پیش‌بینی تجارت ۳۰میلیارد دلاری ایران با اوراسیا طی ۲ سال آینده

با اجرای موافقت‌نامه تجارت آزاد پیش‌بینی می‌شود که ظرف ۲ـ۳ سال حجم تجارت ایران با اوراسیا به ۳۰ الی ۳۵ میلیارد دلار برسد.

0 146

به گزارش نیکان شهر، عزیز منصوری رئیس اداره همکاری‌های چندجانبه تجاری وزارت امور خارجه با اشاره به حجم ۵ میلیارد دلاری مبادلات تجاری ایران و اوراسیا در سال گذشته گفت: با اجرای موافقت‌نامه تجارت آزاد پیش‌بینی می‌شود که ظرف ۲ـ۳ سال حجم تجارت به ۳۰ الی ۳۵ میلیارد دلار برسد.

اتحادیه اوراسیا یک اتحادیه گمرکی متشکل از پنج کشور است. کشور‌های عضو این اتحادیه در تجارت با هم تعرفه‌های گمرکی را صفر کرده‌اند تا مزیت تجاری ایجاد کنند. از سال ۱۳۹۶ مذاکرات قرارداد تجارت ترجیحی بین ایران و اوراسیا نیز آغاز شد.

در نهایت و از سال ۱۳۹۸ قرارداد تجارت ترجیحی به مرحله اجرا رسید. این قرارداد حدود ۵۰۰ ردیف کالا برای صادرات اوراسیا به ایران و ۳۸۰ ردیف کالا برای صادرات ایران به اوراسیا در نظر گرفته شد، بر این اساس تعرفه این ردیف‌های کالایی کاهش یافت و یا صفر شد.

براساس پیگیری‌های انجام‌شده هم‌زمان با عقد قرارداد تجارت ترجیحی مقرر شده بود مذاکرات تجارت آزاد نیز انجام شود، همچنین گفته شده است که قرارداد تجارت ترجیحی به‌مدت یک سال تمدید شده است تا مذاکرات تجارت آزاد به اتمام برسد.

سیدرضا فاطمی‌امین، وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص آخرین وضعیت قرارداد تجارت آزاد با اوراسیا گفته بود که برای پیوستن به تجارت آزاد اورآسیا ۵ دور مذاکره صورت گرفته است. وی با اشاره به آغاز دور جدید مذاکرات ابراز امیدواری کرد که قرارداد تجارت آزاد با اوراسیا به‌زودی اجرایی شود.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

پیام بگذارید