هنر درمانی بر دردهای این شهر است

0 398

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران گفت: هنر درمانی بر دردهای این شهر است و می تواند به فضای شهری نشاط ببخشد. باید مشخص شود هنر در شهر تهران چه جایگاهی دارد.

 محمد جواد حق شناس در جلسه علنی روز یکشنبه در نطقی پیش از دستور به جایگاه هنر و هنرمندان در شهر پرداخت و گفت: پیش از این کمتر طرح و لایحه ای برای ارج گذاشتن به هنرمندان در صحن شورا به تصویب رسیده است.

وی هنر را درمانی بر دردهای این شهر دانست که به فضای شهری نشاط و شور می بخشد.

در ادامه مشروح نطق محمدجواد حق شناس رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر می آید.

«به نام خداوندگار جان و خرد

ساقی به نور باده بر افروز جام ما مطرب بگو که کار جهان شد به کام ما

ما در پیاله عکس رخ یار دیده ایم ای بی خبر از لذت شرب مدام ما

جناب آقای رئیس

همکاران عزیز

سخن گفتن از هنر و هنرمندان این مرزبوم و، بزرگان فرهنگ و نام آوران آن در پیشگاه شما و مردم بزرگ و فرهیخته پایتخت زمزمه ای است همدلانه که هرکسی کو دور افتد زاصل خویش بازجوید روزگار وصل خویش که مردم ایران زمین همواره هنر را ستوده و پاس داشته اند. گر در سرت هوای وصال است حافظا باید که خاک درگه اهل هنر شوی سعدی شیرین سخن این شاعر شیراز چنین می فرماید:

هنر باید و فضل و دین و کمال که گاه آید و گه رود جان و مال

و فردوسی حکیم کلام را تمام می کند و می گوید:

هنر نزد ایرانیان است و بس ندادند شیر ژیان را به کس

حال از خود می پرسیم هنر در شهر تهران چه جایگاهی دارد. شهر تهران برای هنرمندان چه دارد و هنرمندان تهران برای شهر چه ارمغانی دارند؟

همکاران عزیز شورا شاید ندانیم که طی سالهای گذشته کمتر طرح و لایحه ای در شورای شهر برای ارج گذاشتن به هنر و هنرمندان این شهر به تصویب رسیده است. بسیار بدیهی است که هنرمندان نیز حقی بر این شهر دارند. شهر به هنر و هنرمندش می بالد. هنرمندان ما سفیران عشق، محبت، فرهنگ و هنر شهرند و سرمایه های ارزشمند میهن اند.

امروزه شهرها و ابرشهرها با انسان معنا می‌شوند و هویت خود را از انسان‌ها می‌گیرند. مشاهیر و دانشمندان و هنرمندان مایه فخر شهر و همشهریان می‌شوند و به شهر هویت می بخشند و نام پیشقراولان دین و علم و دانش و فرهنگ و هنر با افتخار بر پیشانی شهر ها می درخشند. و تندیس های ایشان در میدان ها و گذرگاههای شهری افتخار افرینی می کنند.

شاید به رسم سنت دیرینه پاسداری و قدر شناسی از بزرگان و نام آوران، نامگذاری چند کوچه و خیابان به نام مشاهیر و هنرمندان این شهر گامی کوچک در انجام وظیفه ما بوده باشد.

شاید بتوانیم با چند کتاب و سردیس و چند بزرگداشت ارادت خود را به ساحت هنر و هنرمندان و مشاهیر این شهر نشان دهیم. اما بی هنری خواهد بود اگر به همین بسنده کنیم که سرمایه هنر و فرهنگ ما بسیار گران سنگ است و وجه تمایز فرهنگ ایرانی و اسلامی ما در همین است.

اگر قرار است شهر ما شهری انسان محور باشد و اگر قرار است در عرصه فرهنگ و هنر سخنی برای گفتن داشته باشیم یا بخواهیم شهری زیبا و دلنشین و پرنشاط و آرامش بخش بسازیم و در آن زندگی کنیم لازم است توجهی جدی به ساحت هنر وجایگاه هنرمندان، دانشمندان و شاعران سرزمینمان داشته باشیم.

من هنر را درمانی می بینم بر دردهای این شهر. باور کنید که هنر نشاط و زندگی به مردم و سرمایه اجتماعی به نظام می بخشد. هنر در اقتصاد رونق در فرهنگ، فروغ و زیبایی و در سیاست لطافت و در اجتماع مهربانی را به ارمغان می آورد. کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر اولین گام در حمایت از هنر هنرمندان در عرصه های مختلفی چون سینما، تئاتر، خوشنویسی، نقاشی، معماری و گرافیک و مشاهیر ادبیات و شعر با حمایت اعضای محترم شورا و کمیسیون تخصصی در نامگذاری خیابان ها و معابر برداشته است.

برنامه ی تجلیل از «مفاخر و چهره‌های فرهنگی تهران» در واقع تلاشی در همین راستا است. در این برنامه فهرستی از بزرگان و نام‌آوران حوزه‌های مختلف اهل و ساکن شهرمان را براساس مشورت و مشارکت جمعی آماده کرده‌ایم و می‌کوشیم تا آغازی مناسب و درخور برای مسیری که به آینده اتصال یابد، باشد.

نام‌هایی از حوزه‌های دین، قرآن‌پژوهی، ادبیات، معماری، خوشنویسی، موسیقی، سینما، نقاشی و… در فهرست پیشنهادی جای گرفته است تا پس از بررسی و تصویب در پیشانی معابر شهری قرار گیرد.

می‌کوشیم تا این نام‌ها را با انتشار کتاب‌هایی فاخر و معتبر، یا ساخت و قرار دادن سردیس‌های زیبا و هنرمندانه و برگزاری مراسم یادواره و بزرگداشت، در حافظه‌ی تاریخی و هویت بصری و شکلی و فرمی شهرمان ثبت و ماندگار کنیم.

پس از نامگذاری هایی که در شورای شهر بنام نام آوران فرهنگ، شعر و ادبیات و هنر صورت گرفت انجمن های تخصصی و هنرمندان شهر هر یک به طریقی از تلفن تا نامه و یا گفتگو در رسانه ها و با حضور در شورا مراتب قدر شناسی و سپاس خود را نسبت به اعضای شورای شهر اعلام کردند.

امروز نیز یکی از هنرمندان نام آور شهر من با تقدیم اثار هنری زیبای خود به اعضای شورای شهر آمده است تا مراتب قدردانی خود را با این حضور رسماً بیان کند.

آنچه برای خود، برای شورا، برای این شهر و مدیریت شهری به ارمغان امده است اعتماد، مشارکت و همراهی هنرمندان شهر است و این همان سرمایه اجتماعی است که باید بر دیده منت نهیم.

در این راه آماده‌ایم تا از مشارکت، همراهی، همفکری و همیاری شهروندان، چه در قالب فردی و چه جمعی، چه در هویت حقیقی و چه در هویت حقوقی، بهره‌مند شویم و در این میان از اعضای محترم شورا همدلی و همراهی و حمایت را طلب می کنیم.

پیام بگذارید