراست و طبق زمان‌بندی انجام شده وارد بورس خواهد شد.

او در پایان با بیان اینکه تا پیش از ورود املاک شهرداری تهران ۳۰ تا ۴۰ درصد از فروش املاک شهرداری به جیب کارگزاری‌ها می‌رفت با ورود شهرداری به بورس این اتفاق دیگر نخواهد افتاد. همچنین با این اقدام شاهد تعادل‌بخشی ملک در سطح شهر تهران خواهیم بود و بایاری خدا بقیه نهادها نیز این فرآیند را ادامه خواهند داد.

منبع: همشهری آنلاین

پیام بگذارید