استقرار دوباره واحد‌های سیار تست کنار جاده‌ای در سطح شهر تهران

0 213

سرپرست ستاد معاینه فنی خودروهای تهران گفت: با افزایش آلودگی هوا و شروع فصل سرما واحدهای سیار تست معاینه فنی خودرو در کنار جاده‌ها حضور دارند و خودروها را ارزیابی می‌کنند تا بتوانند بر میزان آلایندگی خودروها نظارت بیشتری داشته باشند.

حسین مقدم در توضیح این خبر اظهار داشت: در چند ماه اخیر اکیپ‌های تست کنار جاده‌ای در چندین مبادی ورودی و خروجی شهر تهران مستقر بوده و وضعیت آلایندگی خودروها را پایش کرده‌اند. بر اساس آخرین آمار از ۶۸۳ دستگاه خودرو ارزیابی شده ۸۸ درصد دارای معاینه فنی و ۱۲ درصد فاقد معاینه فنی بوده‌اند.

همچنین پس از آزمون مجدد، ۲۷ درصد خودروها در آزمون آلایندگی مردود شده‌اند. شایان ذکر است در این طرح، معاینه فنی ۱۳۸ دستگاه خودرو ابطال و جهت ۸۶ دستگاه خودرو به علت نداشتن معاینه فنی و یا دودزا بودن توسط پلیس جریمه صادر شده است. در صد بالای مردودی خودروهای سنگین برون‌شهری در آزمون آلایندگی نشان می‌دهد وضعیت تولید آلایندگی این خودروها قابل تأمل است و بدون تردید اجرای این طرح در ورودی شهر تهران می‌تواند با رصد و شناسایی خودروهای سنگین آلاینده و الزام قانونی این خودروها به اخذ معاینه فنی در کاهش آلودگی هوا موثر باشد.

مقدم در ادامه افزود: با شروع فصل سرما پایش مضاعف آلایندگی خودروهای سنگین که در سطح شهر تردد می‌نمایند از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است که این ستاد با مشارکت پلیس همچون گذشته نسبت به راه‌اندازی مجدد دو اکیپ واحد سیار تست کنار جاده‌ای خودروهای سنگین از ۱۶ آبان ماه اقدام نموده است. امیدوارم با اجرای این طرح‌ها امسال نیز همانند سال قبل شاهد کاهش آلودگی هوا در شهر تهران باشیم.

وی در خصوص آمار مراجعات به مراکز گفت: از ابتدای سال تا ۱۵ آبان ماه در حدود یک میلیون دستگاه خودرو به مراکز معاینه فنی شهر تهران مراجعه کرده که میزان مراجعات در مقایسه با سال گذشته تغییرات چندانی نداشته است.

در حال حاضر میزان مراجعات به مراکز، عادی است و شهروندان می‌توانند در کمتر از یک ساعت نسبت به اخذ معاینه فنی خودروی خود اقدام نمایند. ضمناً در صورت ضیق وقت می‌توانند با استفاده از سامانه نوبت‌دهی آنلاین با تعیین وقت قبلی به مرکز موردنظر مراجعه کنند.

سرپرست ستاد معاینه فنی در خصوص غیرفعال شدن مراکز معاینه فنی در روز جمعه ۱۷ آبان ماه تصریح کرد: کلیه مراکز معاینه فنی شهر تهران به سامانه ملی معاینه فنی وزارت کشور(سیمفا) متصل بوده که در صورت غیرفعال شدن این سامانه ، مراکز امکان ارائه خدمات به شهروندان را نخواهند داشت، تعطیلی مراکز در روز جمعه، با اعلام قبلی، به علت به‌روزرسانی سامانه سیمفا اتفاق افتاده و به‌صورت سراسری در کل کشور مراکز معاینه فنی خودرو قطع بوده‌اند. بدیهی است در جمعه‌های آتی کارکرد مراکز به روال عادی برگشته و شهروندان می‌توانند با اطلاع از ساعت کاری مراکز از طریق سایت ستاد معاینه فنی خودروهای تهران به یکی از مراکز مراجعه نمایند.

منبع: اقتصادآنلاین

پیام بگذارید