گالری سیحون میزبان آثار یزدان سعدی

0 309

گالری سیحون در روز جمعه (۱۹ مهر ماه) میزبان آثار یزدان سعدی است. کارهای یزدان سعدی ترکیبی از هنر نمایشی و تجسمی است و او تلاش می‌کند در تصاویرش هنر نگارگری را زنده کند. نمایشگاه نقاشی «تهران تایمز» سال گذشته با نمایش ۱۸ اثر از میان ۵۰ تابلوی این مجموعه به نمایش درآمد. حالا در ادامه این مجموعه، قرار است نمایشگاه «روزنامه ایران» با تقریبا همان سبک و سیاق روز جمعه (۱۹ مهر ماه) در گالری سیحون برگزار شود.

به گزارش نیکان شهر به نقل از ایسنا، در همین راستا یزدان سعدی، هنرمند نقاش در گفت‌وگویی درباره‌ی نمایشگاه جدید خود، توضیح می‌دهد: این مجموعه نیز سال ۹۴ همزمان با مجموعه «تهران تایمز» انجام شد، ولی الان به نمایش گذاشته می‌شود؛ البته محتوای کار با توجه به فونت فارسی روزنامه‌ با مجموعه قبلی متفاوت است و در این نمایشگاه بیشتر نقاشی‌محور است. در واقع کل اخبار روزنامه زیر پوشش نقاشی رفته است.

او درباره ایده‌ی اصلی این مجموعه‌ها می‌گوید: همه چیز از شاهنامه‌خوانی شروع شد. داستان به اینجا برمی‌گردد که وقتی از این کودکانی که فال می‌فروشند، فال می‌خریدم، شروع می‌کردم روی آنها نقاشی کردن که به مرور به یک مجموعه تبدیل شد. شرکت تولید این فال‌ها را پیدا کردم و قطع بزرگ این کارها را سفارش دادم و این کارها را ادامه دادم. بعد از این مجموعه، همان ایده را روی روزنامه «تهران تایمز» پیاده کردم. در دنیا روی روزنامه زیاد کار شده است، اما اینچنین کارکردی پیش از آن سابق ندارد؛ چراکه تلاش کردم از روزنامه مفهوم‌زایی داشته باشم.

این هنرمند نقاش یادآور می‌شود: فونت‌های انگلیسی گرافیت بالایی دارند و وقتی روی آنها تصویر می‌گذاری شبیه پوستر و زیبا می‌شود؛ اما چون حروف فارسی خودشان حالت نقاشی دارند، تصویر خیلی روی آنها نمی‌نشیند و همین موضوع مجموعه «روزنامه ایران» را کمی سخت‌تر کرده بود.

سعدی درباره علت انتخاب روزنامه «ایران» برای مجموعه خود، توضیح می‌دهد: برای من که می‌خواستم روزنامه تصویری درست کنم، لوگو و نام ایران مهم بود. یکی از مفاهیم اصلی نمایشگاه این بود که همیشه در همه جای جهان اخبار بد و سیاه دیده می‌شود و شاید در میان هر ۲۰ خبر، یک خبر خوش وجود داشته باشد. در این میان می‌خواستم با این نمایشگاه با طرح‌های خوشگل و شاد و خوش‌رنگ به جنگ اخبار منفی در تمام رسانه‌های دنیا بروم. منظورم این است که چرا اخبار خوب کار نمی‌شود؟

او همچنین توضیح می‌دهد که مجموعه «روزنامه ایران» شامل ۴۰ اثر است که حدود ۱۵ اثر برای نمایش به نیویورک و سانفرانسیکو رفته‌اند و حدود ۲۵ اثر در گالری «سیحون» به نمایش گذاشته می‌شود.

پیام بگذارید