۵ هزار واحد مسکونی بافت فرسوده توسط تعاونی‌ها نوسازی می‌شوند

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت:‌ در تفاهم‌نامه‌ای که با شهرداری تهران منعقد شده 5 هزار واحد مسکونی فرسوده توسط شرکت تعاونی نوسازی می‌شود.

0 190

به گزارش نیکان شهر، صولت مرتضوی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حاشیه تفاهم‌نامه همکاری با شهرداری تهران اعلام کرد: طبق این تفاهم‌نامه در ۳۵۴ محله تهران هر کدام یک شرکت تعاونی تشکیل می‌شود که برای نوسازی بافت‌های فرسوده فعالیت می‌کنند و قرار است طبق پیش‌بینی اولیه ۵ هزار واحد مسکونی در بافت‌های فرسوده نوسازی شود.

وی گفت:‌ قرار است با کمک بانک توسعه تعاون و سایر بانک‌های عامل به ازای هر واحد مسکونی ۴۵۰ میلیون تومان تسهیلات پرداخت شود که با آورده مردم تلفیق می‌شود.

مرتضوی همچنین در مورد مشاغل خانگی گفت:‌ همچنین قرار است در تفاهم‌نامه با شهرداری تهران در حوزه آسیب‌های اجتماعی و ایجاد مشاغل خانگی همکاری شود.

به گفته وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تا کنون در حوزه مشاغل خانگی ۷۰ هزار مجوز برای مشاغل صادر شده است که این مجوزها بدون مراجعه به دستگاه‌های اجرایی و از طریق پنجره واحد مجوزها صادر می‌شود.

در این مراسم،‌علیرضا زاکانی شهردار تهران نیز اعلام کرد: تهران ۷۰ هزار هکتار مساحت دارد که از این رقم ۱۲ هزار هکتار ناپایدار و ۴۵۶۰ هکتار در بافت فرسوده و ناپایدار قرار دارد که با توجه به مخاطرات طبیعی مانند زلزله و سیل ضرورت دارد با اولویت نوسازی در این بافت‌های فرسوده انجام شود.

شهردار تهران گفت:‌تا امروز برای نوسازی ۴۰۰ هزار واحد مسکونی تفاهم کردیم اما در تفاهم‌نامه امروز با وزارت تعاون در گام اول ۵ هزار واحد فرسوده نوسازی می‌شود و مهمترین بستر آن شکل‌گیری تعاونی‌های محله‌محور است که بافت‌های فرسوده به وسیله تجمیع و نوسازی و با مشارکت خود مردم و با تسهیلات بانک توسعه تعاون نوسازی می‌شود.

به گفته وی، بافت‌های فرسوده عمدتا در منطقه ۱۲ شهرداری و سپس مناطق ۱۵، ۱۶، ۱۳، ۱۴، ۱۰، ۱۱ و ۹ قرار دارند.

زاکانی این را هم گفت:‌برخی از بافت‌های فرسوده به صورت پراکنده در مناطقی مانند ده ونک، ده کن، اسلام‌آباد و دره فرحزاد قرار گرفته‌اند.

به گفته شهردار تهران، همچنین برای عرضه محصولات تولید شده در مشاغل خانگی نمایشگاه‌های محله‌‌ای برگزار می‌شود و برای صادرات دسترنج مشاغل خانگی نیز تلاش می‌کنیم.

منبع: ایرنا

پیام بگذارید