وزارت ورزش و جوانان برای حل معضلات شهری تهران به صورت داوطلبانه اعلام آمادگی کرد

0 317

معاون وزیر ورزش و جوانان با اشاره به برخی مشکلات موجود در حوزه شهری گفت: اگر شهرداری سیاست‌گذاری مشخص فرهنگی و اجتماعی در شهر داشته باشد، کاملا برای همکاری آماده هستیم و می‌توانیم بخش زیادی از معضلات شهری را به صورت داوطلبانه توسط جوانان برطرف کنیم.

محمدمهدی تندگویان، معاون وزیر ورزش و جوانان، با اشاره به اینکه در برنامه‌ریزی بلند مدت باید ساماندهی مناسبی برای بحث های فرهنگی به خصوص در حوزه جوانان داشته باشیم و از پتانسیل جوانان در شهر استفاده کنیم، گفت: چندین بار به اعضای شورای اسلامی شهر و در جلسات ستاد ساماندهی تهران اعلام کردم که شبکه تشکل‌های جوانان ما در تهران آمادگی کامل دارد تا بتوانیم از این پتانسیل برای رفع معضلات شهر تهران بهره برداری کنیم.

او افزود: یکی از معضلات‌مان در تهران این است که استاندار در آن جایگاهی که باید باشد نیست و متأسفانه چون وزارتخانه‌ها داخل شهر هستند خیلی‌ها به استانداری‌ها مراجعه نمی‌کنند. مثلا یکی از معضلات خیلی بزرگ‌مان این است که تهران تنها شهری و تنها استانی است که خانه جوانان ندارد. در استان‌های دیگر موفق عمل کردیم چراکه استانداران قاطعیت برخورد را دارند و از جایگاه واقعی استانداری برخوردارند.

تندگویان اضافه کرد: در محروم ترین استان‌های کشور مانند استان سیستان و بلوچستان در مدت دو سال فعالیت، موفق شدیم ۱۲ خانه جوان راه‌اندازی کنیم و جوانان در این پایگاه‌ها و تشکل‌ها فعالیت می‌کنند ولی در تهران خانه جوان نداریم تا محل استقراری برای تشکل‌های جوانان ما باشد.

او ادامه داد: طی مذاکراتی که با شهرداری و اعضای شورای شهر داشتیم به راحتی می‌توانیم در هر سرای محله یک سمن سرا برای موضوع جوانان ایجاد کنیم و در آن سمن سرا، تشکل‌ها و سمن‌های دیگر ما که سمن‌های جوانان هستند می‌توانند یک پایگاه داشته باشند. همچنین تشکل‌ها و سمن‌های وزارت کشوری، بهزیستی و سایر پایگاه ها نیز فعالیت کنند.

معاون وزیر ورزش و جوانان تاکید کرد: اگر شهرداری سیاست‌گذاری مشخص فرهنگی و اجتماعی در شهر داشته باشد، کاملا برای همکاری آماده هستیم و می‌توانیم بخش زیادی از معضلات شهری را به صورت داوطلبانه توسط جوانان برطرف کنیم.

او در رابطه با جزئیات این همکاری اظهار کرد: آمادگی داریم تا خیلی از فرهنگ‌سازی‌ها را در شهر تهران به عهده بگیریم برای مثال موضوع جمع‌آوری زباله‌های شهر تهران که بنده بارها و بارها در مورد آن مصاحبه کردم و واقعا جزو معضلات اساسی این شهر است از آن جمله است.

رانت های عجیب و غریب در حوزه ساخت و ساز
محمدمهدی تندگویان در ادامه با اشاره به معضل ساخت و ساز در تهران گفت: یکی از معضلات شهر تهران که مردم درگیر آن هستند بحث ساخت و ساز است چراکه وقتی وارد ساخت و ساز می‌شوید رانت‌های عجیب و غریبی برای گرفتن پروانه، مجوزهای نما و… وجود دارد.

عضو سابق شورای شهر تهران با بیان اینکه در شورای چهارم طرحی برای مقابله با رانت پیشنهاد داده است، گفت: همان زمان که کمیسیون شهرسازی بودم درخواستم این بود که اگر کسی برای امر ساخت و ساز مراجعه داشته باشد قبل از اینکه بخواهد هر نوع کاری را استارت بزند، پیش از درخواست مجوزهایش و صدور پروانه، یک دوره آموزشی از حقوق شهروندی ببیند و بداند حقوقش در شهر تهران و پلاکی که مالک آن است چیست؟ بدین ترتیب دیگر دست کلاهبرداران و رانت ها، قطع خواهد شد.

تندگویان ادامه داد: وقتی بدانم حقوقم چیست کسی نمی‌تواند واسطه‌گری کند و در این میان فرد حقوقش را مطالبه می‌کند.

به گفته او این کار را می‌توان از طریق تشکل‌ها و جوانان انجام داد.

معاون وزیر ورزش و جوانان تصریح کرد: در حال حاضر دفاتری شکل گرفته و هیچ‌کدام به نظرم بازخورد خوبی ندارند یعنی برخلاف اینکه دفاتر خدمات شهری را برای حضور شهروندان و کارهای شهرسازی داریم ولی متأسفانه می‌بینیم مردم علاوه بر مراجعه به دفاتر، برای سایر کارهایشان باید به شهرداری مراجعه داشته باشند و در این میان رانت برای آدم‌های سودجو ایجاد شده است.

تندگویان تاکید کرد: اگر شفایت به همراه بستر آموزشی برای مردم ایجاد کنیم، می‌توانیم دست رانت‌ها را تا حدودی کوتاه کنیم.

عضو سابق شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به حوزه سمن‌ها و تشکل‌های شهر تهران، گفت: نیاز داریم شبکه‌سازی تخصصی سمن‌ها انجام شود تا هر کدام با گرایش‌های مشخصی که در شهر دارند در شبکه خودشان به صورت هم افزا کار کنند و به نظرم این وظیفه شورای شهر است که همه نهادهایی که در کارهای تشکلی و NGOهای جوانان فعالیت می‌کنند را دور یک میز بنشاند و تقسیم‌بندی عملیاتی صورت بگیرد تا بر مبنای مسائل فرهنگی و اجتماعی و توسعه‌ای این شهر، برنامه‌ها را به ما ابلاغ کنند اما این کار در حال حاضر شکل نگرفته است و علتش این است که خود شهرداری چنین برنامه‌ای را ندارد.

منبع: خبرگزاری برنا

پیام بگذارید