برگزاری نمایشگاه “گذرقلم” در تهران

0 292

در عصر پیشرفت و تکنولوژی که نگارش با کیبورد و موبایل و دستگاه‌های پیشرفته صورت می‌گیرد هدف از برگزاری این نمایشگاه، حفظ، نگهداری و زنده نگهداشتن نگارش بصورت دستی و توسط خودنویس است. روز خود نویس اولین بار در ۲ نوامبر سال ۲۰۱۲ نامگذاری شد و در کشور ایران نیز هرساله این روز ارج گذارده می‌شود. این نمایشگاه از روز ۲۱ تا ۲۴ ابان در تهران برگزار می‌شود.

منصور اسیم یکی از برگزارکنندگان این نمایشگاه هدف از برپایی این نمایشگاه را ترغیب جوانان به خوشنویسی و زنده نگاه داشتن صنعت “خودنویس” ذکر کرد و گفت: درنظر داریم با همراهی هنرمندان کشور، کارگاههای خطاطی نیز در حاشیه این نمایشگاه برگزار شود.

وی افزود: این نمایشگاه ۴ روزه در موسسه فرهنگی صبا (فرهنگستان هنر) برپا می شود و علاوه بر نمایش خودنویسهای مختلف و نوستالژیک، لذت نگارش با خودنویس که متاسفانه رو به فراموشی است نیز بازافرینی می شود.

اسیم با اشاره به همکاری نمایندگان برندهای خودنویس در ایران برای برگزاری این رویداد گفت: برندهای پارکر، کاوکو، لامی، استدلر، مونته گراپا، واترمن و فابر کاستل در این نمایشگاه حضور دارند.

وی همچنین به برگزاری مسابقه داستان کوتاه بعنوان رویدادجانبی این نمایشگاه اشاره کرد و گفت: دوجایزه نویسندگی و ترجمه داستان کوتاه با خودنویس به برندگان داستان نویسی کوتاه اعطا می شود. این مسابقه در پاسخ به فراخوان مجله نگاه نو برگزار می شود.

این کارشناس صنعت نوشت افزار با اشاره به اینکه قلم خودنویس، به دلیل ماهیت و ساختارش، به ما »امکان خوشنویسی« را خواهد دادگفت: امروزه در کشورهای توسعه یافته، استفاده از خودنویس، در کنار ابزارهای دیگر، یکی از راههای کمک به کاهش استرسهای کاری و محیطی است. به همین دلیل و بر اساس آمارها، مصرف خودنویس در این کشورها به نسبت دهه قبل بیش از ۲۰ درصد افزایش یافته است.

اسیم آشتی دادن نسلی که زیبانویسی را فراموش کرده است با قلم خودنویس، نمایش قابلیتهای کار هنری با قلم خودنویس نظیر خططی، طراحی، نقاشی، کاریکاتور و تبدیل استفاده از قلم خودنویس به یک “پرستیژ” عمومی اجتماعی را از دیگر اهداف این نمایشگاه اعلام کرد.

منبع: اقتصادنیوز

پیام بگذارید