وزیر راه و شهر سازی: ۲۰ هزار نفر برای نوسازی بافت‌های فرسوده ثبت‌نام کرده‌اند

0 323

وزیر راه و شهرسازی گفت: طرح مسکن ملی در استان‌های قم، خراسان شمالی و جنوبی آغاز شده و تا امروز ۲۰ هزار نفر برای نوسازی بافت‌های فرسوده ثبت‌نام کرده‌اند که در این زمینه تسهیلاتی به آنها داده می‌شود.

محمد اسلامی در جریان بیست و پنجمین اجلاس عمومی شورای عالی استان‌ها، اظهار کرد: ماموریت‌های وزارت راه و شهرسازی در زندگی مردم تاثیر دارد و هر قدر ما عملکردی قوی در این بحث داشته باشیم تاثیر جدی بر زندگی مردم خواهد داشت و عملکرد ضعیف ما نیز کیفیت زندگی مردم را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

وی افزود: ما نباید از ظرفیت قانون به صورت تفریحی و سلیقه‌ای تفسیر رأی کنیم و در واقع باید بتوانیم با برنامه‌ریزی و تامین منابع اقداماتی را برای ارتقاء کیفیت زندگی مردم انجام دهیم که البته منابع و بودجه همواره از معضلات بوده و در دوره‌ای ما با کسری بودجه و در دوره‌ای با افزایش بودجه روبرو بوده‌ایم اما فرآیند مهم این است که در جهت پیشبرد اهداف و کیفیت زندگی مردم گام برداریم.

وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: ما در این وزارتخانه توجه ویژه‌ای را به توسعه پایدار و متوازن داریم و در این مسیر گام بر می‌داریم و نگاه ما اجرای طرح‌ها بر اساس برنامه‌‌محوری است. در روزهای گذشته شاهد آلودگی در کلانشهرها و همچنین در تهران بوده‌ایم که باید از خدای متعال درخواست کنیم که جریان و وزش بادی را بر ما عنایت کند.

وی تصریح کرد: آنچه که در وزارت راه و شهرسازی مورد اهتمام ویژه قرار دارد عبارتند از حفاظت باغات و تامین سرانه‌های فرهنگی، آموزش و ورزشی است که تامین این سرانه‌ها باید بر اساس طرح جامع ایجاد شود.

وزیر راه و شهرسازی در ادامه با اشاره به همکاری وزارت راه و شهرسازی با شهرداری‌های سراسر کشور گفت: در برنامه‌های توسعه شهرهای زیر ۵۰ هزار نفر طرح جامع به شورای برنامه‌ریزی استان‌ها تفویض اختیار شده است و ما نیز در وزارت راه و شهرسازی مصوبات را تطبیق و کنترل می‌کنیم که متاسفانه از ۹ مصوبه‌ای که تا به امروز در شوراهای برنامه‌ریزی استان به تصویب رسیده است ۵ مصوبه با طرح‌های جامع مغایرت دارد و این در حالیست که فشار سنگینی بر روی شورای عالی شهرسازی است اما ما به هیچ عنوان در مقابل این فشارها کوتاه نخواهیم آمد.

اسلامی ادامه داد: بر اساس آمار نقاط حادثه‌خیز نداریم اما نقاط پرحادثه داریم که البته این نقاط نیز آشکار شده است که بر اساس آمار ۲۵۱ نقطه از این موارد به عنوان نقاط اولویت‌دار معرفی شده‌اند که ۶۸ نقطه از این موارد برطرف، ۱۴۰ نقطه در حال رفع موانع و مابقی نیز به زودی رفع خطر خواهند شد.

وی گفت: در سفر اخیر ریاست جمهوری به استان‌های یزد و کرمان، تعدادی از بزرگراه‌های جدید به بهره‌برداری رسید و سایر این بزرگراه‌ها نیز در دست بررسی و احداث قرار دارد.

وزیر راه و شهرسازی به طرح ادغام مسکن ملی و بازآفرینی شهری اشاره کرد و گفت: در طرح مسکن ملی که ثبت‌نام در استان‌های قم، خراسان شمالی و جنوبی آغاز شده بر اساس آمار ظرفیت در استان‌های قم و خراسان جنوبی تکمیل اما در خراسان شمالی کسی متقاضی مسکن ملی نبوده است.

وی همچنین به موضوع بازآفرینی شهری و نوسازی بافت فرسوده اشاره کرد و گفت: تا به امروز ۲۰ هزار نفر برای نوسازی بافت‌های فرسوده ثبت‌نام کرده‌اند که در این زمینه تسهیلاتی به آنها داده می‌شود.

منبع: تسنیم

پیام بگذارید