تعمیر اساسی ۱۴۰۰ اتوبوس شهری تهران

0 278

نیکان شهر: معاون حمل ونقل و ترافیک شهرداری تهران گفت: تمرکز امسال معاونت حمل و نقل تعمیر اساسی ۱۴۰۰ دستگاه اتوبوس است که عدد بزرگی است و اگر محقق شود، امسال سال خوبی برای اتوبوسرانی خواهد بود.

سید مجتبی شفیعی درباره اینکه شهرداری وعده بازسازی و تامین پنج هزار دستگاه اتوبوس به چرخه اتوبوسرانی را در سال جاری مطرح کرده، در حالی که هنوز ورود ۶۵ اتوبوس از ۱۷۵ دستگاه خریداری شده، اجرایی نشده است، اظهار کرد: درباره ۶۵ دستگاه اتوبوس علت مربوط به قرارداد دوره قبل مدیریت شهری است که مشکلی در آن وجود دارد و بخش غیرنقد قابل توافق نبوده است.

او ادامه داد: شهرداری و شرکت خودروساز برای تامین بخش غیر نقدی آن باید بر سر یک ملک توافق کنند که هنوز این کار انجام نشده است. اگرچه در روزهای قبل از عید این توافق صورت گرفته و فکر می‌کنم طی چند روز آینده اتوبوس‌ها را تحویل بگیریم.

شفیعی درباره وعده شهردار تهران درخصوص تامین بیش از پنج هزار دستگاه اتوبوس در سال جاری توضیح داد: این تعداد کل کسری ناوگان اتوبوسرانی است و تمام آن را نمی‌توانیم در سال جاری تامین کنیم؛ در واقع ۹۰۰ دستگاه از سوی وزارت کشور تامین می‌شود که ۸۰ درصد سهم آن را وزارت کشور و ۲۰ درصد را شهرداری پرداخت می‌کند.

او اضافه کرد: ۱۴۰۰ دستگاه نیز بازسازی می‌شود، همچنین برای ۱۰۰۰ دستگاه در حال دریافت مجوز واردات هستیم که برای این تعداد با وزارت صمت توافق کردیم و در کمیسیون زیربنایی تایید شد. از منابع اوراق مشارکت نیز حدود ۷۰۰ دستگاه می‌توانیم تامین کنیم. پروژه دیگری نیز سازمان شهرداری‌ها در دست دارد و از محل تهاتر نفت قرار است تعدادی اتوبوس تامین شود. این پروژه از دو سال پیش آغاز شده و حدود ۱۲۰۰ تا ۱۶۰۰ دستگاه سهم شهرداری تهران است که تامین می‌شود.

او در پاسخ به این سوال که شهرداری به صورت مستقل چه تعداد اتوبوس در سال جاری خریداری می‌کند؟ اظهار کرد: توان شهرداری براساس اوراق مشارکت است. کاری که وزارت کشور انجام می‌دهد این است که ۸۰ درصد هزینه را تامین می‌کند و تقریبا باید آن را تمام شده فرض کرد چرا که قرارداد آن بسته شده است، اقدامات مربوط به پیش پرداخت انجام شده و خودروساز در حال تولید است و در یک برنامه زمان بندی ۱۴ ماهه دو هزار دستگاه اتوبوس را به کلانشهرها تحویل می‌دهند.

شفیعی افزود: تنها بحث زمان‌بندی تحویل است و وزارت کشور با توجه به مذاکرات شهردار و وزیر کشور، شهرداری تهران را در اولویت تحویل قرار دادند و تا پیش از پایان سال باید این ۹۰۰ دستگاه تحویل شهرداری تهران شود.

منبع: همشهری آنلاین

پیام بگذارید