مخالفت وزیر راه با طرح شهردار تهران برای ساخت خانه‌های ۳۰ متری

0 251

شهردار تهران در اوایل مهرماه طرحی برای ساخت خانه‌های ۳۰ متری به هیئت دولت ارسال کرد که وزیر راه و شهرسازی با این طرح مخالفت کرد. پیشنهاد ساخت مسکن با متراژهای پایین، پیش از این با عنوان طرح مسکن اجتماعی از ابتدای دولت یازدهم به‌عنوان یکی از طرح‌های جایگزین مسکن مهر و همچنین ساماندهی مسکن اقشار ضعیف جامعه مطرح شده بود، اما هر بار به دلایل مختلف اجرایی نمی‌شد.

به گزارش نیکان شهر به نقل از خبرگزاری تسنیم، اوایل مهرماه امسال شهردار تهران طرحی را برای به اصطلاح سامانی عرضه و تقاضا بازار مسکن به هیئت دولت ارائه کرد. طرحی که در قالب آن پیروز حناچی با استفاده از ظرفیت انبوه‌سازان و برخی تخفیفات شهرداری به دنبال ساخت واحدهای مسکونی ۳۰ متری برای اسکان مردم پایتخت است. این طرح واکنش‌های متعدد منفی را به دنبال داشت و برخی کارشناسان از این طرح شهردار تهران به عنوان “قفس” یاد کردند.

طی دو ماه اخیر متولی ساخت و ساز مسکن در کشور روی رونمایی “طرح ملی مسکن” تمرکز کرده و عالی‌ترین مقام وزارت راه و شهرسازی و مدیران ذی‌ربط واکنشی به آن نشان نداده بودند. این در حالی است که محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در حاشیه بیست و پنجمین اجلاس عالی استان‌ها در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه مدتی پیش صحبت‌هایی از ساخت واحدهای مسکونی کوچک برای مسکن‌اولی‌ها در بافت فرسوده شهر تهران مطرح شده بود، گفت: هیچ برنامه‌ای برای ساخت واحدهای مسکونی ۳۰ و ۴۰ متری در وزارت راه و شهرسازی وجود ندارد و از چنین ایده‌ای نیز حمایت نمی‌کنیم.

وزیر راه و شهرسازی همچنین برنامه نوسازی سالانه ۲۰۰ هزار مسکن روستایی را دلیل اصلی خسارت زلزله اخیر آذربایجان شرقی اعلام کرد و افزود: ریاست جمهوری در جلسه هیئت دولت تاکید کرد با توجه به اینکه در فصل سرد سال قرار داریم، کسانی که در چادر هستند می‌توانند واحد مسکونی مورد نیاز خود را اجاره کنند و دولت اجاره‌بهای آنان را پرداخت می‌کند.

وی ادامه داد: -این مصوبه- ابلاغ شده و معاون اول رئیس جمهور نیز در بازدید خود از این مناطق به این موضوع اشاره کرد؛ اما با توجه به اینکه اغلب ساکنان دامدار هستند و به جهت نگهداری از دام‌های خود نمی‌توانند جابجا شوند و به همین دلیل با تجربه‌ای که داشتیم از روز چهارشنبه، ۲۱ آبان‌ماه نصب سازه‌های موقت به جای چادر و کانکس را با مدیریت بنیاد مسکن در دستور کار قرار دادیم و این سازه‌های پیچ و مهره‌ای پس از ساخت واحدهای مسکونی قابلیت جابجا شدن دارند تا در مواقع لزوم در سایر نقاط نصب شوند.

وی در پاسخ به این سئوال که پیش از این وعده واگذاری زمین به شهرداری‌ها را داده بودید، تصریح کرد: این طرح برای ساخت واحدهای استیجاری داده شد اما تاکنون هیچکدام از شهرداری‌های کشور به این منظور به ما مراجعه نکرده‌اند؛ طبق قانون دوم ساماندهی مسکن و آیین‌نامه آن ما آمادگی داریم زمین را برای ساخت واحدهای استیجاری برای اقشار خاص رایگان در اختیار شهرداری‌ها قرار دهیم.

پیام بگذارید