ربیعی: نصف ساکنان تهران یارانه معیشتی نگرفتند

0 232

سخنگوی دولت گفت: به طور طبیعی نیمی از ساکنان استان تهران یارانه معیشتی دریافت نکردند. عدم دریافت این کمک مالی نشان دهنده این نیست که آنها وضعیت خوبی دارند اما ممکن است در دهک‌هایی باشند که وضعیت خوبی داشته یا وضعیت نزدیک به خوب داشته باشند.

علی ربیعی سخنگوی دولت در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران با اشاره به اجرای طرح کمک مالی-معیشتی به خانوارهای نیازمند، اظهار کرد: اقشاری از مردم که زندگی سختی دارند حق دارند نگران باشند؛ ولی جای تعجب دارد افرادی که در ساختار حکومت بوده و دسترسی‌هایی داشته و می‌توانند بیایند و ببینند، نباید اظهاراتی کنند که عاری از صحت باشد.

وی ادامه داد: دلیل اینکه این احساس به خصوص در تهرانی‌ها به وجود نیامد، همین موضوع است.

سخنگوی دولت اظهار داشت: به طور مثال در نمودار توزیع کمک مالی-معیشتی کاملا قابل مشاهده است که ۸۲.۱ درصد خانوارها در سیستان و بلوچستان، ۷۹.۲ درصد در خراسان شمالی، ۷۸.۴ درصد در خراسان جنوبی، ۷۸ درصد در گلستان و ۷۷.۷ درصد در لرستان یارانه را دریافت کردند.

ربیعی افزود: ۵۷.۲ درصد خانوارها در استان تهران کمک مالی معیشتی را دریافت کردند. به طور طبیعی نیمی از ساکنان استان تهران در این طرح قرار نگرفتند؛ ولی همانگونه که روز اول اعلام شد، تفاوتش با روش‌های قبل در این بود که ما بتوانیم عادلانه نسبت به افراد یارانه را توزیع کنیم.

وی تصریح کرد: همانگونه که وزیر تعاون، رفاه و امور اجتماعی توضیح دادند، عدم دریافت این کمک مالی نشان دهنده این نیست که آنها وضعیت خوبی دارند اما ممکن است در دهک‌هایی باشند که وضعیت خوبی داشته یا وضعیت نزدیک به خوب داشته باشند. آنچه ما در این روش مدنظر داریم این است که به افرادی که از لحاظ مالی احتیاج واقعی به این کمک مالی دارند، مبلغ را پرداخت کنیم.

ربیعی ادامه داد: متاسفانه برخی اظهارات شایعاتی را در جامعه ایجاد می‌کند. آنهایی که ادعا می‌کنند روی عدد و ارقام اعلامی تشکیکی دارند حاضر هستم مجدد صحبت کنیم. رفتار مصرف کنندگان باید ظرف چند ماه صحت سنجی شود. اینهایی که این خطا را می‌کنند یا آگاهانه است یا خطا می‌کنند. قبلا پول و بودجه در جایی پیش‌بینی شده و یارانه مرحله اول از همان جا پرداخت شده است. بیشتر کسانی که این شبهه را اعلام کردند به نظر من کل را در ۳ هزار تومان ضرب می‌کنند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه شمار کابینه آقای روحانی به ۷ رسیده و شاهد طرح های استیضاح در مجلس هستیم نظر دولت در مورد این اتفاق و پیش‌بینی نتیجه استیضاح ها چیست؟ گفت: شاید در هیچ دوره تاریخی مثل این دوره نیاز به فهم و درک مشترک از مسائل نباشیم. این انسجام باید بین همه مردم و دولت باشد. استیضاح حق مجلس است اما زمان استفاده از این حق مهم است.

سخنگوی دولت افزود: باید از زخم وارد شده به جامعه عبور کنیم و رو به ترمیم برویم. آقای حاجی‌میرزایی که حدود ۳ ماه است آمده و استیضاح آقای زنگنه را هم به مصلحت نمی‌دانیم. امیدواریم مجلس در خرد دسته جمعی به این نتیجه برسد تا ما به آلام رسیدگی کنیم.

منبع: افکارنیوز

پیام بگذارید