بوستان جمشیدیه، بوستانی سنگی در شمال تهران

0 377

اگر می‌خواهید فصل پاییز را خاطره انگیز کنید به پارک جمشیدیه سر بزنید. این پارک در شمال تهران واقع شده است و یکی از جاذبه‌های گردشگری شهر تهران محسوب می‌شود. اگر بخواهیم بطور دقیق موقعیت این مکان را بیان کنیم باید خیابان شهید باهنر را تا انتها امتداد دهیم. پارک جمشیدیه از شمال به کوهی به نام قله کلک چال، از جنوب به باغی به نام دولو، از غرب به جاده کلک چال و از شرق به خیابان جمشیدیه در تهران برخورد می‌کند.

نگاهی اجمالی بر این بوستان
بد نیست تا قبل از این که به طور کامل به شرح جای جای پارک جمشیدیه تهران بپردازیم نگاهی کوتاه بر آن داشته باشیم. وسعت این بوستان در تهران تقریبا ۱۰ هکتار گزارش شده است. برای وارد شدن به این بوستان زیبا از ۴ ورودی بنا بر سلیقه خود می توانید استفاده کنید. اگر بخواهیم ارتفاع در ورودی اول را نسبت به سطح دریا بسنجیم، عددی بالغ بر ۱۸۲۰ متر به دست خواهد آمد. اکثر افرادی که از شهرستان و یا حتی کشورهای دیگر به شهر تهران سفر می کنند و از مردم تهران آدرس بوستان های خوب و بکر را درخواست می کنند، اکثر افراد در ابتدا پارک ملت و پس از آن پارک جمشیدیه تهران را پیشنهاد خواهند کرد. هنگامی که در این پارک قدیمی تهران قدم بزنید، بدون شک زیبایی این بوستان چشمان شما را مسحور خود خواهد کرد. این زیبایی ها و نماها و ساختار، تراوشات ذهن فردی به نام کامران دیبا است که امروزه در واقعیت هر فردی را مجذوب خود می کند. همان طور که می دانید این بوستان سنگی زیبا در بخش های شمالی پایتخت قرار گرفته است و از نقاطی است که در نزدیک ترین قسمت ها به کوه به شمار می رود. با توجه به این نکته امری منطقی است که پارک جمشیدیه تهران از نقاطی باشد که اولین میزبان باران و برف در پایتخت باشد. در فصل زمستان این بوستان سنگی با پذیرش برف و باران در طبیعت رویایی خود چشم انداز زیبایی را با جامه سفید در پیش روی چشمان شما قرار خواهد داد. از جمله مواردی که شهرت و زیبایی این پارک را در پایتخت چند برابر کرده است، آبشار مصنوعی و حوض چشمگیری است که در آن قرار گرفته است. اگر به عکاسی و چشم انداز های رویایی علاقه مندید، خود را به بخش های بالایی این پارک سنگی برسانید تا با تصویری افسانه ای از پایتخت رو به رو شوید.

راه رسیدن به پارک جمشیدیه
برای رسیدن به این بوستان سنگی و قدیمی در تهران و خلق خاطراتی خوش از یک پارک متفاوت از چندین راه می توانید استفاده کنید که به سلیقه شما بستگی دارد. اگر وسیله نقلیه شخصی ندارید، می توانید به راحتی با استفاده از مترو و یا بی آر تی خود را به میدان تجریش برسانید. اگر از مترو استفاده کردید، باید سوار قطارهای خط یک شوید و اگر از بی آر تی کمک گرفتید، بی آر تی هایی که در خط راه آهن_تجریش رفت و آمد می کنند به دردتان خواهد خورد. البته ناگفته نماند چنان چه طرفدار وسایل نقلیه عمومی نظیر مترو و بی آر تی نبودید، تاکسی هایی که در سطح شهر شما را به این میدان می رسانند، نیز در گزینه های انتخابی شما قرار خواهند گرفت. پس از رسیدن به میدان تجریش، به میدانی به نام میدان قدس رفته و سوار تاکسی هایی شوید که مقصدشان پارک جمشیدیه تهران است. نکته ای دیگر در رسیدن به این پارک این است که اگر در خیابان نیاوران هستید و قصد رفتن به این بوستان سنگی در پایتخت را کردید، از طریق دو خیابان به نام های فیضیه و امیدوار این خواسته شما برآورده خواهد شد.

آبشار و دریاچه رویایی پارک جمشیدیه در تهران
هنگامی که در دل این بوستان پر شور و نشاط قدم بزنید، یکی از مواردی که چشمان شما را مسحور خود خواهد کرد، وجود آب هایی است که در هر گوشه از این پارک به نحوی زیبایی خود را به رخ طبیعت می کشند. اگر به دریاچه این پارک مراجعه کنید، متوجه خواهید شد که تمام آب هایی که در گوشه کنار این پارک به چشمتان خورده است، زیبایی جادویی خود را به این دریاچه هدیه کرده اند و این دریاچه را مأمن زیبایی ها در آغوش بوستان جمشیدیه کرده اند. ناگفته نماند که در کنار این دریاچه دلنشین و خاطره ساز آبشاری نیز در رو به رو چشمان شما قرار خواهد گرفت که این آبشار از تجمع آب هایی است که در سطر های بالاتر به شرح آن پرداختیم. پس از کمی قدم زدن در کنار طبیعت سرسبز و آبی این پارک در تهران، برای استراحت و نشستن جایی بهتر از نیمکت هایی که در کنار آب تعبیه شده اند نیست. با نشستن بر روی این صندلی و نیمکت ها چشم اندازی در پیش روی شما قرار خواهد گرفت که حس عجیبی را منتقل می کند. این منظره خالق بسیار ماهری در خلق خاطرات تهران گردی است. گذراندن دقایقی در کنار صدای آب و پرندگان شناور در آب از معدود لحظاتی است که حس آرامش را به هر آدمی هدیه می کند.

مجسمه ها و جانوران موجود در بوستان جمشیدیه
یکی از شاخصه های اصلی در شناخت و نشانی دادن از این پارک در تهران، مجسمه ها و تندیس هایی است که از جنس سنگ بوده و یکی پس از دیگری در رقابت برای نشان دادن زیبایی های خود برخاسته است. این مجسمه ها و تندیس ها در اصل تخته سنگ هایی بوده اند که توسط نیروهای انسانی شکل اولیه خود را از دست داده و به شکل امروزی خود تبدیل شده اند که هر کدام به نحوی نمایانگر جانوری است. این تخته سنگ های زیبا به قدری زیاد و جالب است که به شکل یک باغ وحش از جنس سنگ در آمده اند. برای رسیدن به این باغ وحش باید ۶۰۰ پله را بالا رفت تا این فضای زیبا در رو به رو چشمان شما ظاهر شود. اگر به این پارک رفته باشید، این نکته را می دانید که در کنار این مجسمه های حیوانات، مجسمه های دیگری نیز به چشم خواهند خورد که نگاه کردن به هریک از آن ها ما را در حال و هوای خاص خود فرو می برد که این حال و هوا می تواند عرفانی و فرهنگی و… باشد. پس قدم زدن در دل چنین پارک متفاوتی در تهران می تواند دفترچه خاطرات تهران گردی شما را جانی دوباره بخشد.

بوستانی به نام فردوسی در دل پارک جمشیدیه تهران
با خواندن این تیتر احتمالا به این فکر فرو رفته اید که در صدد شرح بوستانی دیگر بر آمده ایم که خارج از پارک جمشیدیه تهران و در فضایی دیگر است. اگر چنین فکری به ذهنتان خطور کرده است باید گفت که سخت در اشتباه هستید!! چرا که این بوستان خود را در دل پارک جمشیدیه جای داده است و بر مهارت آن در خلق تجارب و خاطرات جاودانه افزوده است. در مورد ساخت این بوستان می توان گفت که این فضای سرسبز طی ۲ بار بازسازی که بر روی پارک جمشیدیه در تهران انجام گرفته است پا به دنیای واقعیت گذاشته و احداث شده است. قدمت و سال احداث این بوستان به سال های ۱۳۷۴ تا ۱۳۷۵ باز می گردد. وسعت این بوستان زیبا ۶۰۰ هکتار به ثبت رسیده که این مساحت بر بزرگی پارک جمشیدیه در تهران تأثیر به سزایی داشته است. در مورد فضا و شکل این باغ باید گفت که علاقه مندان به گل وگیاه می توانند با قدم زدن در دل بوستان فردوسی به این علاقه خود پاسخ خوب و کاملی بدهند؛ چرا که وجود تم متشکل از گل و گیاه روح بخش این مکان است. اگر به این پارک در تهران مراجعه کردید، حتما از این بوستان باطراوت نیز دیدن کنید تا با معنی واقعی از طراوت و سرسبزی آشنا شوید.

کوهنوردی در پارک جمشیدیه
یکی از ویژگی های پارک جمشیدیه در تهران که امروزه با آمدن نام این پارک این ویژگی نیز خود به خود در ذهن افرادی که این بوستان را از نزدیک دیده اند خطور می کند، پیاده روی و کوهنوردی است. در مورد این دو توضیحات بسیاری وجود دارد که در این قسمت به شرح مختصری از هر یک می پردازیم. در مورد پیاده روی در فضای این پارک باید گفت که زمین و پیچ و خم های موجود در این بوستان به قدری زیبا و متمایز از دیگر بوستان های تهران است که هر آدمی را با هر سنی به قدم زدن و پیاده روی در آغوش خود تحریک می کند. اگر در رفتن به پارک فقط برای حضور در یک زمین بازی برای کودکان مراجعه می کنید، این پارک گزینه خوبی نخواهد بود؛ چرا که زمین بازی در این بوستان رویایی در تهران به چشم نمی خورد. به جای این زمین بازی شما شاهد تم افسانه ای از گل و گیاهان و تندیس های مختلف سنگی خواهید بود که همه این موارد دست به دست یکدیگر داده اند تا فضا را برای پیاده روی خاص و متفاوت کنند. در مورد کوهنوردی هم می توان با بردن نام کوه های شمالی پایتخت و کلک چال کل ماجرا و تفریح را فهمید. افرادی که کوهنوردی و گذراندن ساعاتی از روز تعطیل خود در دل ارتفاعات علاقه دارند، این پارک در تهران در اصل آغاز مسیر کوهنوردی خواهد بود. پناهگاهی به نام کلک چال برای شروع این تفریح به چشم می خورد که کوهنوردان همیشه در صحنه همسبتگی در اجتماع را در این مکان به خوبی حس خواهند کرد. با رفتن به این پناهگاه سنگ بنایی توجه شما را به خود جلب خواهد کرد که سال احداث و نصب این سنگ بنا درست به زمان بعد از کودتای ۲۸ مرداد باز می گردد که به سال ۱۳۳۲ مربوط می شود. از آن زمان تا امروزه این سنگ بنا در میان مردم فریبندگی می کند و شهرت خاصی را از آن خود کرده است. یکی از نکاتی که در مورد این برج باید گوش زد کرد این است که امروزه بنا بر دلایلی ورود به آن امکان پذیر نیست و فقط باید آن را از بیرون نگاه کرد. چنان چه به آگاهی از اسامی سازندگان این بنا علاقه مندید، با رفتن به نزدیک ترین فاصله از این برج این نام ها در پیش روی چشمان شما قرار خواهند گرفت. این دو تفریح را در پارک جمشیدیه و ارتفاعات اطراف این بوستان از دست ندهید.

آلاچیق های جمشیدیه
یکی از تفریحاتی که در رگ و خون ایرانیان جریان دارد و طرفداران بسیاری را به خود اختصاص داده است، نشستن در آلاچیق یا فضای سبز یک پارک و بوستان بکر است. پارک جمشیدیه مکان مناسبی برای آفرینش خاطرات این چنینی است. آلاچیق های زیبایی که در بوستان جمشیدیه در تهران به چشم می خورد انسان را وا می دارد تا حداقل یک وعده از غذای خود را اعم از شام و یا نهار را در دل این طبیعت آرامش بخش میل کند و با گوش روح خود، پای حرف ها و درد دل های طبیعت بنشیند.

کافه گردی در دل بوستان جمشیدیه در تهران
بعد از یک پیاده روی مفصل و بازدید از آبشار، دریاچه و تندیس های سنگی در این پارک، وقت آن رسیده است که کمی استراحت کنید. چه چیز بهتر از این که استراحت در یک رستوران و یا یک کافه ای باشد که چشم انداز آن را ارتفاعات تهران و درختان این بوستان زیبا تشکیل داده اند. رستوران هایی در آغوش این بوستان خود را جای داده اند که در هر یک از آن ها غذایی خوشمزه و ویژه از یکی از شهرهای ایران را خواهیم یافت؛ اعم از غذاهای ترکی و کردی و سنتی و مدرن و… !! گذراندن ساعتی از تفریح در این پارک در این رستوران و کافه ها به قدری جالب و متفاوت خواهد بود که رفتن به آن ها از واجبات گردش در این بوستان در تهران به شمار می رود.

امکانات موجود در پارک جمشیدیه در تهران
هر مکانی که از شهرت عام و خاص در میان مردم برخوردار باشد، امری طبیعی است که برای سهولت گردش و تفریح مردم امکانات و مکان های مورد نیاز تعبیه شود. این پارک نیز که از علاقه مندی های مردم تهران است و همه روزه پذیرای عده زیادی از بومیان و گردشگران است، امکانات بسیاری را در خود جای داده است که وجود چنین امکاناتی بر شهرت و محبوبیت آن افزوده است. این امکانات عبارت اند از: رستوران، سالن آمفی تئاتر، سطل زباله، نیمکت، آب نما، سرویس بهداشتی، آلاچیق، جنگل و تیرهایی جهت روشنایی در شب که تعداد این تیر ها به ۱۷۵ عدد می رسد. همیشه گشت و گذار تفریح نباید خارج از کشور و یا حتی شهر باشد. گاهی کمی پیاده وری و یا حتی صرف ناهاری در دل طبیعتی بکر می تواند آخر هفته خوبی را بسازد. شهر تهران مملوء از بوستان هایی است که هر یک با داشتن چشم انداز و امکانات خاص خود شهرت ویژه را در بین مردم از آن خود کرده اند. پارک جمشیدیه از دسته بوستان هایی است که با هوای دلچسب و منظره رویایی خود می تواند نقش بسزایی در کسب آرامش و کاهش خستگی در آدمی داشته باشید. اگر در تهران زندگی می کنید و یا به تهران سفر کرده اید، گذراندن ساعاتی در این بوستان را از دست ندهید.

منبع: همگردی

پیام بگذارید